admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

203
egzaminów w bazie
Zakres 2
369
wszystkich pytań opisowych
Zakres 2
286
opracowanych pytań opisowych
Zakres 2

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

W jakiej sytuacji geodeta może sporządzić akt ugody dotyczący przebiegu granic, jakie cechy posiada taka ugoda, w jaki sposób może być podważona, i jakie podstawowe zapisy powinna zawierać a także czy istnieją jakieś wzory zawarcia ugody oraz przez kogo ugoda powinna być podpisana?

 Podobna treść pytania:

Proszę podać na jakiej podstawie prawnej i w jakiej sytuacji geodeta może sporządzić akt ugody dotyczący przebiegu granic. Z jakich przepisów prawnych wynika zawartość aktu ugody? Jakie podstawowe zapisy zawiera? Jakie cechy posiada taka ugoda? W jaki sposób można uwolnić się od jej skutków? Kto powinien podpisać akt ugody?

 

Kiedy można sporządzić akt ugody?

Geodeta może sporządzić akt ugody podczas wykonywania czynności ustalenia przebiegu granic na gruncie w trakcie postępowania rozgraniczeniowego. Przesłanką jego sporządzenie jest spór graniczny. W razie zaistnienia takiego sporu geodeta nakłania strony do zawarcia ugody. Ugoda zawarta przed geodetą ma moc ugody sądowej. Gdyby postępowanie rozgraniczeniowe nie doprowadziło do ugody między zainteresowanymi stronami, sąd ustali granice z uwzględnieniem wszelkich okoliczności; może przy tym przyznać jednemu z właścicieli odpowiednią dopłatę pieniężną.

Należy także pamiętać, że przy ustalaniu przebiegu granic bierze się pod uwagę znaki i ślady graniczne, mapy i inne dokumenty oraz punkty osnowy geodezyjnej. Jeżeli jest brak danych, o których mowa powyżej, lub są one niewystarczające albo sprzeczne, ustala się przebieg granicy na podstawie zgodnego oświadczenia stron lub jednej strony, gdy druga strona w toku postępowania oświadczenia nie składa i nie kwestionuje przebiegu granicy. Dopiero po wyczerpniu powyższych reguł, w razie zaistnienia sporu, przebieg spornych odcinkow granic można ustalić na podstawie ugody między zainteresowanymi stronami.

Zaloguj się i wykup dostęp aby odblokować pozostałą części artykułu.

Log in to comment