admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

203
egzaminów w bazie
Zakres 2
369
wszystkich pytań opisowych
Zakres 2
286
opracowanych pytań opisowych
Zakres 2

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Jakie dane są podstawą oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej a według jakich danych (w jaki sposób) określa się w księdze wieczystej uprawnionego do wykonywania prawa własności (użytkowania wieczystego)?

 

Księga wieczysta zawiera cztery działy, z których pierwszy obejmuje oznaczenie nieruchomości oraz wpisy praw związanych z jej własnością (Art. 25.1 kw). Podstawą oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej są dane katastru nieruchomości (Art. 26.1 kw).

 

Właściciel nieruchomości jest obowiązany do niezwłocznego złożenia wniosku o ujawnienie swego prawa w księdze wieczystej (Art. 35.1 kw). Sądy, organy administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego oraz notariusze sporządzający akty poświadczenia dziedziczenia zawiadamiają sąd właściwy do prowadzenia księgi wieczystej o każdej zmianie właściciela nieruchomości, dla której założona jest księga wieczysta (Art. 36.1 kw).

Zaloguj się i wykup dostęp aby odblokować pozostałą części artykułu.

Log in to comment

AK Avatar
AK odpowiedział w temacie: #4532 2017/04/04 09:01
Jeżeli chodzi o drugą część pytania wg jakich danych to raczej chodzi tu o §41 rozp. w sprawie prowadzenia KW
paulinasawicka Avatar
paulinasawicka odpowiedział w temacie: #11254 2019/12/13 14:20
a paragraf 78?

§78. 1. Dane dotyczące nieruchomości gruntowych i budynkowych wpisuje się w księdze wieczystej na podstawie wypisu z rejestru gruntów, wypisu z rejestru budynków lub wypisu z kartoteki budynków, a także wyrysu z mapy ewidencyjnej, sporządzonych na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków.
2. Jeżeli zmiana oznaczenia nieruchomości, o których mowa wust.1, dotyczy wyłącznie położenia nieruchomości, numeracji działek ewidencyjnych, obrębu ewidencyjnego lub sposobu korzystania z nieruchomości, podstawę wpisu w księdze wieczystej stanowi wypis z rejestru gruntów.
3. Dokumenty wymienione wust.1 i2 stanowią podstawę wpisu w księdze wieczystej, jeżeli zostały opatrzone klauzulą właściwego organu prowadzącego ewidencję gruntów i budynków stwierdzającą, że są przeznaczone do dokonywania wpisów w księgach wieczystych.
4. Oznaczenia gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste dokonuje się na podstawie dokumentów, o których mowa wust.1 i2.
5. Jeżeli odrębna własność budynku powstała jednocześnie z oddaniem gruntu w użytkowanie wieczyste, podstawę oznaczenia budynku stanowi umowa użytkowania wieczystego i sprzedaży budynku lub decyzja administracyjna właściwe-go organu.
6. W przypadku gdy odrębna własność budynku i innego urządzenia powstała po oddaniu gruntu w użytkowanie wie-czyste, podstawę ich oznaczenia stanowią wypis z rejestru gruntów, wypis z rejestru budynków lub wypis z kartoteki budynków oraz wyrys z mapy ewidencyjnej, zawierający usytuowanie budynku na gruncie, a także oświadczenie wnioskodawcy obejmujące dane o budynku dotyczące liczby kondygnacji, powierzchni użytkowej oraz dane dotyczące przeznaczenia budynku, o ile z powyższych dokumentów te dane nie wynikają.
MapService Avatar
MapService odpowiedział w temacie: #13773 2020/10/21 19:36
Wszystko fajnie tylko że paragrafy nr 104, 41 i 78 znajdują się poza wykazem aktów prawnych stanowiących źródło pytań egzaminów.
Myślę że chodziło tu o rozdział 4 rozporządzenia w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg.
§ 30 ust. 2 mówi że w rubryce o właścicielu wpisujemy dane o udziale oraz szczegółowe dane identyfikujące organ Skarbu Państwa, jednostkę samorządu terytorialnego, inną osobę prawną lub jednostkę organizacyjną czy osobę fizyczną w zależności od tego kim jest uprawniony. Dane szczegółowo opisane w § 33 do 37.