Wylosowane zostały dla Ciebie trzy pytania opisowe z zakresu 2. Pytania losowane są z bazy danych w której znajduje się obecnie 386 pytań. Nie wszystkie pytania są opracowane. Brakuje odpowiedzi na 99 pytań.
Powodzenia
Odśwież stronę aby wygenerować nowy zestaw pytań.
1. Kto decyduje o sposobie podziału nieruchomości rolnych? Wymień ewentualne ograniczenia i warunki jakie muszą być spełnione przy podziałach takich nieruchomości.
Kto decyduje o sposobie podziału nieruchomości rolnych? Wymień ewentualne ograniczenia i warunki jakie muszą być spełnione przy podziałach takich nieruchomości.
- O podziale nieruchomości rolnych decyduje właściciel tej nieruchomości. Podział takich nieruchomości odbywa się w sposób dowolny, uzależniony tylko od woli właściciela po warunkiem, że wydzielone w ten sposób działki będą mieć dostęp do drogi publicznej i nie będą mniejsze od 0.3000 ha.
- Ogranicza się podziały nieruchomości rolnych na działki mniejsze niż 0.3000 ha. Podział nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego wykorzystywanych na cele rolne i leśne, powodujący wydzielenie działki gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3000 ha, jest dopuszczalny, pod warunkiem że działka ta zostanie przeznaczona na powiększenie sąsiedniej nieruchomości lub dokonana zostanie regulacja granic między sąsiadującymi nieruchomościami.
Czytaj więcej: Kto decyduje o sposobie podziału nieruchomości rolnych
2. Proszę podać jakie opłaty adiacenckie mogą być zastosowane w gospodarowaniu nieruchomościami zurbanizowanymi, z jakiego tytułu, kto je ustala i wymierza.
Proszę podać jakie opłaty adiacenckie mogą być zastosowane w gospodarowaniu nieruchomościami zurbanizowanymi, z jakiego tytułu, kto je ustala i wymierza
Ilekroć w ustawie o gospodarce neirchomościami jest mowa o opłacie adiacenckiej należy przez to rozumieć opłatę ustaloną w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, albo opłatę ustaloną w związku ze scaleniem i podziałem nieruchomości, a także podziałem nieruchomości.
3. Właściciel nieruchomości zgłosił się do geodety w celu wznowienia znaków granicznych. Twierdzi, że działka była kiedyś rozgraniczana? Co robi geodeta? Jakie czynności geodety odzwierciedla protokół wznowienia? Co robi geodeta jeśli odnajdzie znaki graniczne w terenie? Czy musi w takiej sytuacji sporządzić protokół?
Właściciel nieruchomości zgłosił się do geodety w celu wznowienia znaków granicznych. Twierdzi, że działka była kiedyś rozgraniczana? Co robi geodeta? Jakie czynności geodety odzwierciedla protokół wznowienia? Co robi geodeta jeśli odnajdzie znaki graniczne w terenie? Czy musi w takiej sytuacji sporządzić protokół?
Pierwszą czynnością jaką robi geodeta jest zgłoszenie pracy geodezyjnej właściwemu miejscowo staroście. Po zgłoszeniu i otrzymaniu z ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej materiałów wyjściowych może zweryfikować słowa właściciela nieruchomości o rozgraniczeniu nieruchomości. W przypadku braku takich danych w ODGiK, może również pozyskać dokumenty dotyczące przebiegu granic do właściciela nieruchomości.
Po analizie dokumentów archiwalnych, geodeta powinien dokonać wywiadu terenowego podczas którego odszukuje stabilizację punktów granicznych. Jeżeli geodeta odnajdzie znaki graniczne w terenie to okazuje je właścicielowi i z wykonanych prac kompletuje operat techniczny.
W przypadku gdy stabilizacja została zniszczona geodeta może dokonać wznowienia znaków granicznych o ile istnieje dokumentacja pozwalająca na wykonanie takich czynności.