admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Nowo budowany obiekt jest powiązany technologicznie z obiektem już istniejącym w terenie. Realizując to zadanie proszę podać, jakie mogą zaistnieć przypadki relacji między nimi oraz w jaki sposób należy przeprowadzić analizę dokładności tyczenia elementów konstrukcji projektowanego nowego obiektu.

 

Pomiary mające na celu geodezyjne wyznaczenie obiektów budowlanych w terenie oraz geodezyjną obsługę budowy i montażu obiektów budowlanych wykonuje się na podstawie wyników geodezyjnego opracowania projektu zagospodarowania działki lub terenu, planu sytuacyjnego oraz innych dokumentów wchodzących w skład dokumentacji budowy, o ile jest to niezbędne (§ 55. 1 standardy).

Wyniki geodezyjnego opracowania dokumentów, o których mowa powyżej, utrwala się w szkicu dokumentacyjnym, na którego treść składają się (§ 56. 1 standardy):

  1. dane dotyczące osnowy realizacyjnej;
  2. rysunek istniejących w terenie obiektów powierzchniowych mających znaczenie w procesie tyczenia;
  3. rysunek istniejących w terenie obiektów podziemnego uzbrojenia mających znaczenie w procesie tyczenia;
  4. dane niezbędne do wytyczenia projektowanych obiektów, w tym dane obliczone;
  5. miary kontrolne;
  6. współrzędne punktów głównych, punktów osiowych, punktów charakterystycznych obiektu, punktów przecięcia projektowanych elementów sieci uzbrojenia terenu z elementami istniejącej sieci, obliczone w wyniku geodezyjnego opracowania projektu.

Treść projektowaną oraz obliczone miary kontrolne przedstawia się na szkicu dokumentacyjnym w kolorze czerwonym.

Pomiary mające na celu geodezyjne wyznaczenie obiektów budowlanych w terenie, geodezyjną obsługę budowy i montażu obiektów budowlanych, pomiaru przemieszczeń i odkształceń obiektów budowlanych oraz geodezyjną inwentaryzację powykonawczą obiektów lub elementów obiektów budowlanych wykonuje się w oparciu o osnowę geodezyjną, pomiarową lub realizacyjną (§ 51 standardy).

Szczególnie starannie należy wybierać metody tyczenia, jeżeli tyczone obiekty są powiązane z już istniejącymi obiektami oraz z obiektami, które będą realizowane w dalszej kolejności. Z tego względu należy orientować się w sposobie prowadzenia budowy oraz w podziale cyklu budowlanego na etapy (§ 21. 9  wytyczne G-3.1).

 

W jaki sposób należy przeprowadzić analizę dokładności tyczenia elementów konstrukcji projektowanego nowego obiektu?

Miarą dokładności tyczenia jest błąd średni tyczenia - mt (§ 58 standardy). Wartość mt określa się na podstawie wzoru:

blad tyczenia wzor

w którym:

r — jest współczynnikiem, którego wartość zależy od wymaganego prawdopodobieństwa poprawności wytyczenia oraz od stopnia przypadkowości błędów tyczenia (Przy normalnym rozkładzie błędów tyczenia, gdy należy uzyskać prawdopodobieństwo poprawności wyniku tyczenia Pt = 0,9973, przyjmuje się współczynnik r = 3 lub odpowiednio r = 2,5 przy Pt = 0,9876 i r = 2 przy Pt = 0,9545. W przypadku występowania warunków pomiarów wskazujących na możliwość odbiegania rozkładu błędów tyczenia od rozkładu normalnego, należy przyjmować r = 4. Wartość współczynnika r określa wykonawca pomiarów),
Mt — jest granicznym błędem tyczenia ustalanym przez wykonawcę na podstawie wzoru:

Mt ≤ K x dl

w którym:

K — jest parametrem określającym, jaką częścią granicznej odchyłki dl może być graniczny błąd wytyczenia (Wartość parametru K zależy od stopnia ważności wyniku tyczenia dla możliwości prawidłowego wykonania robót montażowych, wytrzymałości obiektu, prawidłowości działania obiektu oraz zachowania przez obiekt walorów architektonicznych. Wartość parametru K przyjmuje się od 0,4 /przy wysokim stopniu ważności przedmiotu tyczenia /do 1,0/ przy niskim stopniu ważności. Wartość parametru K powinna być ustalona przez projektanta obiektu lub przez inspektora nadzoru budowlanego oraz skonsultowana pod względem geodezyjnym),
dl — jest graniczną odchyłką usytuowania tyczonego elementu obiektu.

 

Podstawa prawna:

  1. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
  2. Instrukcja techniczna G-3:1988 Geodezyjna obsługa inwestycji - przepis uszczegóławiający
  3. Wytyczne techniczne G-3.1:2007 Pomiary i opracowania realizacyjne - przepis uszczegóławiający
Log in to comment