admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:

TEMAT:

Po zgłoszeniu pracy geodezyjnej z asortymentu "mapa do celów projektowych", wyko 2023/02/10 13:31 #20081

  • latajacekolano
  • latajacekolano Avatar
  • Z dala
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 194
  • Otrzymane podziękowania: 52
Czy wie ktoś może czy w rozp. EGiB wynika gdzieś nazwa dokumentu przy założeniu arkusza/ karty dla nowego budynku ?
Czy po prostu nigdzie tego nie ma, ja przynajmniej tego nie widzę, a przy robotach nazywa się to po prostu "arkusz danych ewidencyjnych dotyczących budynku".

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Po zgłoszeniu pracy geodezyjnej z asortymentu "mapa do celów projektowych", wyko 2023/02/10 14:12 #20082

  • RR
  • RR Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 18
  • Otrzymane podziękowania: 8
Zgodnie z prawem jest tylko wykaz zmian danych ewid. np dotyczący budynku i w nim podaje się dane, ale jak to w powiatach bywa jedne życzą sobie WZDE inne arkuszy budynków.
Za tę wiadomość podziękował(a): latajacekolano

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Po zgłoszeniu pracy geodezyjnej z asortymentu "mapa do celów projektowych", wyko 2023/02/10 22:16 #20089

  • latajacekolano
  • latajacekolano Avatar
  • Z dala
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 194
  • Otrzymane podziękowania: 52

42.   Geodeta w trakcie realizacji prac geodezyjnych ustalił, że sieć uzbrojenia terenu jest nieczynna. Jaki dokument powinien dołączyć do operatu by możliwe było zaktualizowanie statusu przewodu? Który odcinek telekomunikacyjnej linii lub kanalizacji kablowej stanowi przyłącze telekomunikacyjne do budynku? Z jaką dokładnością należy wyznaczyć wysokość dna studzienki telekomunikacyjnej dostępnej do pomiaru?

Jaki dokument powinien dołączyć do operatu by możliwe było zaktualizowanie statusu przewodu?
Jeżeli wykonawca korzystał z dokumentacji (np. branżowej)- wtedy trzeba dołączyć ją do operatu (standardy §36 pkt.8). Natomiast poza tą sytuacją  obecne przepisy nie obligują do udokumentowania nieczynności przewodów. Wykonawca  może w sprawozdaniu (przy opisie przebiegu  pracy umieścić informację na jakiej podstawie wprowadzono nieczynny przewód (np. informacja od właściciela nieruchomości)(standardy §37 ust.7), ale nie trzeba dołączać żadnego oświadczenia.

Który odcinek telekomunikacyjnej linii lub kanalizacji kablowej stanowi przyłącze telekomunikacyjne do budynku?
§3 pkt11 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 października 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie
Przyłącze telekomunikacyjne do budynku — odcinek linii kablowej podziemnej, linii kablowej nadziemnej lub kanalizacji kablowej, zawarty między złączem rozgałęzionym a zakończeniem tych linii lub kanalizacji w budynku; 
Z jaką dokładnością należy wyznaczyć wysokość dna studzienki telekomunikacyjnej dostępnej do pomiaru?
Standardy § 20 pkt. 2
0,05 m – dla obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych

Można chyba jeszcze mapę porównania z terenem dorzucić chyba co ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Po zgłoszeniu pracy geodezyjnej z asortymentu "mapa do celów projektowych", wyko 2023/02/11 12:42 #20093

  • ksbb
  • ksbb Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 13
  • Otrzymane podziękowania: 0
W sprawie dopisania informacji o nieczynnych przewodach- myślę, że można dopisać, krótko o mapie porównania z terenem- jak będzie jeszcze czas...(jako dodatkową informację, z zaznaczeniem, że kierownik do danej pracy uznał za konieczne jej wykonanie i tam zaznaczono nieczynne przewody).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Po zgłoszeniu pracy geodezyjnej z asortymentu "mapa do celów projektowych", wyko 2023/02/11 13:05 #20095

  • ksbb
  • ksbb Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 13
  • Otrzymane podziękowania: 0

No dobra, udało mi się jakoś opracować pytania za lata 2021 i 2022.
Załączam je w pliku i proszę o konstruktywną krytykę w celu wniesienia poprawek.
Pytania za rok 2021 są częściowo oparte na odpowiedziach znalezionych tutaj.

Zapraszam do skorzystania i sprawdzania


Mam pytanie dotyczące umieszczonej odpowiedzi na pytanie (pyt.31) "Do której grupy dokładnościowej przy pomiarach geodezyjnych zalicza się linie kablowe? " Twoja odpowiedz "W sprawie standardów technicznych
§6 ze względu na wymaganą dokładność określenia położenia punktów szczegółów terenowych w państwowym układzie współrzędnych prostokątnych płaskich wyróżnia się następujące grupy szczegółów terenowych:
2 II grupa - szczegóły terenowe o mniej wyraźnych konturach lub obiekty podziemne w szczególności:
1) Podziemne obiekty budowlane i urządzenia budowlane w tym elementy podziemne sieci uzbrojenia terenu"

Pytanie jest ogólne, więc moim zdaniem trzeba wspomnieć też o nadziemnych przewodach opartych na słupach ( czyli słupy I grupa).

Nurtuje mnie pytanie czy wszystkie przewody podziemne to zawsze II grupa? A co gdy je mierzymy bezpośrednio? To nadal należą do II grupy?
(Stare standardy z 2011r. mówiły tak: obiekty budowlane i urządzenia budowlane,w tym elementy sieci uzbrojenia terenu, bezpośrednio dostępne do pomiaru)
Przeszukałam forum i ile ludzi tyle odpowiedzi ...
Czy ktoś może mi to wytłumaczyć?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Po zgłoszeniu pracy geodezyjnej z asortymentu "mapa do celów projektowych", wyko 2023/02/11 13:58 #20097

  • Joytas
  • Joytas Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 56
  • Otrzymane podziękowania: 58
Zgadzam, sam przeglądałem to forum i rzeczywiście ile osób tyle opinii. Racja, przewody nadziemne powinny być pierwszą grupą ze względu na pomiar słupa natomiast ułożone w wykopie ulegające zakryciu drugą grupą. Pewnie przy odpowiedzi kierowałem się tym, że linie kablowe układa się domyślnie w kanalizacjach kablowych.

Zastanawia mnie natomiast inne pytanie które też się przewinęło o przyłącza elektroenergetyczne. Czy wymagają inwentaryzacji? Te wykonane w wykopie owszem ale co z przyłączem napowietrznym? Skoro nie pokazuję się ich na mapie ze względu na ciągłość przy przechodzeniu przez słupy to jak zrobić mapę z czegoś co się nie pokazuje?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Po zgłoszeniu pracy geodezyjnej z asortymentu "mapa do celów projektowych", wyko 2023/02/11 15:06 #20098

  • latajacekolano
  • latajacekolano Avatar
  • Z dala
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 194
  • Otrzymane podziękowania: 52
A jak odpowiecie na pytanie dotyczące dokładności pomiaru podziemnych sieci uzbrojenia tj. przewodów.

-wg. prawa budowlanego sieć uzbrojenia to budowle czyli obiekt budowlany,
-wg. prawa budowlanego przyłączę to urządzenie budowlane.

-wg. standardów urządzenia i obiekty budowlane mierzymy do 0,05 m
-wg. standardów elastyczne podziemne obiekty sieci uzbrojenia terenu mierzy się do 0,1m
Teraz pytanie co zaliczamy do elastycznych ? Bo w opisowych było takie pytanie " jaki rodzaj sieci przedstawiono na szkicu" z jaką dokładnością mierzymy te przewody wysokościowo.
Jak zapatrujcie się na to ? że można zmierzyć do 0,05m albo do 0,1m ? Np. taka woda, gazociąg czy nawet kanalizacyjny przewód tłoczny też są traktowane jako elastyczne, a jednocześnie jesteśmy w stanie zmierzyć nawet światłowód czy elektroenergetyczny do tych 0,05m w wykopie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez latajacekolano.

Po zgłoszeniu pracy geodezyjnej z asortymentu "mapa do celów projektowych", wyko 2023/02/12 13:40 #20103

  • niema
  • niema Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 19
  • Otrzymane podziękowania: 5
Chyba najbezpieczniej będzie w tej sytuacji odpowiedzieć wymijająco, czyli zacytować ze standardów par 20. Chyba że ktoś z Was ma argument za wybraniem którejś dokładności?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Po zgłoszeniu pracy geodezyjnej z asortymentu "mapa do celów projektowych", wyko 2023/02/12 13:43 #20104

  • Krysia
  • Krysia Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 17
  • Otrzymane podziękowania: 6
68. Jakie akty prawne definiują pojęcie działki budowlanej. Proszę je wskazać.  Proszę określić, w jakim przypadku wydawana jest decyzja o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla działki budowlanej. Kto wydaje taką decyzję oraz z jakich części się składa i jakie przepisy o tym stanowią?

Cześć, pomożecie z odpowiedzią na to pytanie? Szczególnie pierwsze, gdyż w tym zakresie uprawnień (1) w wykazie aktów prawnych nie ma ustawy o gospodarce nieruchomościami. Ja bym dała definicję z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Dalsza część odpowiedzi to art. 4 ust. 2, art. 60 ust. 1 i 3 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
Oraz §9 ust. 1 rozporządzenia sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania ternu w przypadku braku mpzp

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Po zgłoszeniu pracy geodezyjnej z asortymentu "mapa do celów projektowych", wyko 2023/02/12 20:26 #20109

  • AnnaB
  • AnnaB Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 9
  • Otrzymane podziękowania: 6
Hej. Gdzieś pojawiło się pytanie:
Jakimi aktami prawnymi ustalenie są linie rozgraniczające drogę publiczna? Proszę krótko scharakteryzować czym są linie rozgraniczające drogę publiczna i jakie warunki powinny spełniać? 

czy chodzi to o ustawę w zakresie dróg publicznych art.12.1,2
linie rozgraniczające teren, w tym granice pasów drogowych , ustalone decyzja o zezwoleniu na realizacje inwestycji drogowej stanowią linie podziału nieruchomosci 

gdzie znaleść charakterystykę i warunki? W jakim akcie prawnym ? 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Po zgłoszeniu pracy geodezyjnej z asortymentu "mapa do celów projektowych", wyko 2023/02/14 00:21 #20120

  • latajacekolano
  • latajacekolano Avatar
  • Z dala
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 194
  • Otrzymane podziękowania: 52
48. W jakich sytuacjach geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza sieci uzbrojenia terenu nie jest wykonywana w wykopie? Czy przepis prawa dopuszcza takie sytuacje?
Proszę wyjaśnić w jakim przypadku konieczne jest zamieszczenie informacji o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu lub odstępstwach od tego projektu.Kto, zgodnie z obowiązującymi przepisami może być autorem takiej informacji?
Czy uzupełnienie atrybutu ‘władający’ w odniesieniu do sieci uzbrojenia terenu będącej przedmiotem geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej jest obligatoryjne?
Kim w rozumieniu przepisów prawa jest ‘władający’ siecią uzbrojenia terenu?

Rozporządzenie GESUT
§ 5. 1. Atrybutami wspólnymi dla wszystkich obiektów GESUT są: 1) metoda pozyskania informacji o obiekcie; 2) data przyjęcia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego; 3) numer operatu technicznego lub oznaczenie dokumentu, na podstawie którego informacje o obiekcie zostały wprowadzone do GESUT; 4) status obiektu określający, czy jest to obiekt istniejący czy projektowany; 5) informacja o władającym 

Czy ten zapis faktycznie mówi o tym, że informacja o władającym to obowiązkowy atrybut ? Czy wynika to z załącznika i schematu, które atrybuty są obowiązkowe bo np. w cgeo i ew mapa obowiązkowe są tylko źródło i status.

Czy może obowiązek uzupełnienia tego atrybutu spoczywa na ośrodku ?

 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez latajacekolano.

Po zgłoszeniu pracy geodezyjnej z asortymentu "mapa do celów projektowych", wyko 2023/02/14 12:31 #20122

  • Joytas
  • Joytas Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 56
  • Otrzymane podziękowania: 58
Dzwoniłem do "swojego" ośrodka dokumentacji właśnie z tym pytaniem. Według weryfikatora jest to obligatoryjne a tym bardziej przy inwentaryzacji ponieważ powinniśmy być w posiadaniu dokumentacji projektowej. Z drugiej strony aktualizacja danych bazy GESUT następuje w drodze czynności materialno-technicznej na podstawie: materiałów przyjmowanych do państwowego zasobu, wyników narad i danych lub informacji z innych rejestrów oraz OD POMIOTÓW WŁADAJĄCYCH SIECIAMI.

Z innej strony taki mój ciąg logiczny: usytuowanie sieci się koordynuje na NK, powstaje z tego dokumentacja i na jej podstawie aktualizuję się GESUT nie później niż w terminie 30 dni, robiąc inwentaryzację częściowo jednak posiadamy informacje o władającym chociażby z tej narady, więc informacja ta się tam i tak znajdzie



Pytanie trochę poza tematem.
W aktach prawnych przygotowanych na egzamin nie można mieć komentarzy i własnych adnotacji, czy tekst w stopce danej ustawy jest komentarzem i tego nie można mieć?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Joytas.

Po zgłoszeniu pracy geodezyjnej z asortymentu "mapa do celów projektowych", wyko 2023/02/14 18:48 #20124

  • palomaa1207@gmail.com
  • palomaa1207@gmail.com Avatar
  • Gość
  • Gość
I ja zapytam dodatkowo czy można mieć zaznaczone kolorami np. czy czyste ustawy. Drukuję z lexa i tam już od razu są takie opisy ehhhh

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Po zgłoszeniu pracy geodezyjnej z asortymentu "mapa do celów projektowych", wyko 2023/02/14 18:52 #20125

  • surveyor Konrad
  • surveyor Konrad Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 14
  • Otrzymane podziękowania: 5
W treści maila o dopuszczeniu do egzaminu dostaliśmy dokładną instrukcję jak mogą wyglądać materiały...
m.in. (...) materiały (teksty aktów prawnych) mogą zawierać różnego rodzaju naklejki, zakładki, a nawet podświetlenia kolorowymi markerami lub podkreślenia tekstów.Natomiast nie dopuszcza się stosowania materiałów zawierających odręczne lub komputerowe komentarze, dodatkowe numeracje porządkujące lub inne różnego rodzaju dopiski, zarówno w treści wykorzystywanych materiałów, jak i na wklejonych w nie zakładkach lub dodatkowych kartkach.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Po zgłoszeniu pracy geodezyjnej z asortymentu "mapa do celów projektowych", wyko 2023/02/14 22:41 #20126

  • Rafal_89
  • Rafal_89 Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 12
  • Otrzymane podziękowania: 6
Ściema z tym, że nie można mieć. Zdawałem w grudniu i to zależy od komisji. Miałem spis treści wydrukowany z numeracją akt prawnych i kartkami kolorowymi żeby łatwiej było szukać. Pierwsze co spytałem się czy mogę to mieć, żeby nie było. I oczywiście, że mogłem. Ktoś miał tam nawet na karteczkach kolorowych opisane akty prawne i też pozwolili. Ale z tego co widziałem to trochę za późno się zorientował bo już prawie wszystkie wyrwał gdy dostał zgodę. Więc to wszystko zależy od komisji. Lepiej mieć przed egzaminem spytać się jak coś to wyjąć z segregatora i odłożyć jak zabronią.
Pozdrowienia i powodzenia dla sesji Luty. 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.073 s.