admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Odpowiedzi na pytania opisowe Zakres 1 z 2014 r. 2015/03/31 22:19 #783

  • geodar
  • geodar Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 16
  • Otrzymane podziękowania: 5
Kto według nowego PGiK jest odpowiedzialny za inwentaryzację sieci? Dawniej artykuł 27 mówił wyraźnie, że inwestor, a dziś? Z kolei w Prawie budowlanym jest napisane, że kierownik budowy przygotowuje dokumentację powykonawczą oraz że zgłasza inwestorowi elementy gotowe do odbioru.
Jaka jest Wasza interpretacja?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odpowiedzi na pytania opisowe Zakres 1 z 2014 r. 2015/04/08 10:15 #807

  • szogun87
  • szogun87 Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 31
  • Otrzymane podziękowania: 4
Dawniej art. 27 mówił też o konieczności pomiaru sieci przed zasypaniem.
Jakie przepisy obecnie reguluje metodę pomiaru inwentaryzacyjnego sieci?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odpowiedzi na pytania opisowe Zakres 1 z 2014 r. 2015/04/08 18:26 #812

  • zmooda
  • zmooda Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Moderator
  • Posty: 1014
  • Otrzymane podziękowania: 201

szogun87 napisał: Dawniej art. 27 mówił też o konieczności pomiaru sieci przed zasypaniem.
Jakie przepisy obecnie reguluje metodę pomiaru inwentaryzacyjnego sieci?

Ustawa prawo budowlane Art. 43.
1. Obiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę oraz obiekty, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20, podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po ich wybudowaniu – geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, obejmującej położenie ich na gruncie.
2. Właściwy organ może nałożyć obowiązek stosowania przepisu ust. 1 również w stosunku do obiektów budowlanych wymagających zgłoszenia.
3. Obiekty lub elementy obiektów budowlanych, ulegające zakryciu, wymagające inwentaryzacji, o której mowa w ust. 1, podlegają inwentaryzacji przed ich zakryciem.

Za tę wiadomość podziękował(a): szogun87

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odpowiedzi na pytania opisowe Zakres 1 z 2014 r. 2015/05/04 20:41 #893

  • jkbsrwk
  • jkbsrwk Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 314
  • Otrzymane podziękowania: 68
Pytania z 2014 (1-33) Opracowuje je według kilku zasad: odpowiedź ma się mieścić w rozsądnym czasie 20-30 min. i odpowiadam na pytanie i nic poza :) Oczywiście nie trzymałem się tego jakoś rygorystycznie ale takie były założenia. Reszta do dwóch tygodni, może się to komuś przyda, może ktoś coś doda itp. :)
Załączniki:
Za tę wiadomość podziękował(a): zmooda, VPG, Beny, ewuletka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odpowiedzi na pytania opisowe Zakres 1 z 2014 r. 2015/07/27 09:19 #1222

  • jkbsrwk
  • jkbsrwk Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 314
  • Otrzymane podziękowania: 68
Aktualizuje opracowane pytanie z 2014 :P

Plik załącznika:

Nazwa pliku: Moje2014.docx
Wielkość pliku:87 KB
Załączniki:
Za tę wiadomość podziękował(a): zmooda, trevayne, Marek, Rutkiewicz, adzik7, angelika1990

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odpowiedzi na pytania opisowe Zakres 1 z 2014 r. 2015/07/27 13:24 #1223

  • Marek
  • Marek Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 125
  • Otrzymane podziękowania: 32
Wow, super, dzięki, ale... dlaczego tak późno :lol:
Za tę wiadomość podziękował(a): Rutkiewicz

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odpowiedzi na pytania opisowe Zakres 1 z 2014 r. 2015/07/27 16:06 #1228

  • jkbsrwk
  • jkbsrwk Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 314
  • Otrzymane podziękowania: 68
Aa bo przeglądałem forum i sobie przypomniałem, że mam zrobione a jak wpadłem w wir nauki to zapomniałem wrzucić :P Może się jeszcze komuś przyda :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odpowiedzi na pytania opisowe Zakres 1 z 2014 r. 2015/07/28 20:03 #1235

  • Rutkiewicz
  • Rutkiewicz Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 9
  • Otrzymane podziękowania: 6
dzieki za opublikowanie opracowanych pytań. wielkie dzięki

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odpowiedzi na pytania opisowe Zakres 1 z 2014 r. 2015/11/29 14:24 #1461

  • m.t.zamojski
  • m.t.zamojski Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 34
  • Otrzymane podziękowania: 5

Geodeta podpisał umowę na wykonanie geodezyjnego pomiaru wysokościowego szczegółów terenowych. W PODGiK są dostępne dane dotyczące reperów geodezyjnej szczegółowej osnowy wysokościowej, które znajdują się w odległości 0,15 km i 3,2 km od obiektu oraz operat z geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej kanalizacji sanitarnej ,wykonanej na sąsiedniej działce.
Proszę uzasadnić, czy w tym przypadku:
a) geodeta ma obowiązek dowiązania pomiaru do ww. obydwu reperów?
b) czy i pod jakim warunkiem dopuszczalne jest dowiązanie pomiaru do jednego reperu? ??
[Zarys odpowiedzi:]
Geodezyjne pomiary sytuacyjne i wysokościowe wykonuje się w oparciu o punkty poziomej i wysokościowej osnowy geodezyjnej, a w przypadku gdy gęstość punktów osnowy geodezyjnej jest nie wystarczająca do wykonania pomiaru punkty te zagęszcza się punktami osnowy pomiarowej. Średni błąd położenia punktów pomiarowej osnowy wysokościowej nie może być większy niż 0.05m względem najbliższych punktów osnowy wysokościowej. Błąd średni wysokości punktów osnowy pomiarowej wysokościowej wykorzystywanej do określenia wysokości przewodów i urządzeń kanalizacyjnych nie może przekraczać 0.02m. Pomiarową osnowę wysokościową wyznacza się w postaci ciągów niwelacyjnych, w nawiązaniu do co najmniej dwóch punktów wysokościowej osnowy geodezyjnej.

Komentarz: Teoretycznie przepisy nie określają, że można wykorzystać jako repery górną rzędną studzienki kanalizacyjnej, ale powinna być ona wyznaczona z dokładnością 0.02m, a więc spełnia warunki dokładnościowe osnowy pomiarowej. Więc chyba można ją wykorzystać  Liczę na jakieś sugestie :P
[Rozporządzenie o standardach pomiarów syt.-wys.: §4, §16, §23]


Wg mojej opinii to istniejąca studzienka kanalizacyjna - czy jej właz to nie punkt osnowy pomiarowej wysokościowej - chociażby dlatego że dane obserwacyjne dotyczące osnowy pomiarowej wyrównuje się metodą najmniejszych kwadratów - więc jej rzędna nie spełnia tego warunku.

Zastanawiałem się czy można zrobić oczko niwelacyjne i zamknąć się na tym samym reperze ale też nie bo musi być nawiązanie co najmniej dwupunktowe -
jedyne co mi przychodzi do głowy to można skorzystać z jednego reperu jeżeli w opracowaniu archiwalnym o którym mowa w pytaniu jest założona osnowa pomiarowa, która po naszej analizie spełnia kryteria dokładności - nadaje się do wykorzystania jako np. drugi punkt nawiązania naszego ciągu niwelacyjnego.

A może ma inny pomysł?
Taki trochę monolog mi się zrobił - ale znalazłem w wyjaśnieniach GUGIK do Rozp. w sprawie standardów pytanie:

Czy przy wykonywaniu geodezyjnych pomiarów wysokościowych wymagane jest korzystanie z dwóch reperów?

Odp. Zgodnie z par. 23 pomiarową osnowę wysokościową wyznacza się w postaci ciągów niwelacyjnych w nawiązaniu do co najmniej dwóch punktów osnowy wysokościowej osnowy geodezyjnej.
Zgodnie z przepisami geodezyjny pomiar wysokościowy elementów szczegółów terenowych wykonuje się o punkty osnowy wysokościowej. Przepisy nie wymagają by pomiar był wykonywany za każdym razem w nawiązaniu do co najmniej dwóch punktów osnowy wysokościowej osnowy geodezyjnej. Weryfikacji pomiaru wykonuje się przez podwójny pomiar wybranych szczegółów terenowych. Należy nadmienić, że w każdym przypadku gdy jest to możliwe wykonawca powinien nawiązać pomiar wysokościowy szczegółów terenowych do więcej niż jednego punktu osnowy geodezyjnej by zminimalizować możliwość uzyskania błędnych wyników pomiarów. Szczególnym obowiązkiem wykonawcy w sytuacji wykonywania pomiaru wysokości szczegółu terenowego do jednego punktu osnowy geodezyjnej wysokościowej jest wykonanie pomiarów kontrolnych. Przy jego wykonywaniu w celu weryfikacji poprawności nawiązania pomiaru wysokościowego mogą być wykorzystane szczegóły terenowe I grupy, których pomiar był wykonany z odpowiednią dokładnością jak w par. 36 w nawiązaniu do innego punktu osnowy wysokościowej i jest jednoznaczni identyfikowalny w terenie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agata

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez m.t.zamojski. Powód: znaleziona odpowiedz
  • Strona:
  • 1
  • 2
Czas generowania strony: 0.077 s.