Wylosowane zostały dla Ciebie trzy pytania opisowe z zakresu 2. Pytania losowane są z bazy danych w której znajduje się obecnie 300 pytań. Nie wszystkie pytania są opracowane. Brakuje odpowiedzi na 82 pytań.
Powodzenia
Odśwież stronę aby wygenerować nowy zestaw pytań.
1. Czy możliwe jest podjęcie z urzędu przez radę gminy postępowania w sprawie scalenia i podziału nieruchomości.
Czy możliwe jest podjęcie z urzędu przez radę gminy postępowania w sprawie scalenia i podziału nieruchomości. Proszę uzasadnić odpowiedź
Postępowanie w sprawie scalenia i podziału nieruchomości można podjąć z urzędu jeżeli:
- w planie miejscowym określono obszary wymagające przeprowadzenia scalen i podziałów,
- na obszarze przewidzianym do scalenia i podziału gmina jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym ponad 50% powierzchni gruntów.
2. W komputerowych bazach danych ewidencji gruntów i budynków (katastrze nieruchomości) przedmioty i podmioty tej ewidencji oznacza się odpowiednimi identyfikatorami. Proszę wyjaśnić (opisać): co oznaczają sekwencje poszczególnych liter w następującym wzorze identyfikatora WWPPGG_R ze szczególnym opisem litery R. Jakiej jednostki powierzchniowej dotyczy ten identyfikator.
W komputerowych bazach danych ewidencji gruntów i budynków (katastrze nieruchomości) przedmioty i podmioty tej ewidencji oznacza się odpowiednimi identyfikatorami. Proszę wyjaśnić (opisać): co oznaczają sekwencje poszczególnych liter w następującym wzorze identyfikatora WWPPGG_R ze szczególnym opisem litery R. Jakiej jednostki powierzchniowej dotyczy ten identyfkator.
Poszczególne sekwencje liter oznaczają:
- WW - kod województwa, według krajowego rejestru podziału terytorialnego kraju, zwanego dalej "rejestrem terytorialnym", prowadzonego na podstawie przepisów o statystyce publicznej,
- PP - kod powiatu w województwie według rejestru terytorialnego,
3. Co to jest uwłaszczenie? Proszę podać przynajmniej 2 przykłady uwłaszczenia.
Co to jest uwłaszczenie? Proszę podać przynajmniej 2 przykłady uwłaszczenia.
Uwłaszczenie to przekazanie osobie fizycznej lub prawnej prawa własności do mienia Skarbu Państwa, komunalnego lub spółdzielczego. Jest ono nieodpłatne lub płatne częściowo.
Ustawa z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych
Art. 1
1. Nieruchomości wchodzące w skład gospodarstw rolnych i znajdujące się w dniu wejścia w życie ustawy w samoistnym posiadaniu rolników stają się z mocy samego prawa własnością tych rolników, jeżeli oni sami lub ich poprzednicy objęli te nieruchomości w posiadanie na podstawie zawartej bez prawem przewidzianej formy umowy sprzedaży, zamiany, darowizny, umowy o dożywocie lub innej umowy o przeniesienie własności, o zniesienie współwłasności albo umowy o dział spadku.
Przykłady:
- Uwłaszczenie rolników na podstawie Ustawy o uregulowaniu gospodarstw rolnych
- ?
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (Art. 1) - Akt uchylony
Uwłaszczenie to przekazanie osobie fizycznej lub prawnej prawa własności do mienia Skarbu Państwa, komunalnego lub spółdzielczego. Jest ono nieodpłatne lub płatne częściowo.
Ustawa o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych:
Art. 1
1. Nieruchomości wchodzące w skład gospodarstw rolnych i znajdujące się w dniu wejścia w życie ustawy w samoistnym posiadaniu rolników stają się z mocy samego prawa własnością tych rolników, jeżeli oni sami lub ich poprzednicy objęli te nieruchomości w posiadanie na podstawie zawartej bez prawem przewidzianej formu umowy sprzedaży, zamiany, darowizny, umowy o dożywocie lub innej umowy o przeniesienie własności, o zniesienie współwłasności albo umowy o dział spadku.
Czytaj więcej: Co to jest uwłaszczenie? Proszę podać przynajmniej 2 przykłady uwłaszczenia.