admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:

TEMAT:

Dziennik praktyki zawodowej 2015/11/25 20:36 #1446

  • Beny
  • Beny Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 7
  • Otrzymane podziękowania: 5
Ja też tak miałem - zgłoszone tyczenie budynku, robota zrobiona a operaty dalej nie są złożone....
Wpisywałem takie prace podając numer zgłoszenia, a opis pracy do momentu wytyczenia (bez złożenia operatu) - Komisja uznała bez zastrzeżeń.
A w rozporządzeniu jest napisane, że 8 sieci uzbrojenia podziemnego, a 7 budynków lub budowli (tylko, że siec uzbrojenia też jest budowlą... :) )
Za tę wiadomość podziękował(a): mic_c

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Beny.

Dziennik praktyki zawodowej 2015/11/25 21:50 #1449

  • Tomasz7
  • Tomasz7 Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 6
  • Otrzymane podziękowania: 1
demol, na to wygląda. Można wpisywać w każdej rubryce z osobna, aż uzbieramy wymaganą ilość robót. Kolega wyżej jedna podał inny sposób wpisywania, co również uważam za dobre rozwiązanie, bo wyrobimy się w jednym dzienniku z całym wymaganym zakresem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dziennik praktyki zawodowej 2015/11/26 08:52 #1452

  • jkbsrwk
  • jkbsrwk Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 314
  • Otrzymane podziękowania: 68
Demol wpisywalem tylko rodzaj prac: Prace związane ze sporządzaniem mapy d/c projektówych, a w opisie pracy rozpisywalem dokładnie co robiłem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dziennik praktyki zawodowej 2015/11/26 15:19 #1454

  • demol
  • demol Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 110
  • Otrzymane podziękowania: 7
jkbsrwk bo oni chyba pozwalali łączyć pomiar syt-wys mdcp i mapę d/c projektowych. ciekawe czy przejdą przeze mnie wspomniane powyki i tyczenia w ten sposób łączone, a Tomasz7 Ty już oddawałeś tak wypełniony dziennik? w sensie tak jak Ty opisałeś, i czy Ci go uznali

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dziennik praktyki zawodowej 2015/12/14 17:45 #1524

  • Tomasz7
  • Tomasz7 Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 6
  • Otrzymane podziękowania: 1
demol, nie oddawałem, pisze na podstawie tego czego się dowiedziałem od osób zasiadających w komisji.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dziennik praktyki zawodowej 2016/01/02 18:59 #1559

  • Agata
  • Agata Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 58
  • Otrzymane podziękowania: 24
Witam!
Do zakresu 2 potrzebne są prace związane ze sporządzaniem map do celów prawnych- czy można w to wliczyć mapy z projektem podziału nieruchomości ( opracowane na podstawie ugn ) oraz mapy z projektem podziału nieruchomości opracowane na podstawie postanowień sądu ( np. o zniesieniu współwłasności)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dziennik praktyki zawodowej 2016/01/04 09:49 #1568

  • alipiccolo
  • alipiccolo Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 8
  • Otrzymane podziękowania: 4
Mam pytanie uzupelniam dziennik praktyki zawodowej na zakres I, moje pytanie jest nastepujace, czy MDCP oraz inwentarycacje syt wys,dla ktorych sporzadzam operat, ale mapy sa wykonywane przez Osrodek geodezyjny ( sporzadzane w wersji komputerowej ) zaliczaja sie do 1 i 5 podpunktu pierwszego zakresu prac niezbednych do uzsykania praktyki zawodowej, dzieki za odpowiedz pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dziennik praktyki zawodowej 2016/01/04 11:51 #1573

  • jkbsrwk
  • jkbsrwk Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 314
  • Otrzymane podziękowania: 68
Agata:
§75 [Rozporządzenie ws standardów]:
1) mapy do celów prawnych, w szczególności:
a) mapę z  projektem podziału nieruchomości, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 100 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o  gospodarce nieruchomościami (Dz. U.z 2010 r. Nr 102, poz. 651, z późn. zm.4)),
b) mapę z projektem scalenia i podziału nieruchomości, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 108 ustawy z dnia 21 sierpnia
1997 r. o gospodarce nieruchomościami,
c) mapę z  projektem podziału nieruchomości, do której nie mają zastosowania przepisy działu III
rozdziału 1  ustawy z  dnia 21 sierpnia 1997  r. o  gospodarce nieruchomościami, zwanej dalej
„mapą z projektem podziału nieruchomości rolnej lub leśnej”,
d) mapę gruntów objętych wnioskiem w sprawie stwierdzenia nabycia prawa własności na skutek zasiedzenia, zwaną dalej „mapą do zasiedzenia”,
e) mapę do ustalenia służebności gruntowych;

Więc w zasadzie można, ale nie jestem przekonany czy komisja tego nie zakwestionuje, jeśli nie będziesz miała innych opracowań. Teoretycznie nie powinna, a w praktyce... :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Agata

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez jkbsrwk.

Dziennik praktyki zawodowej 2016/01/26 14:20 #1653

  • Zachlodek
  • Zachlodek Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 21
  • Otrzymane podziękowania: 1
Nie myślałam, że mapy do celów pranych sprawią mi aż taką trudność;) generalnie
a) nie widzę różnicy w podziale nieruchomości w trybie UGN, a mapie z projektem podziału nieruchomości, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 100 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U.z 2010 r. Nr 102, poz. 651, z późn. zm.4)). Wynikiem końcowym podziału jest przecież mapa z projektem podziału nieruchomości = mapa do celów prawnych. Nie mówiąc już o tym, że przy każdym podziale badamy stan prawny nieruchomości. Jedno zawiera się w drugim?
b) podobnie jest w przypadku mapy z projektem podziału nieruchomości rolnej lub leśnej, a podziałami na terenach rolnych i leśnych ( pgik) przecież wynikiem podziału zawsze jest mapa...
Jak więc to wszystko szanownej komisji rozdzielić? :)
c) czy do innych podziałów w tym na terenach rolnych i leśnych możemy zaliczyć te sporządzone na podstawie 93. 2a UGN generalnie nieruchomości rolne poniżej 0,3000 ha (Śląsk)?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Zachlodek.

Dziennik praktyki zawodowej 2016/01/26 18:19 #1658

  • monika198954
  • monika198954 Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 11
  • Otrzymane podziękowania: 3
Mam pytanie do tych użytkowników forum, którzy przekazali już dziennik praktyk wypełniony 'po zmianie przepisów'. Czy wpisywaliście 'Identyfikator ewidencyjny materiału' zasobu w kolumnie nr 5?? Wcześniejsze wpisy w tym wątku mówią o tym, że nie jest to konieczne. A ja dostałam z GUGiK następującą odpowiedź:
"W odpowiedzi na zapytanie, przekazane pocztą elektroniczną w dniu 26 stycznia 2016 r. uprzejmie wyjaśniam, że jeżeli w dzienniku praktyki zawodowej nie zostanie wypełniony „identyfikator ewidencyjny materiału”, to zgodnie z § 18 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii, osoba zainteresowana zostaje dopuszczona warunkowo do części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego. Oznacza to, że osoba zainteresowana musi uzupełnić identyfikator i dopiero wtedy zostanie dopuszczona do egzaminu. W przypadku nieuzupełnienia identyfikatora, osoba ta nie zostaje dopuszczona do części sprawdzającej postępowania kwalifikacyjnego."
Więc nie wiem już sama czy bez tego Identyfikatora Komisja uzna praktykę zawodową. Najgorsza sprawa jest taka, że podobnie jak inni którzy o tym wspominali u mnie w firmie wytyczenia są jedynie zgłaszane i odbieramy materiały. Operatów nie składamy...

Proszę o odpowiedź, gdyby ktoś coś więcej wiedział w tym temacie. Bo z tego co piszecie to często GuGiK inne stanowisko ma odpisując na maile, a inaczej to wygląda jak już sprawdzają opis praktyki zawodowej :lol:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dziennik praktyki zawodowej 2016/01/26 19:24 #1661

  • demol
  • demol Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 110
  • Otrzymane podziękowania: 7
monika dostałaś odpowiedź z GUGIK czyli od Pani Grochal mailowo? :D to super :D w sensie to osoba jedna, co innego GGK a co innego komisja egzaminacyjna. To są 3 różne stanowiska.
Ja podawałem numer zasobu (chyba, że nie został nadany) bo tak wymaga dziennik praktyk zawodowych, niektórzy dawali ID pracy i też przeszło. Zależy na jaką komisję się trafi.

Przytoczę mojego maila z pytaniami do GGK.:

12.01.2016r.
"Witam,
Na wstępie chciałem zaznaczyć, iż nie wiem czy moją sprawę/pytania mogę
skierować drogą elektroniczną, czy powinienem drogą listową.
Moje pytania chciałem skierować do Głównego Geodety Kraju bądź do Przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej.

1. Sposób interpretacji zbierania wymaganych prac oraz opracowań geodezyjnych:
Czy jest możliwość łączenia robót w Zakresie 1, na jednej pracy geodezyjnej, tj. na przykład pomiary syt-wys + zakładanie i pomiar osnowy + kartograficzne opracowanie mapy do celów projektowych lub też inwentaryzacja/tyczenie obiektów budowlanych z jednej pracy - budynku i sieci uzbrojenia (jedne zgłoszenie dla dwóch rodzajów wymaganych prac z punktu 2. i 3.). Z tego, co słyszałem od osób zdających łączenie prac i opisów było akceptowane i zaliczane przez komisje egzaminacyjne).

2. Czy w dzienniku praktyki zawodowej, w opisie prac można na jednej stronie opisać więcej niż jedną pracę, lub też opis prac (podobnych lub nawet tego samego rodzaju i od tego samego kierownika prac geodezyjnych) wpisać na jednej stronie? Pozwoli to zaoszczędzić miejsca, ponieważ ilość robót w wykazie prac jest większa niż stron przeznaczonych na opis prac.

3. Opłata skarbowa:
W 2015 roku uiściłem opłatę skarbową z tytułu wydania świadectwa. Nie zostałem dopuszczony do egzaminu.
Czy przy kolejnym składaniu wniosku znów muszę tą opłatę wnieść? Czy można dołączyć do papierów potwierdzenie wpłaty pierwszej opłaty."


04.01.2016.:
"Witam,
W odpowiedzi na zapytania, przekazane pocztą elektroniczną w dniu 12 stycznia 2016 r. uprzejmie wyjaśniam, że:
1. Prace z zakresu 1 dot. pkt 1 i pkt 5 mogą się łączyć i mogą dotyczyć tej samej roboty. W pozostałych przypadkach Komisja kwalifikacyjna nie powinna mieć zastrzeżeń, jednakże to dopiero na części wstępnej weryfikowana jest praktyka zawodowa i wtedy Komisja decyduje o zaliczeniu prac.

2. W tabeli dotyczącej Opisu prac należy wpisywać na jednej stronie tylko jedną pracę. Jednakże, w przypadku gdy zabraknie miejsca na opis wszystkich prac, to można na jednej stronie wpisać np. dwie prace. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie jeśli geodeta uprawniony potwierdzi obie prace, podpisując się z boku opisywanych czynności.

3. Opłata skarbowa za wydanie świadectwa nadania uprawnień zawodowych jest ważna, w przypadku nieotrzymania świadectwa z powodu negatywnego wyniku egzaminu/niedopuszczenia. Może Pan zatem wykorzystać ją przy kolejnym składaniu wniosku.


Z poważaniem,

ANNA GROCHAL
GŁÓWNY URZĄD GEODEZJI I KARTOGRAFII
ul. Wspólna 2
00-926 Warszawa"
Za tę wiadomość podziękował(a): zmooda, jordekap

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dziennik praktyki zawodowej 2016/01/26 19:56 #1664

  • monika198954
  • monika198954 Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 11
  • Otrzymane podziękowania: 3
Tak, odpowiedź od P. Grochal. Dzięki za info. Złoże dziennik z numerami KERG i zobaczę co Komisja na to. Jeżeli każą uzupełnić, to wtedy będę się martwić. Duże zamieszanie z tym nowym dziennikiem :P

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dziennik praktyki zawodowej 2016/01/28 17:18 #1697

  • geokamil
  • geokamil Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 68
  • Otrzymane podziękowania: 18
Mam pytanie co do zapisu: "1) pomiary sytuacyjne i wysokościowe oraz opracowywanie ich wyników, w tym sporządzanie lub aktualizacja mapy zasadniczej – minimum 15 prac i opracowań geodezyjnych" . Proszę mi podpowiedzieć czy dobrze rozumiem:
prace = pomiary (prace terenowe);
opracowania = sporządzenie operatu?

W firmie, w której pracuję często jest tak, że inna osoba wykonuje pomiary, inna opracowuje operat.
Czy zapis w wykazie wymaganych prac oznacza, że muszę piętnaście razy wykonać pomiary i piętnaście razy złożyć operat niekoniecznie dotyczących tych samych obiektów? Czy może piętnaście razy mam dokonać pomiarów i opracować je w formie operatu technicznego przekazywanego do PODGiK? Dzięki.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dziennik praktyki zawodowej 2016/01/28 23:14 #1703

  • Erzsébet
  • Erzsébet Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 44
  • Otrzymane podziękowania: 72
@Zachlodek:
ad. a) i b) Może Ci się wydawać że to bez sensu, ale jesteś osobą uczącą się zawodu i często są sytuacje kiedy robisz tylko obliczenia do podziału albo szef nie pozwala Ci liczyć i robisz same mapy, itp. Rozpisanie prac w podpunktach ma na celu zapewnienie, że zaliczyłaś każdy etap pracy nad podziałem i jesteś w stanie go wykonać całkiem sama. Umożliwia też wpisanie do dziennika pracy, przy której nie wykonywałaś wszystkich czynności od A do Z.

Zachlodek napisał: Jak więc to wszystko szanownej komisji rozdzielić?

Cóż, ja zamierzam przy każdym podziale pisać o badaniu KW i sporządzaniu map, bo zawsze i tak to robię, natomiast do map d/c prawnych wpiszę mapy do zasiedzenia, do ustalenia służebności itp. Miejsca w dzienniku na zakres II jest mnóstwo, nie trzeba się ograniczać.
ad. c) Skoro wyraźnie rozdzielają na podziały w trybie ustawy o gn i inne podziały, to moim zdaniem nie. Trzeba wykazać się praktyką także w podziałach przeprowadzanych na innej podstawie niż ustawa o gn.

@alipiccolo: Do 5 raczej nie, bo nie wykazujesz umiejętności redagowania mapy, praktycznego zastosowania rozp. o mapie zasadniczej i starej K1, itp. Aczkolwiek, jeśli np. opracowujesz dla ośrodka pomiar i wysyłasz im dxf, to chyba nieistotne czy finalny wydruk robi ośrodek czy Ty ;)

geokamil napisał: ...Czy może piętnaście razy mam dokonać pomiarów i opracować je w formie operatu technicznego przekazywanego do PODGiK?

Wbrew zapisowi o ewentualnym pobraniu drugiego dziennika, podobno jednak nie ma takiej możliwości. Więc jeśli chcesz się zmieścić w jednym dzienniku to wpisuj tylko te prace gdzie robisz i pomiar i opracowanie.

Co do dyskusji o ID roboty, ja wpiszę numer po przyjęciu do zasobu. Tyczeń sieci raczej się nie zgłasza, bo od razu są inwentaryzowane, więc można po prostu wpisać nr operatu z inwentaryzacji. Tyczeń budynków jest tylko 7, jeśli macie zrobione zgłoszenia, toż to połowa sukcesu! :) Zawsze można złożyć operat na własną rękę poza godzinami pracy - wtedy szefowie nie powinni marudzić, a Wy bezpiecznie będziecie mieć właściwy numer do dziennika :)

A jeśli chodzi o wpisy robót do dziennika z zakresu I, to ja postanowiłam zrobić tak:
punkty 1 i 5 => 16x mdcp - pomiar terenowy, operat, sporządzenie mapy, łącznie ok. 30 ha
punkt 4 => przy wszystkich inwentaryzacjach budynków
punkt 2 budynki => 7x tyczenie budynku - pomiar i operat
Niestety mam problem z tyczeniami i inwentaryzacjami sieci. Mam tylko 2 takie prace - każda będzie wpisana jako tyczenie i inw z pomiarem i operatem.
Natomiast pozostałe braki chcę wypełnić 20 inwentaryzacjami budynków z przyłączami.
Pomyślałam żeby to wpisać tak:
6x rodzaj roboty inw bud i przył - w opisie założenie osnowy, pomiar budynku, operat, mapa
14x rodzaj roboty inw bud i przył - w opisie tyczenie przyłączy, obliczenia i szkic & pomiar przyłączy, operat, mapa
Jeśli komisji nie będzie się podobało że są przyłącza a nie sieć, to może ilość ich przekona.
Myślicie że to dobry pomysł?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dziennik praktyki zawodowej 2016/01/29 05:20 #1704

  • geokamil
  • geokamil Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 68
  • Otrzymane podziękowania: 18

Jeśli komisji nie będzie się podobało że są przyłącza a nie sieć, to może ilość ich przekona.


Było o tym w poprzednich postach, dla komisji przyłącze to też sieć mimo, że wg przepisów jest onaczej.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.070 s.