Wylosowane zostały dla Ciebie trzy pytania opisowe z zakresu 4. Pytania losowane są z bazy danych w której znajduje się obecnie 239 pytań. Nie wszystkie pytania są opracowane. Brakuje odpowiedzi na 108 pytań.
Powodzenia
Odśwież stronę aby wygenerować nowy zestaw pytań.
1. Jakie obowiązki wynikające z przepisów prawa budowlanego ciążą na geodecie przy obsłudze geodezyjnej obiektów budowlanych?
Jakie obowiązki wynikające z przepisów prawa budowlanego ciążą na geodecie przy obsłudze geodezyjnej obiektów budowlanych?
Na zlecenie inwestora lub innej zainteresowanej jednostki geodeta zakłada osnowę realizacyjną, opracowuje geodezyjnie projekt zagospodarowania działki lub terenu, zapewnia geodezyjne wytyczenia obiektów, wykonuje geodezyjną obsługę budowy i montażu, wykonuje geodezyjną inwentaryzacją po wybudowaniu obiektów, a także wykonuje pomiar przemieszczeń i odkształceń obiektów lub ich podłoża w celu zapewnienia bezpieczeństwa budowy oraz sporządza dokumentacją powykonawczą.
2. W trakcie geodezyjnej obsługi inwestycji niezbędnym okazało się założenie punktów osnowy realizacyjnej na sąsiedniej nieruchomości i korzystanie z tych punktów w trakcie obsługi inwestycji. Czy geodeta wykonujący obsługę inwestycji ma prawo wstępu na teren tej nieruchomości?
W trakcie geodezyjnej obsługi inwestycji niezbędnym okazało się założenie punktów osnowy realizacyjnej na sąsiedniej nieruchomości i korzystanie z tych punktów w trakcie obsługi inwestycji. Czy geodeta wykonujący obsługę inwestycji ma prawo wstępu na teren tej nieruchomości?
Podobna treść pytania: Jakie działania należy podjąć aby geodeta miał prawo wstępu na nieruchomość sąsiadującą z placem budowy, gdzie musi założyć punkt osnowy realizacyjnej i wykonywać pomiary związane z obsługą inwestycji, a jakie prawa i zasady obowiązują przy pomiarach i stabilizacji znaków osnowy geodezyjnej.
Kwestię tę reguluje art. 47 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane w następujący sposób:
- Jeżeli do wykonania prac przygotowawczych lub robót budowlanych jest niezbędne wejście do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości, inwestor jest obowiązany przed rozpoczęciem robót uzyskać zgodę właściciela sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu (najemcy) na wejście oraz uzgodnić z nim przewidywany sposób, zakres i terminy korzystania z tych obiektów, a także ewentualną rekompensatę z tego tytułu.
- W razie nieuzgodnienia warunków, o których mowa w ust. 1, właściwy organ — na wniosek inwestora — w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, rozstrzyga, w drodze decyzji, o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości. W przypadku uznania zasadności wniosku inwestora, właściwy organ określa jednocześnie granice niezbędnej potrzeby oraz warunki korzystania z sąsiedniego budynku, lokalu lub nieruchomości.
- Inwestor, po zakończeniu robót, o których mowa w ust. 1, jest obowiązany naprawić szkody powstałe w wyniku korzystania z sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu — na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane
3. Na czym polega zmiana "istotna" i "nieistotna". Kto klasyfikuje taką zmianę i jaką dokumentację z tego tworzy?
Odpowiedź na to pytanie nie została jeszcze opracowana. Znasz odpowiedź? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Punkt osnowy
rozumie się przez to punkt, który ma położenie wyznaczone w państwowym systemie odniesień przestrzennych, na którym wyznaczono wielkość fizyczną, charakterystyczną dla określonego rodzaju osnowy, oraz błąd jej wyznaczenia, ma niepowtarzalny numer, został oznaczony w terenie znakiem geodezyjnym, ma sporządzony opis topograficzny oraz którego dane są umieszczone w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym prowadzonym przez uprawniony do tego organ.
Źródło: Rozporządzenie MAiC z dnia 14 lutego 2012 r. w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych