admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 Liczba opinii: 2
Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Proszę zdefiniować pojęcie zasiedzenia, podać terminy i przedmiot zasiedzenia. Kto może nabyć własność przez zasiedzenie, kto może być wnioskodawcą i kto orzeka zasiedzeniu? Podać i opisać przypadki szczególne. W/g jakich zasad wykonuje się mapy do zasiedzenia?

 

Zasiedzenie - definicja

Zasiedzenie jest jednym ze sposobów nabycia prawa własności nieruchomości bądź rzeczy w wyniku ich samoistnego posiadania przez odpowiednio długi okres czasu.
Posiadacz samoistny z kolei to osoba która faktycznie włada nieruchomością lub rzeczą jak właściciel.

Posiadaczem samoistnym w dobrej wierze jest ten, kto jest błędnie przekonany, że posiada prawo własności do nieruchomości, a to błędne przekonanie wynika z okoliczności sprawy.
Posiadaczem samoistnym w złej wierze jest ten, kto ma świadomość, że nie jest właścicielem, albo powinien o tym wiedzieć. Posiadaczem w złej wierze jest np.: posiadanie wynikłe na skutek przeniesienia własności nieruchomosci bez wymaganej formy aktu notarialnego.

Zaloguj się i wykup dostęp aby odblokować pozostałą części artykułu.

Log in to comment

paulinasawicka Avatar
paulinasawicka odpowiedział w temacie: #11205 2019/11/28 14:23
chyba trzeba dodać art. 23.1.1) a) ustawy pgik o tym że sądy przekazują wlaściwemu staroście odpisy orzeczeń sądu w sprawach stwierdzenia nabycia prawa własności do nieruchomości przez zasiedzenie

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Zaloguj się