admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

203
egzaminów w bazie
Zakres 2
369
wszystkich pytań opisowych
Zakres 2
286
opracowanych pytań opisowych
Zakres 2

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Co to jest uwłaszczenie? Proszę podać przynajmniej 2 przykłady uwłaszczenia.

 

Uwłaszczenie to przekazanie osobie fizycznej lub prawnej prawa własności do mienia Skarbu Państwa, komunalnego lub spółdzielczego. Jest ono nieodpłatne lub płatne częściowo.

Ustawa z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych

Art. 1

1. Nieruchomości wchodzące w skład gospodarstw rolnych i znajdujące się w dniu wejścia w życie ustawy w samoistnym posiadaniu rolników stają się z mocy samego prawa własnością tych rolników, jeżeli oni sami lub ich poprzednicy objęli te nieruchomości w posiadanie na podstawie zawartej bez prawem przewidzianej formy umowy sprzedaży, zamiany, darowizny, umowy o dożywocie lub innej umowy o przeniesienie własności, o zniesienie współwłasności albo umowy o dział spadku.

 

Przykłady:

  1. Uwłaszczenie rolników na podstawie Ustawy o uregulowaniu gospodarstw rolnych
  2. ?

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (Art. 1) - Akt uchylony

Uwłaszczenie to przekazanie osobie fizycznej lub prawnej prawa własności do mienia Skarbu Państwa, komunalnego lub spółdzielczego. Jest ono nieodpłatne lub płatne częściowo.

 

Ustawa o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych:

    Art. 1

1. Nieruchomości wchodzące w skład gospodarstw rolnych i znajdujące się w dniu wejścia w życie ustawy w samoistnym posiadaniu rolników stają się z mocy samego prawa własnością tych rolników, jeżeli oni sami lub ich poprzednicy objęli te nieruchomości w posiadanie na podstawie zawartej bez prawem przewidzianej formu umowy sprzedaży, zamiany, darowizny, umowy o dożywocie lub innej umowy o przeniesienie własności, o zniesienie współwłasności albo umowy o dział spadku.

Log in to comment

Kuba_KRK Avatar
Kuba_KRK odpowiedział w temacie: #2570 2016/05/01 21:52
Przykład 2

Uwłaszczenie na gruntach Skarbu Państwa.

Na podstawie art. 200 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r., poz. 782) w sprawach stwierdzenia nabycia, z mocy prawa, na podstawie ustawy z dnia 29 września 1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. Nr 79, poz. 464), z dniem 5 grudnia 1990 r. prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz własności budynków, innych urządzeń i lokali przez państwowe i komunalne osoby prawne oraz Bank Gospodarki Żywnościowej, które posiadały w tym dniu grunty w zarządzie, niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy - nabycie prawa użytkowania wieczystego oraz własności budynków, innych urządzeń i lokali stwierdza w drodze decyzji wojewoda, w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa.
Kuba_KRK Avatar
Kuba_KRK odpowiedział w temacie: #2571 2016/05/01 22:02
Przykład 3

Uwłaszczenie osób fizycznych na podstawie ustawy z dn. 4.września 1997 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego przysługującego osobom fizycznym w prawo własności.
wavesensor Avatar
wavesensor odpowiedział w temacie: #2572 2016/05/01 22:26
znalazłem coś takiego:
Co to jest uwłaszczenie? Proszę podać przynajmniej 2 przykłady uwłaszczenia.
Uwłaszczenie jest to nabycie na mocy odpowiednich przepisów praw majątkowych do nieruchomości i rzeczy ruchomych. Najczęściej podmiot uwłaszczany uzyskuje takie prawa do składników majątkowych, jakie przysługiwały podmiotom, do których dotychczas te składniki należały.
Przykłady uwłaszczenia:
1. Uwłaszczenie nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych na podstawie ustawy z 26.10.1971 o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych.
Nieruchomości wchodzące w skład gospodarstw rolnych i znajdujące się w dniu wejścia w życie ustawy w samoistnym posiadaniu rolników stają się z mocy samego prawa własnością tych rolników, jeżeli oni sami lub ich poprzednicy objęli te nieruchomości w posiadanie na podstawie zawartej bez prawem przewidzianej formy umowy sprzedaży, zamiany, darowizny, umowy o dożywocie lub innej umowy o przeniesienie własności, o zniesienie współwłasności albo umowy o dział spadku.
Rolnicy, którzy do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy posiadają nieruchomości jako samoistni posiadacze nieprzerwanie od lat pięciu, stają się z mocy samego prawa właścicielami tych nieruchomości, chociażby nie zachodziły warunki określone powyżej. Jeżeli jednak uzyskali posiadanie w złej wierze, nabycie własności następuje tylko wtedy, gdy posiadanie trwało co najmniej przez lat dziesięć.
2. Komunalizacja mienia Skarbu Państwa na rzecz gminy na podstawie ustawy z 10.05.1990 roku – przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych
Zasadniczo gminy z dniem 27.05.1990 uzyskały na własność grunty państwowe położone na ich terenie. W zależności od sposobu komunalizacji oraz rodzaju ówczesnego dysponenta mienia występują 3 rodzaje mienia:
- mienie komunalizowane z mocy prawa,
- mienie komunalizowane z mocy obligatoryjnej decyzji, na wniosek gminy
- mienie komunalizowane na wniosek gminy i fakultatywną decyzją administracyjną.
3. Uwłaszczenie państwowych osób prawnych na podstawie ustawy z 29.09.1990 o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości.
Uwłaszczenie nastąpiło na rzecz państwowych i komunalnych osób prawnych w ten sposób, że z mocy samego prawa z dniem 5.12.1990 grunty stanowiące własność Skarbu Państwa lub własność gminy będące w zarządzie państwowych osób prawnych stały się przedmiotem użytkowania wieczystego, a budynki i lokale stały się własnością tych osób. Warunkiem koniecznym uwłaszczenia było udokumentowanie posiadania prawa zarządu nieruchomości odpowiednim dokumentem.
4. Uwłaszczenie spółdzielni innych niż spółdzielnie mieszkaniowe na nieruchomościach nierolniczych i nieleśnych na podstawie ustawy z 29.09.1990 o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości.
Uwłaszczenie następowało na wniosek spółdzielni, a nie na mocy prawa. Prawa nabywały wyłącznie te spółdzielnie, które w dniu 5.12.1990 posiadały grunty państwowe lub komunalne w użytkowaniu.
5. Uwłaszczenie właścicieli garaży na podstawie ustawy z 29.09.1990 o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości.
Osoba, która na podstawie pozwolenia na budowę wybudowała ze środków własnych garaż na gruncie stanowiącym własność Skarbu Państwa lub gminy i była najemca tego garażu była uprawniona do nabycia garażu na własność oraz otrzymanie gruntu w użytkowanie wieczyste.
6. Uwłaszczenie powiatu lub województwa z mocy prawa na podstawie ustawy z 13.10.1998 przepisy wprowadzające ustawy reformujące administracje publiczną.
Nastąpiło nieodpłatne przejęcie przez powiat mienia Skarbu Państwa będącego we władaniu instytucji i państwowych jednostek organizacyjnych.
Ustawa o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (art. 1-2)
Ustawa przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (art. 5-21)
Ustawa o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (art. 2 ust. 1-9, 2c, art. 8)
Ustawa – przepisy wprowadzające ustawy reformujące administracje publiczną (art. 60, 61)
jkbsrwk Avatar
jkbsrwk odpowiedział w temacie: #2573 2016/05/02 08:35
Uwłaszczenie to przekazanie prawa własności do nieruchomości SP osobie prawnej lub fizycznej, więc wydaje mi się, że uwłaszczenie powiatu czy gminy to odpada. Komunalizacja to nie uwłaszczenie.
Tusia884 Avatar
Tusia884 odpowiedział w temacie: #2574 2016/05/02 19:01

jkbsrwk napisał: Uwłaszczenie to przekazanie prawa własności do nieruchomości SP osobie prawnej lub fizycznej, więc wydaje mi się, że uwłaszczenie powiatu czy gminy to odpada. Komunalizacja to nie uwłaszczenie.


Z drugiej strony patrząc, gmina, powiat, województwo mają osobowość prawną...
Uwłaszczenie wg mnie występuje jako antagonizm do wywłaszczenia a komunalizacja jako antagonizm nacjonalizacji.
Ja pozostałabym przy przytoczonych przypadkach przez wavesensor ...
Tusia884 Avatar
Tusia884 odpowiedział w temacie: #2575 2016/05/02 20:28
USTAWA z dnia 10 maja 1990 r.
Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych

Art. 10.
Uwłaszczenie gmin, o którym mowa w art. 5 ust. 1 i 2, nie narusza prawa do korzystania na dotychczasowych zasadach ze składników mienia przez przedsiębiorstwa zagraniczne działające w Polsce.
Art. 5.
1. Jeżeli dalsze przepisy nie stanowią inaczej, mienie ogólnonarodowe (państwowe) należące do:
1) rad narodowych i terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego,
2) przedsiębiorstw państwowych, dla których organy określone w pkt 1 pełnią funkcję organu założycielskiego,
3) zakładów i innych jednostek organizacyjnych podporządkowanych organom określonym w pkt 1- staje się w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy z mocy prawa mieniem właściwych gmin.
2. Jeżeli dalsze przepisy nie stanowią inaczej, mienie ogólnonarodowe (państwowe) służące użyteczności publicznej, należące do:
1) rad narodowych miasta stołecznego Warszawy, miasta Krakowa i miasta Łodzi oraz terenowych organów administracji państwowej stopnia wojewódzkiego w tych województwach miejskich,
2) przedsiębiorstw państwowych, dla których organy określone w pkt 1 pełnią funkcję organu założycielskiego,
3) zakładów i innych jednostek organizacyjnych podporządkowanych organom określonym w pkt 1 - staje się w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy z mocy prawa mieniem tych miast, jeżeli jest położone w ich granicach administracyjnych, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

Komunalizacja to zatem sposób uwłaszczenia.

BTW- nie ma tej ustawy w wykazie aktów, które nas w tym roku obowiązują ?? (ale wiem, że na egz wymaga się wiedzy ogólnej....)
jkbsrwk Avatar
jkbsrwk odpowiedział w temacie: #2577 2016/05/04 14:18
Tusia884 masz rację-źle to interpretowałem. Ale co do ogólnej wiedzy, to wymagana jest na testach z pełnego wykazu aktów prawnych, natomiast na części opisowej wymaga się znajomości aktów prawnych z wykazu na konkretny zdawany zakres.

Więc osobiście przyjmuję wersję odpowiedzi:
Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych:
Art. 35.
1. Spółdzielnia mieszkaniowa, która w dniu 5 grudnia 1990 r. była posiadaczem gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa, gminy, osoby prawnej innej niż Skarb Państwa, gmina albo związek międzygminny lub osoby fizycznej oraz przed tym dniem wybudowała sama lub wybudowali jej poprzednicy prawni, budynki lub inne urządzenia trwale związane z gruntem, może żądać, aby właściciel zajętej na ten cel działki budowlanej przeniósł na nią jej własność za wynagrodzeniem. Przepis stosuje się, jeżeli przed dniem złożenia wniosku przez spółdzielnię nie została wydana decyzja o nakazie rozbiórki budynków. Przepis art. 4 pkt 3a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami stosuje się odpowiednio.

UoGN:
Art. 204.
1. Spółdzielni, związkowi spółdzielczemu oraz innym osobom prawnym, które w dniu 5 grudnia 1990 r. były użytkownikami gruntów, stanowiących własność Skarbu Państwa lub gminy, przysługuje roszczenie o ustanowienie użytkowania wieczystego gruntu oraz o przeniesienie własności znajdujących się na nim budynków, innych urządzeń i lokali.
2. Zawarcie umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste następuje bez przetargu.
3. Przeniesienie własności budynków, innych urządzeń i lokali następuje odpłatnie, chyba że obiekty te zostały wybudowane lub nabyte ze środków własnych spółdzielni, związków spółdzielczych oraz innych osób prawnych.
4. Opłatę z tytułu użytkowania wieczystego gruntu oraz cenę budynków, innych urządzeń i lokali ustala się według przepisów rozdziału 8 działu II, z wyłączeniem przepisu o obowiązku wniesienia pierwszej opłaty. Na poczet ceny zalicza się zwaloryzowane opłaty poniesione z tytułu użytkowania budynków, innych urządzeń i lokali.
5. Roszczenia, o których mowa w ust. 1, wygasły, jeżeli wnioski w tej sprawie nie zostały złożone do dnia 31 grudnia 1996 r.
6. W przypadku sprzedaży prawa użytkowania wieczystego przed upływem 10 lat od jego ustanowienia, spółdzielnia, związek spółdzielczy oraz inne osoby prawne są obowiązane uiścić pierwszą opłatę w wysokości określonej w dniu sprzedaży, według przepisów rozdziału 8 działu II. Nie uiszcza się pierwszej opłaty w razie:
1) nieodpłatnego przekazania prawa użytkowania wieczystego na rzecz gminy lub Skarbu Państwa;
2) nieodpłatnego przekazania prawa użytkowania wieczystego na rzecz innej spółdzielni na podstawie ustawy z dnia 20 stycznia 1990 r. o zmianach w organizacji i działalności spółdzielczości (Dz. U. Nr 6, poz. 36, z późn. zm.120)).


Art. 207.
1. Osoby, które były posiadaczami nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub własność gminy w dniu 5 grudnia 1990 r. i pozostawały nimi nadal w dniu 1 stycznia 1998 r., mogą żądać oddania nieruchomości w drodze umowy w użytkowanie wieczyste wraz z przeniesieniem własności budynków, jeżeli zabudowały te nieruchomości na podstawie pozwolenia na budowę z lokalizacją stałą. Nabycie własności budynków wybudowanych ze środków własnych
posiadaczy następuje nieodpłatnie.
1a. Jeżeli nieruchomość została zabudowana na podstawie pozwolenia na budowę z lokalizacją czasową, zawarcie umowy, o której mowa w ust. 1, jest uzależnione od zgodności tej lokalizacji z ustaleniami planu miejscowego obowiązującego w dniu zgłoszenia żądania.
2. Posiadacze, o których mowa w ust. 1, mogą być zwolnieni z pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego, jeżeli złożą wnioski o oddanie im nieruchomości w użytkowanie wieczyste przed upływem roku od dnia wejścia w życie ustawy.
Art. 207a. Przepisy art. 207 ust. 1 i 1a, w zakresie dotyczącym nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa, stosuje się również do:
1) przedsiębiorstw państwowych powstałych w wyniku podziału przedsiębiorstwa państwowego istniejącego w dniu 5 grudnia 1990 r.,
2) przedsiębiorstw państwowych powstałych w wyniku połączenia przedsiębiorstw istniejących w dniu 5 grudnia 1990 r.,
3) spółek powstałych w wyniku komercjalizacji lub przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego istniejącego w dniu 5 grudnia 1990 r. w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, w trybie przewidzianym w przepisach o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych – jeżeli w dniu 1 stycznia 2004 r. podmioty te były posiadaczami nieruchomości, znajdujących się w dniu 5 grudnia 1990 r.
w posiadaniu przedsiębiorstw państwowych, o których mowa w pkt 1–3.

Art. 208.
1. Osobom fizycznym oraz prawnym, które do dnia 5 grudnia 1990 r. uzyskały ostateczne decyzje lokalizacyjne lub pozwolenia na budowę na nieruchomości stanowiące własność Skarbu Państwa lub własność gminy, oddaje się te nieruchomości w użytkowanie wieczyste w trybie bezprzetargowym, jeżeli wnioski o oddanie tych nieruchomości zostały złożone przed dniem utraty ważności tych decyzji, jednak nie później niż do dnia 31 grudnia 2000 r.
2. Spółdzielniom, ich związkom oraz Krajowej Radzie Spółdzielczej i innym osobom prawnym, które na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa lub własność gminy do dnia 5 grudnia 1990 r. wybudowały same lub wybudowali ich poprzednicy prawni z własnych środków, za zezwoleniem właściwego organu nadzoru budowlanego budynki, przysługuje roszczenie o ustanowienie użytkowania wieczystego gruntów oraz o nieodpłatne przeniesienie własności znajdujących się
na nich budynków. Roszczenie przysługuje tym osobom w stosunku do gruntów będących w dniu zgłoszenia roszczenia w ich posiadaniu w rozumieniu art. 207 i obejmuje grunty niezbędne do prawidłowego korzystania z budynku.
3. W sprawach, o których mowa w ust. 2, zawarcie umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste oraz o przeniesienie własności budynków następuje bez przetargu oraz bez obowiązku wniesienia pierwszej opłaty.
4. Roszczenia, o których mowa w ust. 2, wygasły, jeżeli wnioski w tej sprawie nie zostały złożone do dnia 31 grudnia 1996 r.
[UoSM: art. 35, UoGN: Art. 204, Art. 207, Art. 208]

Zgodnie z obowiązującym nas wykazem aktów prawnych :) Co Ty na to?
Tusia884 Avatar
Tusia884 odpowiedział w temacie: #2578 2016/05/04 19:11
+Art. 200. 1. W sprawach stwierdzenia nabycia, z mocy prawa, na podstawie ustawy z dnia 29 września 1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. Nr 79, poz. 464, z późn. zm.17)), z dniem 5 grudnia 1990 r. prawa użytkowania wieczystego gruntów oraz własności budynków, innych urządzeń i lokali przez państwowe i komunalne osoby prawne oraz Bank Gospodarki Żywnościowej, które posiadały w tym dniu grunty w zarządzie, niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się następujące zasady:
1) nabycie własności budynków, innych urządzeń i lokali następuje odpłatnie, jeżeli obiekty te nie były wybudowane lub nabyte ze środków własnych tych osób lub ich poprzedników prawnych;
2) nabycie prawa użytkowania wieczystego oraz własności stwierdza w drodze decyzji wojewoda – w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub wójt, burmistrz albo prezydent miasta – w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność gminy;
3) w decyzji, o której mowa w pkt 2, ustala się warunki użytkowania wieczystego, z zachowaniem zasad określonych w art. 62 ustawy i w art. 236 Kodeksu cywilnego, oraz kwotę należną za nabycie własności, a także sposób zabezpieczenia wierzytelności określony w ust. 2;
4) na poczet ceny nabycia własności, o której mowa w pkt 3, zalicza się zwaloryzowane opłaty poniesione z tytułu zarządu budynków, innych urządzeń
i lokali; przy nabyciu użytkowania wieczystego nie pobiera się pierwszej opłaty.

...i chyba można na tym zakończyć. Problematyczne pytanie. Pewnie na egz. zdążyłabym napisać tylko o spółdzielniach i art. 200 z UoGN.