admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Gmina chce kupić nieruchomość od prywatnego właściciela. Według jakich zasad należy przyjąć granice tej nieruchomości. Jakie są możliwe sposoby postępowania jeżeli w ewidencji gruntów stwierdzimy błąd w ustaleniu tej granicy.

 

Zasady przyjmowania granic nieruchomości nabywanych na rzecz Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego reguluje artykuł 26 Ustawy o gospodarce nieruchomościami z 21 sierpnia 1997 roku:

Art. 26

1. Granice między nieruchomościami nabywanymi na własność Skarbu Państwa lub na własność jednostki samorządu terytorialnego przyjmuje się według istniejącego stanu prawnego, a jeżeli stanu takiego nie można stwierdzić, według stanu uwidocznionego w katastrze nieruchomości.

2. W razie sporu co do przebiegu linii granicznych, o których mowa w ust. 1, nie wstrzymuje się czynności związanych z nabyciem nieruchomości, co nie wyłącza roszczeń pomiędzy właścicielami nieruchomości, których granice zostały ustalone w sposób, o którym mowa w ust. 1.

 Jeśli w ewidencji gruntów stwierdzimy błąd to powinniśmy poprawić zapisy w ewidencji zgodnie z przepisami o prowadzeniu ewidencji gruntów. Błędy w ewidencji mogą być również usuwane z urzędu.

Art. 24/ 2a.
Informacje zawarte w ewidencji gruntów i budynków podlegają aktualizacji:
1) z urzędu, jeżeli zmiany tych informacji wynikają z:

..
c) materiałów zasobu,
d) wykrycia błędnych informacji;

 

Według jakich zasad należy przyjąć granice tej nieruchomości

Szczegółowo opisuje to §30 i 31 rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

§ 30

Przebieg granic działek ewidencyjnych w procesie zakładania, modernizacji albo bieżącej aktualizacji ewidencji wykazuje się na podstawie:

  1. dokumentacji geodezyjnej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego sporządzonej na potrzeby:
    1. postępowania rozgraniczeniowego,
    2. postępowania w sprawie scalenia lub wymiany gruntów,
    3. postępowania w sprawie scalenia i podziału nieruchomości,
    4. postępowania sądowego lub administracyjnego, a następnie wykorzystanej do wydania prawomocnego orzeczenia sądowego lub ostatecznej decyzji administracyjnej,
    5. podziału nieruchomości,
    6. wznowienia znaków granicznych, wyznaczenia punktów granicznych lub ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych;
  2. innych materiałów zasobu dotyczących przebiegu granic;
  3. dokumentacji geodezyjnej sporządzonej przez Straż Graniczną, jeżeli dokumentacja ta określa przebieg granic państwa z dokładnością odpowiednią dla ewidencji.

§ 31

Jeżeli brak jest dokumentacji lub materiałów, o których mowa w § 30, albo zawarte w nich dane nie pozwalają na odtworzenie położenia granic z dokładnością właściwą dla szczegółów I grupy określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 19 delegacja ustawowa ust. 1 pkt 11 ustawy, dane dotyczące położenia granic działek ewidencyjnych pozyskuje się w wyniku pomiarów geodezyjnych poprzedzonych ustaleniem przebiegu tych granic.

 

Jeżeli wyniknie spór co do położenia punktów oraz przebiegu linii granicznych na wniosek strony można dokonać rozgraniczenia tej nieruchomości. Postępowanie rozgraniczeniowe można przeprowadzić również z urzędu, jeżeli jest brak wniosku strony, a potrzeby gospodarki narodowej lub interes społeczny uzasadniają przeprowadzenie rozgraniczenia. (Art. 30, ust. 2 pgik).

Szczegółowe zasady oraz tryb wykonywania przez geodetę czynności ustalania przebiegu granic i sporządzania dokumentacji przy rozgraniczani nieruchomości reguluje Rozporządzenie Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 14 kwietnia 1999 r. w sprawie rozgraniczania nieruchomości.

 

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Art. 26)
  2. Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (§ 30-31)
  3. Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Art. 24, 30)
  4. Rozporządzenie Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 14 kwietnia 1999 r. w sprawie rozgraniczania nieruchomości.
Log in to comment