admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

233
egzaminów w bazie
Zakres 1
447
wszystkich pytań opisowych
Zakres 1
338
opracowanych pytań opisowych
Zakres 1

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Proszę omówić ogólne zasady ochrony znaków geodezyjnych. Ponadto proszę wskazać tryb postępowania w sytuacji, gdy geodeta stwierdził zniszczenie znaku punktu osnowy geodezyjnej.

 

Znaki z trwałego materiału, określające położenie punktów osnów: geodezyjnej poziomej i wysokościowej, grawimetrycznej i magnetycznej oraz urządzenia zabezpieczające, w tym sygnalizujące znaki oraz budowle triangulacyjne, podlegają ochronie polegającej na:

  1. doręczeniu właścicielowi lub innej osobie władającej nieruchomością oraz staroście zawiadomienia o umieszczeniu znaku na nieruchomości, zwanego dalej "zawiadomieniem". Obowiązek doręczenia zawiadomienia spoczywa na wykonawcy prac geodezyjnych, który przed tym doręczeniem powinien wyjaśnić właścicielowi lub innej osobie władającej nieruchomością warunki umieszczenia znaków lub wykonywania ich przeglądu i konserwacji oraz, w miarę możliwości uzgodnić termin przystąpienia do tych prac;
  2. wykonaniu przeglądu i konserwacji znaków. Przegląd i konserwację znaków zapewniają:
    1. Główny Geodeta Kraju - w zakresie osnowy geodezyjnej I i II klasy oraz osnów grawimetrycznej i magnetycznej;
    2. MON - w zakresie osnów, o ktorych mowa w pkt. 1, znajdujących się na gruntach i budynkach pozostających w trwałym zarządzie komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej i jednostek organizacyjnych podporządkowanych lub nadzorowanych przez MON oraz przedsiębiorstw państwowych, dla których jest on organem założycielskim;
    3. starosta - w zakresie osnowy geodezyjnej klas niższych niż wymienione w pkt.1.

    Wykonawca przeglądu i konserwacji znaków, w razie stwierdzenia zniszczenia, uszkodzenia, przemieszczenia znaku lub zagrażania przez niego bezpieczeństwu życia lub mienia, jest obowiązany niezwłocznie powiadomić o tym starostę. Starosta przeprowadza niezwłocznie sprawdzenie stanu znaku oraz usuwa pozostałości po zniszczonych lub uszkodzonych znakach oraz przekazuje protokół czynności marszałkowi województwa, a w przypadku, gdy zawiadomienie dotyczy osnowy I i II klasy oraz osnowy grawimetrycznej czy magnetycznej - również Głównemu Geodecie Kraju, następnie starosta wnioskuje o przeprowadzenie postępowania w celu ustalenia i ukarania sprawcy wykroczenia.

  3. ustawianiu urządzeń zabezpieczających, w tym sygnalizujących położenie znaków.

 

Nie podlegają ochronie znaki ustawione na okres przejściowy, w szczególności w związku z realizowaną inwestycją oraz znaki stosowane przy zakładaniu osnów pomiarowych.

 

Wykonanie prac, mających na celu przegląd i konserwację znaków, a przez to także ich ochronę, zapewniają (§ 11 ochrona znaków - zmiana):

  1. Główny Geodeta Kraju — w zakresie osnowy geodezyjnej I i II klasy oraz osnów grawimetrycznej i magnetycznej,
  2. Minister Obrony Narodowej — w zakresie osnów, o których mowa w pkt 1, znajdujących się na gruntach i budynkach pozostających w trwałym zarządzie komórek organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej i jednostek organizacyjnych podporządkowanych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej oraz przedsiębiorstw państwowych, dla których jest on organem założycielskim,
  3. starosta — w zakresie osnowy geodezyjnej klas niższych niż wymienione w pkt 1.

 

Ponadto proszę wskazać tryb postępowania w sytuacji, gdy geodeta stwierdził zniszczenie znaku punktu osnowy geodezyjnej.

Wykonawca prac, w razie stwierdzenia zniszczenia, uszkodzenia, przemieszczenia znaku lub zagrażania przez niego bezpieczeństwu życia lub mienia, jest obowiązany niezwłocznie powiadomić o tym starostę.

  

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (pgik)
  2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 kwietnia 1999 r. w sprawie ochrony znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych (ochrona znaków)
  3. Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 24 stycznia 2001 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ochrony znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych (ochrona znaków - zmiana)
Log in to comment