admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Nieruchomość zabudowana trzema budynkami jest we władaniu trzech współwłaścicieli w równych częściach. Dwaj wystąpili do wójta o dokonanie podziału w trybie art. 95 pkt 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami... 2023/12/06 10:26 #22350

  • *geometra*
  • *geometra* Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Posty: 617
  • Otrzymane podziękowania: 376
...

Nieruchomość zabudowana trzema budynkami jest we władaniu trzech współwłaścicieli w równych częściach. Dwaj wystąpili do wójta o dokonanie podziału w trybie art. 95 pkt 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, dołączając odpowiednie dokumenty. Proszę wyjaśnić, czy taki podział może być dokonany? Jeśli tak, to w jaki sposób/jakie warunki muszą zostać spełnione? Jeśli nie, to dlaczego i jakie są inne możliwości dokonania takiego podziału?

 

Taki podział nie może być dokonany. Zgodnie z zapisami art. 95 pkt 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami taki podział może zostać dokonany w przypadku, gdy wniosek złożą wszyscy współwłaściciele.

Art. 95 uogn. Cel podziału nieruchomości
Niezależnie od ustaleń planu miejscowego, a w przypadku braku planu niezależnie od decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podział nieruchomości może nastąpić w celu:
1) zniesienia współwłasności nieruchomości zabudowanej co najmniej dwoma budynkami, wzniesionymi na podstawie pozwolenia na budowę, jeżeli podział ma polegać na wydzieleniu dla poszczególnych współwłaścicieli, wskazanych we wspólnym wniosku, budynków wraz z działkami gruntu niezbędnymi do prawidłowego korzystania z tych budynków;

Art. 97. 2 uogn. Jeżeli nieruchomość jest przedmiotem współwłasności lub współużytkowania wieczystego, podziału można dokonać na wniosek wszystkich współwłaścicieli albo współużytkowników wieczystych. Przepis art. 199 rozporządzanie rzeczą wspólną , Kodeksu cywilnego stosuje się odpowiednio. Nie dotyczy to podziału, o którym orzeka sąd.
 

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny
Art. 195
Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Art. 196
§ 1. Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.

§ 2. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy niniejszego działu.

Art. 199. Rozporządzanie rzeczą wspólną
Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. 

Art. 210. Zniesienie współwłasności
§ 1. Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Uprawnienie to może być wyłączone przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż lat pięć. Jednakże w ostatnim roku przed upływem zastrzeżonego terminu dopuszczalne jest jego przedłużenie na dalsze lat pięć; przedłużenie można ponowić.
§ 2. Zniesienie współwłasności nieruchomości rolnej oraz gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów ustawy, o której mowa w art. 166 prawo pierwokupu udziału we współwłasności nieruchomości rolnej § 3, następuje z uwzględnieniem przepisów tej ustawy.

Art. 211. Podział rzeczy wspólnej
Każdy ze współwłaścicieli może żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.

 

Przykłady dotyczące współwłasności łącznej:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

Art. 863.

§ 1. Wspólnik nie może rozporządzać udziałem we wspólnym majątku wspólników ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku.

§ 2. W czasie trwania spółki wspólnik nie może domagać się podziału wspólnego majątku wspólników.

§ 3. W czasie trwania spółki wierzyciel wspólnika nie może żądać zaspokojenia z jego udziału we wspólnym majątku wspólników ani z udziału w poszczególnych składnikach tego majątku.

 

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Art. 35.

W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.

 

Komentarz:

Wójt (Burmistrz, Prezydent miasta) wyda decyzję o odmowie zatwierdzenia podziału nieruchomości celem zniesienia współwłasności łącznej, ponieważ zniesienie współwłasności łącznej może nastąpić na podstawie przepisów regulujących powstawanie tej współwłasności.

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny
  2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy
  3. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Nieruchomość zabudowana trzema budynkami jest we władaniu trzech współwłaścicieli w równych częściach. Dwaj wystąpili do wójta o dokonanie podziału w trybie art. 95 pkt 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami... 2024/03/02 19:15 #22351

  • aldona1983
  • aldona1983 Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 5
  • Otrzymane podziękowania: 4
Wydaje mi się, że w pytaniu chodzi o współwłasność w częściach ułamkowych, więc komentarz, że wójt wyda decyzję o odmowie zatwierdzenia podziału celem zniesienia współwłasności łącznej jest błędny. Wójt (burmistrz, prezydent) wyda decyzję odmowną, bo zniesienie współwłasności w oparciu o art. 95 pkt 1 może być dokonane na wspólny wniosek wszystkich współwłaścicieli. Czy mam rację?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Nieruchomość zabudowana trzema budynkami jest we władaniu trzech współwłaścicieli w równych częściach. Dwaj wystąpili do wójta o dokonanie podziału w trybie art. 95 pkt 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami... 2024/03/02 19:54 #22352

  • latajacekolano
  • latajacekolano Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 194
  • Otrzymane podziękowania: 52
Załączyli "odpowiednie dokumenty", widzę tutaj kilka przypadków:
- decyzja odmowna jeżeli nie ma podpisu trzeciej osoby,
- art. 64 oraz 199 czyli orzeczenie sądu zastępuje zgodę trzeciej osoby i sprawa w trybie administracyjnym,
-  sądowe zniesienie współwłasności.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Czas generowania strony: 0.058 s.