admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

W trakcie geodezyjnej obsługi inwestycji niezbędnym okazało się założenie punktów osnowy realizacyjnej na sąsiedniej nieruchomości i korzystanie z tych punktów w trakcie obsługi inwestycji. Czy geodeta wykonujący obsługę inwestycji ma prawo wstępu na teren tej nieruchomości?

 

Podobna treść pytania: Jakie działania należy podjąć aby geodeta miał prawo wstępu na nieruchomość sąsiadującą z placem budowy, gdzie musi założyć punkt osnowy realizacyjnej i wykonywać pomiary związane z obsługą inwestycji, a jakie prawa i zasady obowiązują przy pomiarach i stabilizacji znaków osnowy geodezyjnej.

 

Kwestię tę reguluje art. 47 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane w następujący sposób:

  1. Jeżeli do wykonania prac przygotowawczych lub robót budowlanych jest niezbędne wejście do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości, inwestor jest obowiązany przed rozpoczęciem robót uzyskać zgodę właściciela sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu (najemcy) na wejście oraz uzgodnić z nim przewidywany sposób, zakres i terminy korzystania z tych obiektów, a także ewentualną rekompensatę z tego tytułu.
  2. W razie nieuzgodnienia warunków, o których mowa w ust. 1, właściwy organ — na wniosek inwestora — w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, rozstrzyga, w drodze decyzji, o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości. W przypadku uznania zasadności wniosku inwestora, właściwy organ określa jednocześnie granice niezbędnej potrzeby oraz warunki korzystania z sąsiedniego budynku, lokalu lub nieruchomości.
  3. Inwestor, po zakończeniu robót, o których mowa w ust. 1, jest obowiązany naprawić szkody powstałe w wyniku korzystania z sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu — na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym.

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane
Log in to comment

Przemek1 Avatar
Przemek1 odpowiedział w temacie: #11260 2019/12/14 21:12
Dodałbym art. 13 ustawy Prawo Geodezyjne i Kartograficzne

Art. 13 Osoby wykonujące prace geodezyjne i kartograficzne mają prawo:
1) wstępu na grunt i do obiektów budowlanych oraz dokonywania niezbędnych czynności związanych z wykonywanymi pracami;
2) dokonywania przecinek drzew i krzewów, niezbędnych do wykonania prac geodezyjnych;
3) nieodpłatnego umieszczania na gruntach i obiektach budowlanych znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych oraz urządzeń zabezpieczających te znaki


Art. 2. Objaśnienie pojęć
1) pracach geodezyjnych – rozumie się przez to:
a) projektowanie i wykonywanie pomiarów: geodezyjnych, grawimetrycznych, magnetycznych oraz astronomicznych, w związku z:
– wykonywaniem opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych na potrzeby budownictwa


Pozostaje jedynie wątpliwość założenia punktów osnowy realizacyjnej (standardy dzielą osnowę na geodezyjną, pomiarową i realizacyjną. W pgik mowa tylko o geodezyjnej i bezpłatnym umieszczaniu znaków osnowy geodezyjnej. W praktyce jeśli właściciel jest uparty to wtedy trzeba mieć zgodę + ewentualnie umowę na płatność za korzystanie z terenu).

Na marginesie to w ustawie Prawo Budowlane mowa tylko o pracach przygotowawczych (wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie) lub robót budowlanych
Kamil_KJM Avatar
Kamil_KJM odpowiedział w temacie: #11966 2020/02/22 11:05
Myślę, że należy tu podać tylko przepisy z Prawa budowlanego. W 2018 były pytania, gdzie wyraźnie pytali o przepisy z PB i Ustawy Prawo Geodezyjne:

Jakie działania należy podjąć aby geodeta miał prawo wstępu na nieruchomość sąsiadującą z
placem budowy, gdzie musi założyć punkt osnowy realizacyjnej i wykonywać pomiary
związane z obsługą inwestycji, a jakie prawa i zasady obowiązują przy pomiarach i stabilizacji
znaków osnowy geodezyjnej.