admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

203
egzaminów w bazie
Zakres 2
369
wszystkich pytań opisowych
Zakres 2
278
opracowanych pytań opisowych
Zakres 2

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Proszę opisać ogólne zasady, warunki i tryb podziału nieruchomości rolnych. Jeżeli przy takich podziałach są ograniczenia, należy opisać sposób realizacji tych ograniczeń. Kto i w jaki sposób decyduje o podziale nieruchomości rolnej? Uwaga: W odpowiedzi nie należy opisywać techniki i technologii dokonywania samego podziału i sporządzania dokumentacji.

 

Podział nieruchomości rolnych (z wyłączeniem przypadków opisanych w ustawie o gospodarce nieruchomościami) odbywa się zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego (Art. 140 kc). Wówczas o sposobie podziału decyduje właściciel a nie organ i nie wydawane są przez organ postanowienia o możliwości podziału oraz decyzje o podziale.

Ustawa o gospodarce nieruchomościami mówi, że: "Przepisów niniejszego rozdziału nie stosuje się do nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego do nieruchomości wykorzystywanych na cele rolne i leśne, chyba że dokonanie podziału spowodowałoby konieczność wydzielenia nowych dróg niebędących niezbędnymi drogami dojazdowymi do nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych albo spowodowałoby wydzielenie działek gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3000 ha.

 

Za nieruchomości wykorzystywane na cele rolne i leśne uznaje się nieruchomości wykazane w katastrze nieruchomości jako użytki rolne albo grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione, a także wchodzące w skład nieruchomości rolnych użytki kopalne, nieużytki i drogi, jeżeli nie ustalono dla nich warunków zabudowy i zagospodarowania terenu (Art. 92.2 uogn).

 

Podział nieruchomości rolnych musi być opracowany w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami również w przypadku podziałów dokonywanych na podstawie Art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami - czyli niezależnie od ustaleń planu miejscowego, a w przypadku braku planu niezależnie od decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu o ile podział ten spowoduje wydzielenie przynajmniej jednej działki gruntu o powierzchni poniżej 0,3000 ha (Art. 92.1 uogn).

 

Ograniczenia w podziale nieruchomości rolnych wymagają więc zastosowania ustawy o gospodarce nieruchomościami przy ich wykonywaniu.

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (kc)
  2. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (uogn)
Log in to comment

Twist Avatar
Twist odpowiedział w temacie: #7247 2018/04/28 19:40
Czy nie warto wspomnieć jeszcze o Art. 93 ust. 2a ?
GeoLuke Avatar
GeoLuke odpowiedział w temacie: #7442 2018/05/15 21:44
Według mnie ten przepis odnosi się tylko do podziałów dokonywanych na podstawie przepisów o gosp. nieruch. (nie rolne - na decyzję).
Ja bym wpisał ust 3, tj. projektowane działki gruntu muszą mieć dostęp do drogi publicznej. Oczywiście ta droga musi być niezbędną czyli mieć uzasadnioną wielkość i kształt w stosunku do podziału.
Można też dopisać, że podział rolny jest czynnością materialno-techniczną i nie wymaga zatwierdzenia decyzją właściwego organu.
MapService Avatar
MapService odpowiedział w temacie: #13752 2020/10/19 19:39
Zdecydowanie dodałbym że podział rolny jest dokonywany w trybie aktualizacji danych ewidencji gruntów na wniosek właściciela (art. 24 pgik). Brak jest w przepisach dokładnych i jednoznacznych wytycznych jak takie podziały przeprowadzać. Nie mówimy tu o zniesieniu współwłasności (art. 210, 213 KC).
bialybytow Avatar
bialybytow odpowiedział w temacie: #14416 2021/04/05 17:42
A od kiedy przy podziale rolnym dzialki musza miec zapewniony dojazd do drogi publicznej??? 
aldona1983 Avatar
aldona1983 odpowiedział w temacie: #22364 2024/03/03 13:52
Dostęp do drogi publicznej dla nieruchomości (w tym rolnych) reguluje kodeks cywilny art. 145.
Podział nieruchomości rolnych lub leśnych w trybie art. 95 nie jest warunkowany tym, że wydzielana działka musi być mniejsza niż 0,3ha, art. 93 ust. 2a: "2a. Podział nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego wykorzystywanych na cele rolne i leśne, powodujący wydzielenie działki gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3000 ha, jest dopuszczalny, pod warunkiem że działka ta zostanie przeznaczona na powiększenie sąsiedniej nieruchomości lub dokonana zostanie regulacja granic między sąsiadującymi nieruchomościami. W decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości określa się termin na przeniesienie praw do wydzielonych działek gruntu, który nie może być dłuższy niż 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna. Przepisu nie stosuje się w przypadku podziałów nieruchomości, o których mowa w art. 95."