admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Znaki geodezyjne, grawimetryczne i magnetyczne podlegają ochronie, która polega między innymi na doręczaniu właściwym podmiotom zawiadomienia o umieszczeniu znaku na nieruchomości. W jakich przypadkach zachodzi obowiązek doręczenia tych zawiadomień i na kim ono spoczywa? Jakiej treści pouczenie powinno być zawarte w tym zawiadomieniu?

 

Zawiadomienie o umieszczeniu znaku na nieruchomości doręcza się w przypadku:

  1. umieszczenia nowych znaków,
  2. stwierdzenia podczas wykonywania prac, o których mowa w § 4 pkt 2, zmiany właściciela lub innej osoby władającej nieruchomością,
  3. wymiany zniszczonych lub uszkodzonych znaków,
  4. dokonania zmiany znaku na inny rodzaj - typ,
  5. umieszczenia nad znakiem budowli triangulacyjnej,
  6. ustawianiu urządzeń zabezpieczających, w tym sygnalizujących położenie znaków.

Zawiadomienie doręcza się również wówczas, gdy jako znaki przyjęto trwałe elementy obiektów budowlanych, a w szczególności gałki, maszty na wieżach lub dachach, specjalnie zainstalowane tarcze, obeliski, cylindry, bolce i pręty.

Obowiązek doręczenia zawiadomienia spoczywa na wykonawcy prac geodezyjnych, który przed tym doręczeniem powinien wyjaśnić właścicielowi lub innej osobie władającej nieruchomością warunki umieszczenia znaków lub wykonania ich przeglądu i konserwacji oraz, w miarę możliwości, uzgodnić termin przystąpienia do tych prac.

Na zawiadomieniu zawarte jest pouczenie mówiące że:

  1. w związku z umieszczeniem znaków (lub budowli), o których mowa w zawiadomieniu, nie należy dokonywać czynności powodujących ich zniszczenie, uszkodzenie lub przemieszczenie,
  2. w razie stwierdzenia zniszczenia, uszkodzenia, przemieszczenia znaków (lub budowli), o których mowa w zawiadomieniu, lub zagrażania przez nie bezpieczeństwu życia lub mienia, należy niezwłocznie zawiadomić o tym właściwy organ.

Wzór zawiadomienia stanowi załącznik do rozporządzenia  w sprawie ochrony znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych.

 

Podstawa prawna:

  1. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 kwietnia 1999 r. w sprawie ochrony znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych
Log in to comment