Wylosowane zostały dla Ciebie trzy pytania opisowe z zakresu 5. Pytania losowane są z bazy danych w której znajduje się obecnie 70 pytań. Nie wszystkie pytania są opracowane. Brakuje odpowiedzi na 46 pytań.
Powodzenia
Odśwież stronę aby wygenerować nowy zestaw pytań.
1. Czy na rolnika, który przez niewłaściwą działalność rolniczą doprowadził do ograniczenia wartości użytkowej gruntów może być nałożony obowiązek wykonania odpowiednich zabiegów przywracających tę wartość? Jeśli tak, to który organ będzie właściwy do wydania stosownej decyzji? Proszę uzasadnić swoją odpowiedź.
Czy na rolnika, który przez niewłaściwą działalność rolniczą doprowadził do ograniczenia wartości użytkowej gruntów może być nałożony obowiązek wykonania odpowiednich zabiegów przywracających tę wartość? Jeśli tak, to który organ będzie właściwy do wydania stosownej decyzji? Proszę uzasadnić swoją odpowiedź.
Ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych
Art. 3. 1. Ochrona gruntów rolnych polega na:
- ograniczaniu przeznaczania ich na cele nierolnicze lub nieleśne;
- zapobieganiu procesom degradacji i dewastacji gruntów rolnych oraz szkodom w produkcji rolniczej, powstającym wskutek działalności nierolniczej i ruchów masowych ziemi;
- rekultywacji i zagospodarowaniu gruntów na cele rolnicze;
- zachowaniu torfowisk i oczek wodnych jako naturalnych zbiorników wodnych;
- ograniczaniu zmian naturalnego ukształtowania powierzchni ziemi.
2. Kiedy i kto może nałożyć obowiązek zdjęcia oraz wykorzystania na cele poprawy wartości użytkowej gruntów próchnicznej warstwy gleby? Jakie sankcje grożą za nie wykonanie tego obowiązku? Kto i w jaki sposób dokonuje kontroli wykonania?
Kiedy i kto może nałożyć obowiązek zdjęcia oraz wykorzystania na cele poprawy wartości użytkowej gruntów próchnicznej warstwy gleby? Jakie sankcje grożą za nie wykonanie tego obowiązku? Kto i w jaki sposób dokonuje kontroli wykonania?
Zarys odpowiedzi:
W razie wyłączania gruntów z produkcji, starosta w decyzji o wyłączeniu może, po zasięgnięciu opinii wójta, nałożyć obowiązek zdjęcia oraz wykorzystania na cele poprawy wartości użytkowej gruntów próchnicznej warstwy gleby z gruntów rolnych klas I, II, IIIa, IIIb, III, IVa i IV oraz z torfowisk.
W razie niewykonania obowiązku określonego w ust. 1, osoba wyłączająca grunty z produkcji uiszcza za każdy 1 m3 wykorzystanej niewłaściwie próchnicznej warstwy gleby opłatę w wysokości obowiązującej w dniu wydania decyzji o ustaleniu wysokości opłaty, która wynosi:
- z gleb klasy I i II oraz gleb pochodzenia organicznego - 291,45 zł;
- z gleb pochodzenia mineralnego, zaliczonych do klas III, IIIa i IIIb - 233,16 zł;
- z gleb pochodzenia mineralnego, zaliczonych do klas IVa i IV - 174,87 zł.
Kontroli wykonania decyzji dokonuje organ ją wydający, czyli starosta. Jeżeli objętość próchnicznej warstwy gleby zdejmowanej z gruntów wyłączanych z produkcji przekracza 1000 m3, kontrolę przeprowadza się z wykorzystaniem pomiarów geodezyjnych (pomiar objętości mas ziemnych do zdjęcia i zagospodarowanych zgodnie z decyzją).
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Art. 14 i 27 ust.2)
3. Proszę zdefiniować cel rozgraniczenia nieruchomości oraz podać jakie mogą zapaść rozstrzygnięcia w toku postępowania administracyjnego i w jakich sytuacjach
Odpowiedź na to pytanie nie została jeszcze opracowana. Znasz odpowiedź? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.