admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

203
egzaminów w bazie
Zakres 2
369
wszystkich pytań opisowych
Zakres 2
286
opracowanych pytań opisowych
Zakres 2

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Jak powinien postąpić geodeta upoważniony przez wójta do przeprowadzenia czynności ustalenia granic w postępowaniu rozgraniczeniowym, jeżeli po wysłaniu wezwań do stawienia się na gruncie jedno z nich wróciło z adnotacją "adresat nieznany"?

 

Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego

Art. 41

§ 1. W toku postępowania strony oraz ich przedstawiciele i pełnomocnicy mają obowiązek zawiadomić organ administracji publicznej o każdej zmianie swojego adresu, w tym adresu elektronicznego.

§ 2. W razie zaniedbania obowiązku określonego w § 1 doręczenie pisma pod dotychczasowym adresem ma skutek prawny.

Art. 48

§ 1. Pisma skierowane do osób nieznanych z miejsca pobytu, dla których sąd nie wyznaczył przedstawiciela, doręcza się przedstawicielowi ustanowionemu w myśl art. 34.

§ 2. Pisma kierowane do osób korzystających ze szczególnych uprawnień wynikających z immunitetu dyplomatycznego lub konsularnego doręcza się w sposób przewidziany w przepisach szczególnych, w umowach i zwyczajach międzynarodowych.

Art. 34

§ 1. Organ administracji publicznej wystąpi do sądu z wnioskiem o wyznaczenie przedstawiciela dla osoby nieobecnej lub niezdolnej do czynności prawnych, o ile przedstawiciel nie został już wyznaczony.

§ 2. W przypadku konieczności podjęcia czynności niecierpiącej zwłoki organ administracji publicznej wyznacza dla osoby nieobecnej przedstawiciela uprawnionego do działania w postępowaniu do czasu wyznaczenia dla niej przedstawiciela przez sąd.

 

Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne

Art. 30

1. Wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) przeprowadzają rozgraniczenie nieruchomości z urzędu lub na wniosek strony.

2. Postępowanie o rozgraniczenie nieruchomości przeprowadza się z urzędu przy scaleniu gruntów, a także jeżeli jest brak wniosku strony, a potrzeby gospodarki narodowej lub interes społeczny uzasadniają przeprowadzenie rozgraniczenia.

3. Postanowienie o wszczęciu postępowania w sprawie scalenia gruntów zastępuje postanowienie o wszczęciu postępowania o rozgraniczenie nieruchomości.

4. Na postanowienie o wszczęciu postępowania o rozgraniczenie nieruchomości nie służy zażalenie.

 

Komentarz:

Geodeta powinien wstrzymać postępowanie i poinformować wójta o zaistniałej sytuacji. Trzeba pamiętać, że to wójt jest zobowiązany wskazać strony.

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego
  2. Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne
Log in to comment

wswwpt Avatar
wswwpt odpowiedział w temacie: #2830 2016/07/01 10:20
Rozporządzenie EGiB
§38.4 W przypadku gdy właściciele, użytkownicy wieczyści oraz władający, o których mowa w ust. 1 nie są znani lub nie jest znane ich miejsce zamieszkania, na wniosek wykonawcy starosta zamieszcza na stronach internetowych BIP oraz na tablicy ogłoszeń starostwa powiatowego przez okres co najmniej 14 dni informacje, o których mowa w ust. 2 pkt 1-3, z tym że ostatni dzień tego okresu powinien nastąpić nie później niż 8 dni przed wyznaczonym terminem rozpoczęcia czynności podjętych w celu ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych.
AniAni Avatar
AniAni odpowiedział w temacie: #2831 2016/07/01 19:03
Tyle że wspomniany paragraf 38 jest w rozdziale "Zakładanie ewidencji gruntów i budynków" i czy należy go również stosować do innych prac ?
llukaszekk Avatar
llukaszekk odpowiedział w temacie: #2846 2016/07/06 17:35
Wydaje mi się, że ten przepis z rozporządzenia w sprawie ewidencji nie ma zastosowania. Bo skoro list został wysłany i wrócił, to znaczy, że formalnie adresat jest znany, bo w ewidencji widnieje imię nazwisko i adres, na który list został wysłany. Ten przepis miał by zastosowanie, jak w ewidencji nie było by nikogo wskazanego, albo bez adresu itp. Więc odpowiedź "geometry" jest chyba pełna. Tylko pytanie, czy komentarz jest właściwy. Czy geodeta nie powinien czasami kontynuować pracy, a list dołączyć do operat i zakończyć pracę, a reszta niech się martwi wojt czy burmistrz?
jkbsrwk Avatar
jkbsrwk odpowiedział w temacie: #2848 2016/07/07 08:36
Absolutnie nie można stosować rozporządzenie ws EGiB do rozgraniczenia. Ten przepis ma zastosowanie tylko i wyłącznie przy zakładaniu/modernizacji/aktualizacji EGiB. Rozgraniczenie to postępowanie administracyjne i odpowiedź z KPA jest prawidłowa.
jarek_urbanczyk Avatar
jarek_urbanczyk odpowiedział w temacie: #2975 2016/07/27 21:35
Art. 41.1 KPA , Art. 41.2 i Art. 22.2 PGiK. Wydaje mi się, że jeżeli geodeta zachował termin o którym mowa w art. 31.1 PGiK , zwrot z adnotacją "adresat nieznany" nie powinien wstrzymać dalszych czynności.
jkbsrwk Avatar
jkbsrwk odpowiedział w temacie: #2977 2016/07/28 08:23
Jarek zwróć uwagę, że art. 41 KPA mówi: "W toku postępowania". Postępowanie ws rozgraniczenia jest wszczęte w tym przypadku nie na żądanie strony tylko poprzez postanowienie o wszczęciu postępowania rozgraniczeniowego. Jeśli więc adresat był już nie znany przed rozpoczęciem to tak naprawdę ten przepis nie ma zastosowania. Moim zdaniem art. 48 i art. 34 jest najbardziej trafny, a art. 41 tylko w określonych przypadkach.

Art. 22.2 dotyczy starosty i ewidencji. Postępowanie rozgraniczeniowe prowadzi wójt. Postępowanie rozgraniczeniowe pośrednio dotyczy bazy EGiB, ale strony powinny być ustalona na podstawie aktualnego stanu prawnego, a nie stanu w ewidencji, który nie zawsze jest zgodny ze stanem faktycznym chociażby przez ten okres 30 dni. Myślę, że ten art. też jest tu zbędny.
cisowianka Avatar
cisowianka odpowiedział w temacie: #3102 2016/09/15 11:43
Też uważam, że geodeta ma obowiązek zawiadomić o tym wójta, gdyż to on dokonuje rozgraniczenia, podobnie jak jest w sytuacji, o której mowa w rozporządzeniu ws rozgraniczenia par. 9.2.
Także, to do obowiązku wójta należy ustalenie stron postępowania.
Art.48 i art 34 nie obliguje geodety, tylko wójta, gdyż jest tam napisane: "Organ administracji publicznej wystąpi do sądu z wnioskiem o wyznaczenie przedstawiciela dla osoby nieobecnej lub niezdolnej do czynności prawnych, o ile przedstawiciel nie został już wyznaczony."
Czyli to wójt ma wystąpić do sądu o ustanowienie przedstawiciela a nie geodeta.
eskampista Avatar
eskampista odpowiedział w temacie: #10248 2019/06/23 12:27
nie uważacie że istotny jest fakt czy adresat zmienił adres w trakcie postępowania? Jeżeli tak- pismo dołącza się do akt sprawy, jeżeli nie- zawiadamia się o tym wójta.