admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Odpowiedzi na pytania opisowe Zakres 1 z 2014 r. 2015/03/02 10:36 #688

  • soku77
  • soku77 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 4
  • Otrzymane podziękowania: 0
WITAM CHCIAŁEM ZAŁOŻYĆ TEN WĄTEK Z MYŚLĄ O WSPÓLNYM OPRACOWANIU PYTAŃ OPISOWYCH Z ZAKRESU 1, Z 2014r. WIĘKSZOŚĆ ODPOWIEDZI ZAMIESZCZONYCH NA FORUM JEST OPARTA NA STARYCH PODSTAWACH PRAWNYCH CZYLI INSTRUKCJACH.
IDEĄ TEGO WĄTKU JEST WPISANIE NUMERU PYTANIA I PODANIE PODSTAWY PRAWNEJ DO ODPOWIEDZI NP:
PYTANIE NR 6
Na czym polega generalizacja obiektów w pracach geodezyjnych i kartograficznych? Kto i na jakim etapie prac wykonuje generalizację obiektów?
odp pierwsza część :
rozporządzenie w sprawie Standardów technicznych art.31
ale na drugą część pytania nie wiem!!!

JAKBY MIAŁ KTOŚ JAKIEŚ PYTANIE OPRACOWANE NA PEWNO USPRAWNI NAM TO WSZYSTKIM NAUKĘ I PORUSZANIE SIĘ PO USTAWACH I ROZPORZĄDZENIACH Z GÓRY DZIĘKUJE I POZDRAWIAM

//na forum nie piszemy wielkimi literami
//zmooda

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez zmooda.

Odpowiedzi na pytania opisowe Zakres 1 z 2014 r. 2015/03/02 19:41 #692

  • 997
  • 997 Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 19
  • Otrzymane podziękowania: 4
Może po prostu podzielimy się numerami pytań opisowych, każdy opracuje swoje, wrzuci je na serwer, a następnie dodatkowo (jeżeli będzie taka potrzeba) będziemy je uzupełniać. ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odpowiedzi na pytania opisowe Zakres 1 z 2014 r. 2015/03/03 08:17 #695

  • zmooda
  • zmooda Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Moderator
  • Posty: 1014
  • Otrzymane podziękowania: 201
Zakres 1 mam już za sobą, ale mam trochę wolnego czasu więc mogę pomóc w opracowaniu pytań.
Za tę wiadomość podziękował(a): soku77

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odpowiedzi na pytania opisowe Zakres 1 z 2014 r. 2015/03/16 22:15 #747

  • VPG
  • VPG Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 39
  • Otrzymane podziękowania: 21
1. Jaka jest generalna zasada ustalania czy konkretna praca geodezyjna podlega czy też nie podlega obowiązkowi zgłoszenia. Proszę podać kto przeprowadza takie ustalenie oraz jakie grożą sankcje za ustalenie niewłaściwe. Link do odpowiedzi
Podstawa prawna ustawa z dnia 17 maja 1989 Prawo geodezyjne i kartograficzne art. 12, 12c, 48

2. Proszę wyjaśnić pojęcie geodezyjne opracowanie projektu oraz podać treść szkicu dokumentacyjnego Link do odpowiedzi
Podstawa prawna
Rozporządzenie MRRiB w sprawie zakresu opracowań g-k obowiązujących w budownictwie §8,
Rozporządzenie MSWiA w sprawie standardów technicznych… §56


//dodano linki do artykułów
//zmooda
Za tę wiadomość podziękował(a): zmooda, mallutkii

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez zmooda.

Odpowiedzi na pytania opisowe Zakres 1 z 2014 r. 2015/03/18 22:36 #756

  • VPG
  • VPG Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 39
  • Otrzymane podziękowania: 21
No to kilka następnych:

5. Proszę podać które bazy danych PZGIK i w jaki zakresie należy zaktualizować po otrzymani dokumentacji geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej inwestycji zakładając że dokumentacja ta obejmuje.

Rozporządzenie MAiC w spr bazy danych GESUT i BDOT oraz mapy zasadniczej § 3i załącznik 2
Rozporządzeni w sprawie EGIB § 28 § 63

6. Na czym polega generalizacja obiektów w pracach geodezyjnych i kartograficznych ? Kto i na jaki etapie wykonuje generalizację obiektów ?

Rozporządzenie MAiC w sprawie GESUT, BDOT i mapy zasadniczej załącznik 7
Rozporządzenie MSWiA w sprawie standardów… § 31


6. Na czym polega generalizacja obiektów w pracach geodezyjnych i kartograficznych ? Kto i na jaki etapie wykonuje generalizację obiektów ?

Rozporządzenie w sprawie standardów… §78-82
Rozporządzenie w sprawie bazy danych GESUT, BDOT i mapy zasadniczej §1
Ustawa z dnia 17 maja 1989 Prawo geodezyjne i kartograficzne art. 4
Rozporządzenie w sprawie rodzaju i zakresu opracowań g-k obowiązujących w budownictwie § 4, 5, 6

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez VPG.

Odpowiedzi na pytania opisowe Zakres 1 z 2014 r. 2015/03/19 09:27 #757

  • jkbsrwk
  • jkbsrwk Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 314
  • Otrzymane podziękowania: 68
Rozporządzenie w sprawie bazy danych GESUT, BDOT i mapy zasadniczej- uchylony

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odpowiedzi na pytania opisowe Zakres 1 z 2014 r. 2015/03/20 00:05 #759

  • piecho23
  • piecho23 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 52
  • Otrzymane podziękowania: 9

VPG napisał: No to kilka następnych:

5. Proszę podać które bazy danych PZGIK i w jaki zakresie należy zaktualizować po otrzymani dokumentacji geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej inwestycji zakładając że dokumentacja ta obejmuje.

Rozporządzenie MAiC w spr bazy danych GESUT i BDOT oraz mapy zasadniczej § 3i załącznik 2
Rozporządzeni w sprawie EGIB § 28 § 63

[/b]


VPG - mógłbyś nieco dokładniej opisać to pytanie?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez piecho23.

Odpowiedzi na pytania opisowe Zakres 1 z 2014 r. 2015/03/23 23:46 #764

  • piecho23
  • piecho23 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 52
  • Otrzymane podziękowania: 9

VPG napisał: 6. Na czym polega generalizacja obiektów w pracach geodezyjnych i kartograficznych ? Kto i na jaki etapie wykonuje generalizację obiektów ?

Rozporządzenie w sprawie standardów… §78-82
Rozporządzenie w sprawie bazy danych GESUT, BDOT i mapy zasadniczej §1
Ustawa z dnia 17 maja 1989 Prawo geodezyjne i kartograficzne art. 4
Rozporządzenie w sprawie rodzaju i zakresu opracowań g-k obowiązujących w budownictwie § 4, 5, 6


Tu zapewne pomyliłeś pytanie, które powinno dotyczyć aktów prawnych regulujących zasady wykonywania i treści MDCP.

Odpowiedzi: Rozporządzenie w sprawie standardów… §78-82 oraz Rozporządzenie w sprawie rodzaju i zakresu opracowań g-k obowiązujących w budownictwie § 4, 5, 6 uważam za OK, ale Rozporządzenie w sprawie bazy danych GESUT, BDOT i mapy zasadniczej §1 i Ustawa z dnia 17 maja 1989 Prawo geodezyjne i kartograficzne art. 4? Jakie jest uzasadnienie podania tych podstaw prawnych do zasad wykonywania i treści MDCP? Nie chodzi mi o uchylone rozporządzenie, ale o treść artykułów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez piecho23.

Odpowiedzi na pytania opisowe Zakres 1 z 2014 r. 2015/03/24 22:42 #766

  • VPG
  • VPG Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 39
  • Otrzymane podziękowania: 21
Tak pomyliłem pytania. Rozporządzenie w sprawie GESUT BDOT500 i mapy zasadniczej reguluje między innymi jakie obiekty i w jaki sposób są przedstawiane na mapie zasadniczej, która jest podstawą do wykonania MDCP. Ze wskazaniem par 1 przy tym rozporządzeniu to pomyłka.. W art 4 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne jest zapisane co jest podstawą do tworzenia standardowych opracowań kartograficznych (mapy zasadniczej).
Możliwe że te podstawy prawne nie są prawidłowe bo nie dotyczą bezpośrednio MDCP, ale kiedy opracowywałem to pytanie, miałem na myśli że podstawą do wykonania MDCP jest aktualna mapa zasadnicza, podałem więc też podstawy jej dotyczące.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez VPG.

Odpowiedzi na pytania opisowe Zakres 1 z 2014 r. 2015/03/24 22:53 #767

  • VPG
  • VPG Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 39
  • Otrzymane podziękowania: 21

piecho23 napisał:

VPG napisał: No to kilka następnych:

5. Proszę podać które bazy danych PZGIK i w jaki zakresie należy zaktualizować po otrzymani dokumentacji geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej inwestycji zakładając że dokumentacja ta obejmuje.

Rozporządzenie MAiC w spr bazy danych GESUT i BDOT oraz mapy zasadniczej § 3i załącznik 2
Rozporządzeni w sprawie EGIB § 28 § 63

[/b]


VPG - mógłbyś nieco dokładniej opisać to pytanie?


Zakładam że w tym pytaniu chodzi o to które bazy danych zostaną zaktualizowane po przekazaniu wyników naszej pracy do starostwa. Wymienione rozporządzenia określają rodzaje danych przechowywanych w odpowiednich bazach danych. I tak na przykład
EGIB zostanie zaktualizowana o dane dotyczące budynków - powierzchnia zabudowy ilość kondygnacji itd
GESUT zostanie zaktualizowana o dane dotyczące usytuowania sieci uzbrojenia terenu oraz o ich podstawowe dane techniczne - rodzaj przewody średnica itd.
BDOT500 zostanie zaktualizowana o dane dotyczące położenia ekranu akustycznego, chodnika itd

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odpowiedzi na pytania opisowe Zakres 1 z 2014 r. 2015/03/24 23:31 #768

  • piecho23
  • piecho23 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 52
  • Otrzymane podziękowania: 9

VPG napisał: Tak pomyliłem pytania. Rozporządzenie w sprawie GESUT BDOT500 i mapy zasadniczej reguluje między innymi jakie obiekty i w jaki sposób są przedstawiane na mapie zasadniczej, która jest podstawą do wykonania MDCP. Ze wskazaniem par 1 przy tym rozporządzeniu to pomyłka.. W art 4 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne jest zapisane co jest podstawą do tworzenia standardowych opracowań kartograficznych (mapy zasadniczej).
Możliwe że te podstawy prawne nie są prawidłowe bo nie dotyczą bezpośrednio MDCP, ale kiedy opracowywałem to pytanie, miałem na myśli że podstawą do wykonania MDCP jest aktualna mapa zasadnicza, podałem więc też podstawy jej dotyczące.


Jasne, tak też myślałem :) Dzięki za odpowiedź.
Wydaje mi się że jak mamy nadmiar czasu to warto się tak rozpisywać? Może ktoś z 1-ką się wypowie? :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez piecho23.

Odpowiedzi na pytania opisowe Zakres 1 z 2014 r. 2015/03/24 23:49 #769

  • piecho23
  • piecho23 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 52
  • Otrzymane podziękowania: 9

VPG napisał:

piecho23 napisał:

VPG napisał: No to kilka następnych:

5. Proszę podać które bazy danych PZGIK i w jaki zakresie należy zaktualizować po otrzymani dokumentacji geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej inwestycji zakładając że dokumentacja ta obejmuje.

Rozporządzenie MAiC w spr bazy danych GESUT i BDOT oraz mapy zasadniczej § 3i załącznik 2
Rozporządzeni w sprawie EGIB § 28 § 63

[/b]


VPG - mógłbyś nieco dokładniej opisać to pytanie?


Zakładam że w tym pytaniu chodzi o to które bazy danych zostaną zaktualizowane po przekazaniu wyników naszej pracy do starostwa. Wymienione rozporządzenia określają rodzaje danych przechowywanych w odpowiednich bazach danych. I tak na przykład
EGIB zostanie zaktualizowana o dane dotyczące budynków - powierzchnia zabudowy ilość kondygnacji itd
GESUT zostanie zaktualizowana o dane dotyczące usytuowania sieci uzbrojenia terenu oraz o ich podstawowe dane techniczne - rodzaj przewody średnica itd.
BDOT500 zostanie zaktualizowana o dane dotyczące położenia ekranu akustycznego, chodnika itd


Właśnie. Myślę podobnie, ale w 100%-ach nie jestem przekonany czy chodzi tylko i wyłącznie o te trzy bazy danych?
Raczej się mylę, ale czy dany obiekt (np. budynek produkcyjny) może być przyporządkowany do dwóch baz np (EGiB oraz BDOT500)?
Podlega EGiB, ale jest zarazem treścią mapy zasadniczej...
Oprócz tego co z innymi bazami danych np EMUiA, BDORTO (wg standardów należy porównywać treść opracowanej mapy z treścią ortofotomapy...)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odpowiedzi na pytania opisowe Zakres 1 z 2014 r. 2015/03/29 18:59 #777

  • n_tanka
  • n_tanka Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 5
  • Otrzymane podziękowania: 4
Może za bardzo się czepiam, ale według mnie odpowiedź na pytanie 3 o ASG-EUPOS, nie do końca jest prawidłowa. Jako podstawa prawna podana jest instrukcja G1.12 z 2008r., natomiast uważam, że powinno być: "zalecenia techniczne-pomiary satelitarne GNSS oparte na systemie stacji referencyjnych ASG-EUPOS z 2011r." Czy uważacie, że nie jest to istotne?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odpowiedzi na pytania opisowe Zakres 1 z 2014 r. 2015/03/30 17:58 #780

  • zmooda
  • zmooda Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Moderator
  • Posty: 1014
  • Otrzymane podziękowania: 201
Wytyczne techniczne jak i zalecenia są bardzo do siebie podobne. Oba dokumenty nie są obowiązującymi aktami prawnymi, ale zawierają szczegółowe informacje dotyczące wykonywania pomiarów GPS-RTK. Wytyczne G-1.12 chyba nigdy nie zostały do końca opracowane bo te dostępne to jedynie projekt. Zalecenia są nowsze więc może faktycznie je powinno się podać w podstawie prawnej jako przepis uszczegóławiający?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Czas generowania strony: 0.067 s.