admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021

203
egzaminów w bazie
Zakres 2
369
wszystkich pytań opisowych
Zakres 2
278
opracowanych pytań opisowych
Zakres 2

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Proszę o określenie kto i w jakim celu może zarządzić przeprowadzenie modernizacji ewidencji gruntów oraz opisać które granice i w jaki sposób należy ustalić podczas modernizacji ewidencji gruntów.

Podobna treść pytania:

Proszę podać, jakie przepisy prawne regulują zasady ustalania granic podczas wykonywania modernizacji ewidencji gruntów i budynków, które granice podlegają ustaleniu i w jaki sposób. Kto i w jakim celu może zarządzić przeprowadzenie modernizacji ewidencji gruntów.

 

Proszę o określenie kto i w jakim celu może zarządzić przeprowadzenie modernizacji ewidencji gruntów?

Starosta może zarządzić przeprowadzenie modernizacji ewidencji gruntów i budynków na obszarze poszczególnych obrębów ewidencyjnych może zarządzić starosta (Art. 24a.1 pgik). Starosta podaje do publicznej wiadomości informację o rozpoczęciu prac geodezyjnych oraz informuje o trybie postępowania związanego z modernizacją ewidencji gruntów i budynków (Art. 24a.2 pgik).

Modernizacja ewidencji to zespół działań technicznych, organizacyjnych i administracyjnych podejmowanych przez starostę w celu (§ 55 egib):

  1. uzupełnienia bazy danych ewidencyjnych i utworzenia pełnego zakresu zbiorów danych ewidencyjnych zgodnie z wymogami rozporządzenia;
  2. modyfikacji istniejących danych ewidencyjnych do wymagań określonych w rozporządzeniu;

 

Starosta zapewnia przeprowadzenie okresowych weryfikacji danych ewidencyjnych w zakresie (§ 54.1 egib):

  1. zgodności tych danych z treścią dokumentów źródłowych stanowiących podstawę wpisu do ewidencji;
  2. zgodności treści mapy ewidencyjnej ze stanem faktycznym w terenie.

 

Niezgodności stwierdzone w wyniku weryfikacji, o której mowa powyżej, podlegają usunięciu w drodze modernizacji ewidencji lub jej aktualizacji na podstawie posiadanych przez organ dokumentów, danych zawartych w dostępnych rejestrach publicznych oraz dokumentacji geodezyjnej, sporządzonej na zamówienie zainteresowanych pod-miotów lub w drodze zamówienia publicznego, przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (§ 54.6 egib).

 

Które granice i w jaki sposób należy ustalić podczas modernizacji ewidencji gruntów?

Modernizacja ewidencji ma między innymi na celu modyfikację istniejących danych ewidencyjnych do wymagań określonych w rozporządzeniu w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

W rozporządzeniu tym (§ 61.1 egib) znajdziemy zapis: "Numerycznego opisu granic jednostek ewidencyjnych, obrębów oraz działek ewidencyjnych dokonuje się za pomocą odpowiednich zbiorów punktów granicznych, których położenie względem osnowy geodezyjnej 1 klasy zostało określone na podstawie geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych z błędami średnimi nieprzekraczającymi 0,30 m, w sposób zapewniający odwzorowanie położenia i kształtu tych obiektów przestrzennych oraz wzajemnego powiązania między nimi". Położenie punktów granicznych musi być więc lokreślone z błędem srednim mniejszym niż 0.30 m.

Przebieg granic działek ewidencyjnych wykazuje się w ewidencji na podstawie dokumentacji geodezyjnej, przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, sporządzonej (§ 36 egib):

  1. w postępowaniu rozgraniczeniowym;
  2. w celu podziału nieruchomości;
  3. w postępowaniu scaleniowym i wymiany gruntów;
  4. w postępowaniu dotyczącym scalenia i podziału nieruchomości;
  5. na potrzeby postępowania sądowego lub administracyjnego, a następnie wykorzystanej do wydania prawomocnego orzeczenia sądowego lub ostatecznej decyzji administracyjnej;
  6. przy zakładaniu, na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów, katastru nieruchomości i ewidencji gruntów i budynków;
  7. przez Straż Graniczną, jeżeli dokumentacja ta określa przebieg granic państwa z dokładnością odpowiednią dla ewidencji;
  8. w wyniku geodezyjnego pomiaru sytuacyjnego istniejących lub wznowionych znaków granicznych albo wyznaczonych punktów granicznych.

Jeżeli brak jest dokumentacji wymienionej w § 36 lub jeżeli zawarte w niej dane nie są wiarygodne, dane dotyczące przebiegu granic działek ewidencyjnych pozyskuje się w wyniku geodezyjnych pomiarów terenowych lub geodezyjnych pomiarów fotogrametrycznych poprzedzonych ustaleniem przebiegu tych granic.

Przy przeprowadzaniu modernizacji ewidencji, której jednym z celów jest konwersja mapy ewidencyjnej prowadzonej w postaci nieelektronicznej do postaci elektronicznej, w przypadku braku możliwości określenia położenia punktów granicznych w sposób, o którym mowa w § 61 ust. 1, numerycznego opisu granic działek ewidencyjnych dokonuje się za pomocą punktów granicznych, których położenie względem osnowy geodezyjnej 1 klasy wyznaczone zostanie na podstawie istniejących materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego z błędami średnimi nieprzekraczającymi (§ 82.1 egib):

  1. 3,0 m – w przypadku gdy punkty graniczne należą do działek ewidencyjnych obejmujących grunty położone na obszarach wiejskich poza zwartą zabudową;
  2. 0,60 m – w przypadku gdy punkty graniczne należą do działek ewidencyjnych położonych na obszarach miast oraz obejmujących grunty zwartej zabudowy na obszarach wiejskich.

 

W uzasadnionych technicznie przypadkach, na wniosek właściwego wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjne-go i kartograficznego, Główny Geodeta Kraju może wyrazić zgodę na zwiększenie wartości błędu średniego, o którym mowa w ust. 1 (§ 82.2 egib).

 

Dane, określające położenie punktów granicznych z błędem średnim większym niż 0,30 m względem osnowy geodezyjnej 1 klasy, które użyte zostały do numerycznego opisu granic działek ewidencyjnych, zastępuje się, zgodnie z zasadami określonymi w § 45–47 lub w procesie modernizacji ewidencji, dostępnymi dla organu danymi dokładniejszymi, nawet jeżeli te nowe dokładniejsze dane nadal określają położenie punktów granicznych z błędem średnim większym niż 0,30 m, a brak jest możliwości określenia położenia tych punktów granicznych z błędem średnim nieprzekraczającym 0,30 m (§ 82.3 egib).

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne
  2. Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków

§  36. Przebieg granic działek ewidencyjnych wykazuje się w ewidencji na podstawie dokumentacji geodezyjnej, przy-jętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, sporządzonej:

1)          w postępowaniu rozgraniczeniowym;

2)          w celu podziału nieruchomości;

3)          w postępowaniu scaleniowym i wymiany gruntów;

4)          w postępowaniu dotyczącym scalenia i podziału nieruchomości;

5)          na potrzeby postępowania sądowego lub administracyjnego, a następnie wykorzystanej do wydania prawomocnego orzeczenia sądowego lub ostatecznej decyzji administracyjnej;

6)          przy zakładaniu, na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów, katastru nieruchomości i ewidencji gruntów i budynków;

7)50) przez Straż Graniczną, jeżeli dokumentacja ta określa przebieg granic państwa z dokładnością odpowiednią dla ewidencji;

8)50) w wyniku geodezyjnego pomiaru sytuacyjnego istniejących lub wznowionych znaków granicznych albo wyznaczonych punktów granicznych.

§ 37.51) 1. Jeżeli brak jest dokumentacji wymienionej w § 36 lub jeżeli zawarte w niej dane nie są wiarygodne, dane dotyczące przebiegu granic działek ewidencyjnych pozyskuje się w wyniku geodezyjnych pomiarów terenowych lub geodezyjnych pomiarów fotogrametrycznych poprzedzonych ustaleniem przebiegu tych granic.

Log in to comment

AK Avatar
AK odpowiedział w temacie: #4420 2017/03/16 10:38
Ja bym tu odpowiedział tak:
1. modernizację przeprowadza starosta na obszarze poszczególnych obrębów ewid (pgik)
2. projekt jest sporządzany dla całej jednostki ewid lub jej części (egib)
3. ustaleniu podlegają granice stanowiące treść mapy ewid (granice państwa, jednostek 3-stopniowego podziału, jednostek ewid, obrębów, działek ewid)
4. niezgodności usuwamy na podst. posiadanych przez organ dokumentów, danych zawartych w rejestrach publicznych oraz dokumentacji geodezyjnej przyjętej do pzgik (egib)
5. jeżeli brak tych danych lub dane są niewiarygodne to dane pozyskujemy w wyniku pomiarów terenowych lub fotogrametrycznych poprzedzonych ustaleniem przebiegu granic

Zastanawiam się nad pytaniem "które granice". Napisałem, że te stanowiące treść ME. Granice np. gmin ustala Rada Ministrów. Więc czy takie granice także podlegają modernizacji? Wydaje mi się, że tak, tym bardziej, że wtedy są zawiadamiani starości o zmianach (49.5 egib).
1910 Avatar
1910 odpowiedział w temacie: #4766 2017/05/07 19:19
a nie chodzi tu czasami o granice niespełniające ww standardów ?
klio Avatar
klio odpowiedział w temacie: #5656 2017/10/19 15:58
Wydaje mi sie, ze chodzi tu o granice dla ktorych brak dokumentacji wymienionej w § 36 egib lub zawarte w niej dane nie sa wiarygodne lub nie odpowiadaja obowiazujacym standardom technicznym.
(§ 37 eżeli brak jest dokumentacji wymienionej w § 36 lub jeżeli zawarte w niej dane nie są wiarygodne dane dotyczące przebiegu granic działek ewidencyjnych pozyskuje się w wyniku geodezyjnych pomiarów terenowych lub geodezyjnych pomiarów fotogrametrycznych poprzedzonych ustaleniem przebiegu tych granic).
Wydaje mi sie rownież, że nie odpowiedzono do konca na pytanie w jaki sposob nalezy ustalic granice podczas modernizacji ewidencji gruntow i budynkow.. w zwiazku z czym nie rozwijalabym sie zbyt dokladnie na temat dokladnosci punktow granicznych w stosunku do osnowy 1 klasy, bo trzeba opisac jeszcze w jaki sposob ustalic te granice i moze nie starczyc czasu:/