admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

203
egzaminów w bazie
Zakres 2
369
wszystkich pytań opisowych
Zakres 2
286
opracowanych pytań opisowych
Zakres 2

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Po przekazaniu Wójtowi akt postępowania rozgraniczeniowego zakończonego ugodą geodeta prowadzący postępowanie otrzymał wezwanie do Gminy celem, jak napisano – „uzupełnienia dokumentacji”. Okazało się, że jedna ze stron sporu po przemyśleniu sprawy chce wycofać swój podpis pod ugodą i wójt prosi o ewentualną zmianę aktu ugody. Jakie działania powinni podjąć geodeta i wójt? W jakim przypadku dokumenty nieznajdujące się w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym mogą stanowić podstawę do ustalania przebiegu granic nieruchomości?

 

Jakie działania powinni podjąć geodeta i wójt?

Geodeta odmawia zmiany treści aktu ugody podpisanej przez wszystkie strony w trakcie czynności ustalenia przebiegu granic nieruchomości - treść aktu ugody może być podważana tylko przed sądem. 
Wójt nie ma tym przypadku możliwości kwestionowania aktu ugody i powinien umorzyć w drodze decyzji postępowanie jako bezprzedmiotowe (art. 105. 1 kpa w związku z art. 31 ust. 4 pgik). Ugoda graniczna wywołuje skutek prawny z chwilą jej podpisania i nie podlega zatwierdzeniu przez organ administracji. Zawarta ugoda jest bowiem umową cywilną posiadającą moc ugody sądowej. 

Zaloguj się i wykup dostęp aby odblokować pozostałą części artykułu.

Log in to comment