admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Sąsiad nie zgadza się na okazaną linię granicy? 2024/04/10 08:17 #22573

  • darekkedziora@tlen.pl
  • darekkedziora@tlen.pl Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 29
  • Otrzymane podziękowania: 2
Mam takie pytanie w momencie okazania granic przy podziale nieruchomości, jeden bok mojej działki przedmiotowej wychodzi około 4 metry w nieużytkowanej działce sąsiada (miedzy praktycznie nie ma jest tylko wcześniej linia miedzy uprawą a nieużytkiem- teren zakrzaczony). W trakcie okazania granic sąsiad który przybył na grunt złożył na protokole następujący wpis: Nie zgadzam się z okazaną linią granicy i podpis, czy taka uwaga wstrzymuje moje czynności, czy po prostu zostaje taka zmianka w potokole i tyle. Dodam jeszcze że pokazałem temu sąsiadowi jego drugą stronę jego granicy nieruchomości (dla informacji - bez stabilizacji) żeby widział że jego nieruchomość ma swoją prawidłową szerokość i powierzchnie zgodną z ZD tylko że moi właściciele po prostu mniej uprawiają swojego gruntu stąd ta niezgodność. Co Uważacie?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Sąsiad nie zgadza się na okazaną linię granicy? 2024/04/10 11:05 #22574

  • MPB93
  • MPB93 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 41
  • Otrzymane podziękowania: 7
Trochę mało danych.
Zakładam, że skoro "okazujesz" granice przy podziale, to granice te pochodzą z dokumentacji wymienionej w § 30 ust. 1 rozporządzenia egib a punkty graniczne opisujące te granice spełniają określone przez przepisy prawa standardy dokładnościowe - 0,10 m względem punktów poziomej osnowy geodezyjnej lub pomiarowej (§ 6 i 16 rozporządzenia w sprawie standardów).
Zakładam też, że dokonałeś stosownej analizy materiałów archiwalnych pgik - pod względem dokładności, aktualności i kompletności, a wyniki tej analizy wskazują na możliwość wykorzystania tych materiałów w celu osiągnięcia pracy  (§ 7 standardy). Czyli współrzędne określające położenie punktów granicznych zostały określone w sposób poprawny w dokumentacji z zachowaniem odpowiednich procedur - nie stwierdzasz żadnych uchybień w dokumentacji archiwalnej.
W takim przypadku uważam, że odmienne użytkowanie nie jest przeszkodą do dokonania dalszych czynności. Z doświadczenia wszyscy wiemy, że granice wynikające z dokumentów a rzeczywiste użytkowanie gruntów bardzo często są rozbieżne. Zostawiłabym stosowną adnotację o której piszesz w protokole, a w sprawozdaniu szczegółowo opisałabym sytuację (dokonaną analizę, odmienne użytkowanie i oświadczenie właścicieli). Dodatkowo pouczyłabym zainteresowanych o możliwości skierowania sprawy do sądu biorąc pod uwagę art. 39 pgik.
Mając na względzie art. 39 pgik  strony mogą wystąpić do sądu o rozstrzygnięcie sporu w tym zakresie (rozgraniczenie sądowe - rozgraniczenie w postępowaniu administracyjnym wykluczamy bo dokumenty określające przebieg granicy istnieją i są jednoznaczne).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Czas generowania strony: 0.036 s.