admin@uprawnienia-geodezyjne.pl
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Podczas pomiarów geodezyjnych okazuje się, że teren pokryty wodami płynącymi zajmuje obszar nieruchomości przylegającej do dotychczas wykazanego w ewidencji gruntów i budynków koryta rzeki. W jakim... 2023/12/06 10:42 #22435

  • *geometra*
  • *geometra* Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Posty: 632
  • Otrzymane podziękowania: 401
Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy I Technologii...

Podczas pomiarów geodezyjnych okazuje się, że teren pokryty wodami płynącymi zajmuje obszar nieruchomości przylegającej do dotychczas wykazanego w ewidencji gruntów i budynków koryta rzeki. W jakim trybie/postępowaniu można uregulować przebieg granic? Kto może sporządzić dokumentację do tego postępowania? Kiedy należy uznać, że grunty zajęte wodami stanowią własność właściciela wód? Jaką wartość atrybutu SPD przyjmuje punkt graniczny ustalonego w tym postępowaniu?

 

Przebieg granic można uregulować według zapisów ustawy prawo wodne (projekt rozgraniczenia gruntów pokrytych wodami od gruntów przyległych) lub w oparciu o rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków (geodezyjnie pomiary sytuacyjne).

 

Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne

Art. 220. [Ustalenie linii brzegu]
1. Linię brzegu dla cieków naturalnych, jezior oraz innych naturalnych zbiorników wodnych stanowi krawędź brzegu lub linia stałego porostu traw albo linia, którą ustala się według średniego stanu wody z okresu co najmniej ostatnich 10 lat.
2. Jeżeli krawędź brzegu jest wyraźna, linia brzegu biegnie tą krawędzią.
3. Jeżeli krawędź brzegu nie jest wyraźna, linia brzegu biegnie granicą stałego porostu traw, a jeżeli granica stałego porostu traw leży powyżej stanu wody, o którym mowa w ust. 1 - linią przecięcia się zwierciadła wody przy tym stanie z gruntem przyległym.
4. Jeżeli brzegi wód są uregulowane, linia brzegu biegnie linią łączącą zewnętrzne krawędzie budowli regulacyjnych, a przy plantacjach wikliny na gruntach uzyskanych w wyniku regulacji - granicą plantacji od strony lądu.
5. Linię brzegu ustala, w drodze decyzji, na wniosek podmiotu mającego interes prawny lub faktyczny:

1) właściwy terenowy organ administracji morskiej - dla morskich wód wewnętrznych oraz wód morza terytorialnego;
2) minister właściwy do spraw gospodarki wodnej - dla cieków naturalnych, jezior oraz innych naturalnych zbiorników wodnych o ciągłym albo okresowym naturalnym odpływie wód powierzchniowych.

6. Podstawę ustalenia linii brzegu stanowi dostarczony przez wnioskodawcę projekt rozgraniczenia gruntów pokrytych wodami od gruntów przyległych, który zawiera:

1) opis uwzględniający oznaczenie wnioskodawcy, ze wskazaniem jego siedziby i adresu, przyjęty sposób ustalenia projektowanej linii brzegu, ustalenie stanu prawnego nieruchomości objętych projektem z oznaczeniem właścicieli wraz ze wskazaniem ich siedziby i adresu oraz sposób zagospodarowania gruntów przyległych do projektowanej linii brzegu,
2) odpowiednią:
a) zaktualizowaną kopię mapy zasadniczej w skali 1:500, 1:1000, 1:2000 albo 1:5000,
b) mapę inwentaryzacji powykonawczej budowli regulacyjnych w skali, w jakiej jest sporządzony projekt regulacji wód śródlądowych, a w przypadku jej braku - inne dostępne materiały,
- z wykazaniem projektowanej linii brzegu oraz elementów istotnych dla przyjętego sposobu ustalenia tej linii.

7. Projekt rozgraniczenia gruntów, o którym mowa w ust. 6, sporządza osoba posiadająca uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii, o których mowa w art. 43 pkt 1, 2 lub 5 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Czytaj więcej...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Podczas pomiarów geodezyjnych okazuje się, że teren pokryty wodami płynącymi zajmuje obszar nieruchomości przylegającej do dotychczas wykazanego w ewidencji gruntów i budynków koryta rzeki. W jakim... 2024/03/09 15:14 #22436

  • bartes89
  • bartes89 Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 15
  • Otrzymane podziękowania: 7
Ja mam pytanie takie czysto praktyczne. Przyjmując ten przykład z egzaminu, że przedmiotowa działka graniczy ewidencyjnie z wodą płynącą i w terenie zasięg tej wody przekracza granicę ewidencyjną i wchodzi powiedzmy 2m w moją działkę. Czy na podstawie par. 33a egib ja w dokumentacji przesuwam tę granicę w prawidłowe miejsce czy podobnie jak w przypadku zasiedzenia części nieruchomości - dzielę działkę i nadaje jej nowe numery?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez bartes89.

Podczas pomiarów geodezyjnych okazuje się, że teren pokryty wodami płynącymi zajmuje obszar nieruchomości przylegającej do dotychczas wykazanego w ewidencji gruntów i budynków koryta rzeki. W jakim... 2024/03/09 15:41 #22437

  • ciacho23
  • ciacho23 Avatar
  • Z dala
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 51
  • Otrzymane podziękowania: 17
Jeśli granice ewidencyjne Twojej działki z wodą są ustalone lub określone z dokładnością większą niż 2 metry - robisz podział. Jeśli nie - przesuwasz. To tak najogólniej. 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez ciacho23.

Podczas pomiarów geodezyjnych okazuje się, że teren pokryty wodami płynącymi zajmuje obszar nieruchomości przylegającej do dotychczas wykazanego w ewidencji gruntów i budynków koryta rzeki. W jakim... 2024/08/14 12:21 #23133

  • kran
  • kran Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 36
  • Otrzymane podziękowania: 2
A skąd wartość 2 m?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Podczas pomiarów geodezyjnych okazuje się, że teren pokryty wodami płynącymi zajmuje obszar nieruchomości przylegającej do dotychczas wykazanego w ewidencji gruntów i budynków koryta rzeki. W jakim... 2024/08/14 13:36 #23136

  • Askell
  • Askell Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 153
  • Otrzymane podziękowania: 98

Jeśli granice ewidencyjne Twojej działki z wodą są ustalone lub określone z dokładnością większą niż 2 metry - robisz podział. Jeśli nie - przesuwasz. To tak najogólniej. 
Projekt rozgraniczenia gruntów pokrytych wodami od gruntów przyległych jest swego rodzaju podziałem nieruchomości (w trybie innym niż w trybie z ustawy o gospodarce nieruchomościami). Granice (punkty graniczne) dzielonej działki powinny być określone z dokładnością 0,10 m (atrybut BPP) przynajmniej do 1/3 działki (§ 27 standardów), ponieważ pole powierzchni oblicza się z dokładnością do 0,0001 ha (§ 16 ewidencji gruntów i budynków). Z takiego podziału może powstać wiele mikrodziałek. Odległość od granicy nie ma znaczenia. Nic się nie przesuwa (przesunięcie może nastąpić w trybie ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych). Przy czym może się okazać, że niektóre punkty trzeba ustalić, żeby spełnić §41 standardów.

Dz. U. 2017 poz. 1566 U S T AWA z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne

Art. 220. 1. Linię brzegu dla cieków naturalnych, jezior oraz innych naturalnych zbiorników wodnych stanowi krawędź brzegu lub linia stałego porostu traw albo linia, którą ustala się według średniego stanu wody z okresu co najmniej ostatnich 10 lat.
2. Jeżeli krawędź brzegu jest wyraźna, linia brzegu biegnie tą krawędzią.
3. Jeżeli krawędź brzegu nie jest wyraźna, linia brzegu biegnie granicą stałego porostu traw, a jeżeli granica stałego porostu traw leży powyżej stanu wody, o którym mowa w ust. 1 – linią przecięcia się zwierciadła wody przy tym stanie z gruntem przyległym.
4. Jeżeli brzegi wód są uregulowane, linia brzegu biegnie linią łączącą zewnętrzne krawędzie budowli regulacyjnych, a przy plantacjach wikliny na gruntach uzyskanych w wyniku regulacji – granicą plantacji od strony lądu.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU z dnia 18 sierpnia 2020 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów
sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego


§ 27. 3. Jeżeli podział działki ewidencyjnej polega na wydzieleniu z niej działek o łącznej powierzchni do 33% powierzchni dzielonej działki, pole powierzchni działek wydzielanych oblicza się na podstawie numerycznego opisu przebiegu ich granic z dokładnością 0,0001 ha, zaś pole powierzchni pozostałej części działki podlegającej podziałowi może być obliczone jako różnica pola powierzchni tej działki i sumy pól powierzchni działek wydzielanych i zapisane z taką samą precyzją zapisu, jak pole powierzchni działki podlegającej podziałowi wykazane w ewidencji gruntów i budynków.

§ 41. 1. Wykazanie w dokumentach będących wynikiem prac geodezyjnych pola powierzchni działki ewidencyjnej innego niż ujawnione w ewidencji gruntów i budynków może nastąpić, jeżeli analiza materiałów zasobu i wyników pomiaru wykazała, że przebieg wszystkich granic tej działki został ustalony w postępowaniu administracyjnym, sądowym lub w trybie przepisów wydanych na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy.
2. Obliczone na podstawie wyników geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych pola powierzchni użytków gruntowych i konturów klasyfikacyjnych w granicach działki ewidencyjnej wyrównuje się do pola powierzchni tej działki i wykazuje się z taką samą precyzją zapisu, jak pole powierzchni działki ewidencyjnej.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU, PRACY I TECHNOLOGII z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków
§ 16. 2. Pole powierzchni, o którym mowa w  ust. 1 pkt 3, oblicza się na podstawie współrzędnych punktów granicznych działki ewidencyjnej, uwzględniając wartość poprawki odwzorowawczej, i wykazuje się w hektarach z precyzją zapisu do 0,0001 ha.
3. Dla działek ewidencyjnych, dla których pole powierzchni od chwili założenia ewidencji nie zostało obliczone z precyzją zapisu do 0,0001 ha, dopuszcza się wykazywanie powierzchni z precyzją zapisu do 0,01 ha.

§ 31. Jeżeli brak jest dokumentacji lub materiałów, o których mowa w § 30, albo zawarte w nich dane nie pozwalają na odtworzenie położenia granic z dokładnością właściwą dla szczegółów I grupy określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 11 ustawy, dane dotyczące położenia granic działek ewidencyjnych pozyskuje się w wyniku pomiarów geodezyjnych poprzedzonych ustaleniem przebiegu tych granic.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Askell.

Podczas pomiarów geodezyjnych okazuje się, że teren pokryty wodami płynącymi zajmuje obszar nieruchomości przylegającej do dotychczas wykazanego w ewidencji gruntów i budynków koryta rzeki. W jakim... 2024/08/14 15:18 #23139

  • ciacho23
  • ciacho23 Avatar
  • Z dala
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 51
  • Otrzymane podziękowania: 17
^^ Ja odnosiłem się do pytania bartes89 o ustalenie z par 33a, a Ty mnie cytujesz i robisz mi wykład z rozgraniczenia z prawa wodnego.
A co do tego, że "odległośc od granicy nie ma znaczeni i nic sie nie przesuwa" to np. GUGiK twierdzi inaczej www.gov.pl/attachment/5f443a6e-d610-4627-80c6-565cb48ddb30.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Podczas pomiarów geodezyjnych okazuje się, że teren pokryty wodami płynącymi zajmuje obszar nieruchomości przylegającej do dotychczas wykazanego w ewidencji gruntów i budynków koryta rzeki. W jakim... 2024/08/14 18:33 #23140

  • Askell
  • Askell Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 153
  • Otrzymane podziękowania: 98
Nie bierz tego do siebie. Ja tu próbuje usystematyzować wiedzę.

Rozgraniczenie z prawa wodnego a ustalenie linii brzegu z § 33a różni się tylko tym, że to w trybie § 33a nie jest podstawą do zmiany w bazie egib właściciela gruntu zajętego przez wodę płynącą.

W załączniku jest napisane tak (nie widzę sprzeczności):
7. Wykazanie w egib nowych działek ewidencyjnych, określających grunt zajęty pod wody, jest możliwe jeżeli „przesunięcie” względem granicy działki wykazanej dotychczas w egib jest większe niż błąd położenia/przebiegu granic właściwy dla metody pozyskania danych będącej podstawą wykazania tej granicy w egib. Informacje będące wynikiem przeprowadzonych analiz i pomiarów powinny zostać opisane w sprawozdaniu technicznym.

Ja to widzę tak. Wykazanie nowych działek (czyli przeprowadzenie podziału, zastosowanie przepisów §33a czy prawa wodnego) jest możliwe, gdy granice są ustalone, a dokładność położenia punktów jest określona jak dla I grupy szczegółów dokładnościowych (precyzja zapisu powierzchni, która jest dla mnie tożsama z dokładnością wynosi 0,0001 ha). W przeciwnym wypadku występuję niepewność, co do położenia granicy i nowo tworzona działka nie może powstać w stanie takiej niepewności. Rozgraniczenie takie nie ma na celu przesunięcia granic, tylko wyodrębnienie terenu pokrytego wodą, dlatego przed tą procedurą wskazane jest wykonanie czynności ustalenia granic. Jeśli z dokumentów tak wynika można ustalić (przesunąć) granicę na brzeg wody.
 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Askell.

Podczas pomiarów geodezyjnych okazuje się, że teren pokryty wodami płynącymi zajmuje obszar nieruchomości przylegającej do dotychczas wykazanego w ewidencji gruntów i budynków koryta rzeki. W jakim... 2024/08/14 21:30 #23142

  • MPB93
  • MPB93 Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 89
  • Otrzymane podziękowania: 29
Może trochę rozjaśni sytuację ten slajd o zastosowaniu  33a. Slajd pochodzi ze szkolenia od Pani Ludmiły Pietrzak.
Ja rozumiem to tak - jeśli w pzgik brak szkiców z pomiaru np i rzeka w rzeczywistości nigdy nie została pomierzona można zmienić jej przebieg wykazany w egib w wyniku pomiaru 33a. Te sztuczne "podziały" należy zastosować dla przykładu - jeśli punktu graniczne danego odcinka granicy mają dokładność 0.11-0.30 cm  to jeżeli to przesunięcie granicy przekracza 0.30 cm dla tego odcinka to należy zastosować "podział". Dobrze rozumiem tak najprościej mówiąc? 
Zastanawia mnie sytuacja gdzie był projekt rozgraniczenia w trybie prawa wodnego i np po kilku latach idziemy w teren i znowu jest zmiana przebiegu rzeki -  możemy wtedy zastosować 33a?
Załączniki:
Za tę wiadomość podziękował(a): ziuteq90

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Podczas pomiarów geodezyjnych okazuje się, że teren pokryty wodami płynącymi zajmuje obszar nieruchomości przylegającej do dotychczas wykazanego w ewidencji gruntów i budynków koryta rzeki. W jakim... 2024/08/14 22:25 #23144

  • Askell
  • Askell Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 153
  • Otrzymane podziękowania: 98
Ustalenie linii brzegu w trybie § 33a wiąże się tak naprawdę z pomiarem szczegółów terenowych III grupy. Pomiar takich szczegółów  jest trudny i obarczony dużym błędem (0,5 m wg standardów). Moim zdaniem jeśli zmiana zachodzi w granicach tej dokładności, to można by zastosować metodę nr 1 z tego slajdu

§ 6. 3) III grupa – szczegóły terenowe, których jednoznaczna identyfikacja w terenie jest utrudniona i zależna od oceny osoby wykonującej pomiar, w szczególności:
a) kontury użytków gruntowych oraz odkrywki glebowe dla potrzeb gleboznawczej klasyfikacji gruntów,
b) cieki i zbiorniki wodne o naturalnych liniach brzegowych,
c) oddziały leśne na obszarach lasów i parków narodowych.

Woda płynąca jest tworem żyjącym, więc procedurę z paragrafu § 33a można powtarzać bez ograniczeń, gdy następują fizyczne zmiany

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Askell.
  • Strona:
  • 1
Czas generowania strony: 0.067 s.