Masz uwagi, propozycje zmian. Chętnie je poznamy. Prześlij je poprzez F O R U M
Pytania egzaminacyjne z zakresu pierwszego z rozbiciem na poszczególne lata.
Znasz pytania których nie ma w bazie? Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W bazie 233 terminów egzaminów z zakresu pierwszego.
- 2019 r. (2)
-
egzamin 31 stycznia 2019 r.
- 1Proszę wymienić metody terenowych pomiarów sytuacyjnych i terenowych pomiarów wysokościowych. Do której metody przypisałby Pan/i „dopuszczalne długości rzędnych” i ile one wynoszą [m] , co rozumiemy pod pojęciem rzędnej ? Co jest centrem znaku geodezyjnego osnowy poziomej, a co wysokościowej?
- 2Rejestr publiczny Ewidencja miejscowości, ulic i adresów (EMUiA) jest jednym z rejestrów, na podstawie którego aktualizowany jest numery porządkowy budynku w rejestrze ewidencji gruntów i budynków, stanowiący jeden z trzech elementów składających się na adres budynku. Proszę: a) opisać zasady ustalania przez organ prowadzący EMUiA numerów porządkowych związanych z nowymi, niezabudowanymi ulicami lub osiedlami, a także w przypadku podjęcia decyzji o zmianie wszystkich istniejących numerów porządkowych związanych z określoną ulicą lub osiedlem, b) wskazać tryb postępowania dla nadania numerów porządkowych budynkom wybudowanym lub prognozowanym, przyległym do ulicy położonej na granicy gminy lub przyległej do tej granicy.
- 3Opis obiektu: BUDYNEK składa się z kilku elementów. Poniżej przedstawiono opis budynku na zobrazowaniu kartograficznym, wygenerowanych z baz danych rejestrów prowadzonych przez organy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej w trybie przepisów ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne. Proszę podać, jak nazywa się zobrazowanie kartograficzne, na którym opis budynku przyjmuje postać jak w przykładzie. Ponadto proszę nazwać poszczególne elementy składające się na opis budynku prezentowany w przykładzie.
-
Egzamin 29 stycznia 2019 r.
- 1Proszę podać, jakie dane i informacje powinien zamieścić geodeta w protokole z wznowienia znaków granicznych.
-
egzamin 31 stycznia 2019 r.
- 2018 r. (19)
-
egzamin 14 grudnia 2018 r.
- 1Jakie czynności przygotowawcze kameralne i na czym one polegają, powinien wykonać geodeta aby mógł przystąpić do prac polowych tyczenia budynku lub budowli oraz jakich czynności formalnych należy dokonać po wykonaniu polowych prac tyczenia./Proszę opisać czynności przygotowawcze, poprzedzające prace polowe tyczenia budynku lub budowli. Proszę opisać także, jakie czynności formalne należy wykonać po zakończeniu polowych prac tyczenia. Z jakich przepisów prawnych wynikają zasady przeprowadzenia tych czynności?
- 2Proszę opisać sposób zakładania osnowy pomiarowej oraz zasady wyrównania współrzędnych i oceny dokładności tej osnowy z wykorzystaniem danych archiwalnych PZGiK i danych z pomiarów przy pomocy GNSS.
- 3Jakie zbiory danych przekazywane do PZGiK podlegają a jakie nie podlegają weryfikacji . Proszę opisać procedurę administracyjną weryfikacji zbiorów.
-
egzamin 13 grudnia 2018 r.
- 1Proszę podać, jakie dane i informacje powinien zamieścić geodeta w protokole z wznowienia znaków granicznych.
- 2Proszę zdefiniować pojęcia plan urządzania lasu i uproszczony plan urządzania lasu oraz podać: a) co powinien zawierać „plan urządzania lasu”, b) dla jakich lasów sporządza się „plan urządzania lasu”, a dla jakich „uproszczony plan urządzania lasu”.
- 3Znaki geodezyjne, grawimetryczne i magnetyczne podlegają ochronie, która polega między innymi na doręczaniu właściwym podmiotom zawiadomienia o umieszczeniu znaku na nieruchomości. W jakich przypadkach zachodzi obowiązek doręczenia tych zawiadomień i na kim ono spoczywa? Jakiej treści pouczenie powinno być zawarte w tym zawiadomieniu?
-
egzamin 26 października 2018 r.
- 1W jakim celu tworzy się roboczą bazę danych i kiedy ujawnia się w tej bazie współrzędne punktów granicznych ustalone na podstawie pomiaru i pola powierzchni działek ewidencyjnych obliczone na podstawie wyników pomiaru oraz z jakich zbiorów tworzy się mapę zasadniczą.
- 2Scharakteryzuj układ współrzędnych prostokątnych PL-2000 jako jeden ze składników państwowego systemu odniesień przestrzennych. Podaj zastosowanie, podstawę podziału na arkusze mapy i nadawania im godła, podstawowe parametry techniczne: elipsoida, określenie początku i osi układu oraz przepis prawny.
- 3Proszę opisać obowiązki kierownika budowy.
-
egzamin 25 października 2018 r.
- 1Proszę zdefiniować pojęcie droga oraz podać: a) na jakie kategorie dzielą się drogi ze względu na funkcję w sieci drogowej, b) kto nadaje numery drogom, po zaliczeniu ich do odpowiedniej kategorii, c) jaki organ jest właściwy do pozbawienia drogi dotychczasowej kategorii i w jakim trybie jest to dokonywane.
- 2Proszę zdefiniować pojęcie 'punkt osnowy oraz podać, jakie dane gromadzone są w bazach danych szczegółowych osnów geodezyjnych prowadzonych w systemie teleinformatycznym?
- 3Proszę podać, jakie dane i informacje powinien zamieścić geodeta w protokole z wznowienia znaków granicznych.
-
egzamin 7 września 2018 r.
- 1Proszę opisać jaką treść powinna zawierać mapa do celów projektowych, podać zakres obszarowy opracowania tej mapy, skalę oraz źródła danych, które wykonawca wykorzystuje celem jej opracowania. Jakie dodatkowe elementy powinna zawierać treść tej mapy poza elementami stanowiącymi treść mapy zasadniczej?
- 2Proszę podać, jakie prace geodezyjne i prace kartograficzne, w zależności od celu lub zakładanego wyniku, podlegają obowiązkowemu zgłoszeniu przed ich rozpoczęciem: właściwym miejscowo marszałkom województw i właściwym miejscowo starostom.
-
egzamin 5 września 2018 r.
- 1Proszę podać jakimi metodami dokonuje się tyczenia budynków i budowli oraz jaki parametr jest miarą dokładności tyczenia. Proszę ponadto o obliczenie tego parametru przy następujących danych: r=2, K=0,8, dl = 0,10.
- 2Proszę podać ogólne zasady zakładania, pomiaru i stabilizacji pomiarowej osnowy sytuacyjnej oraz szczegółowe zasady zakładania pomiarowej osnowy sytuacyjnej w postaci sieci kątowo-liniowej.
- 3Należy a) opisać zasady opracowania map do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w szczególności dotyczące skali map i zbiorów danych, stanowiących źródło treści tych map, b) opisać zasady opracowania map niezbędnych do złożenia wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego, c) podać, jakie podstawowe ustalenia zawiera decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
-
egzamin 4 września 2018 r.
- 1Jakie ogólne zasady obowiązują przy sporządzaniu map do celów projektowych oraz jakie szczegółowe zasady obowiązują przy sporządzaniu takich map w zakresie użytków gruntowych.
- 2Proszę podać co rozumiemy pod pojęciem sieci uzbrojenia terenu, w jakim celu i z jaką dokładnością należy wykonywać geodezyjne pomiary wysokościowe tych sieci, oraz jakie obowiązki ciążą na geodecie po wykonaniu prac polowych związanych z inwentaryzacją.
- 3Proszę omówić ogólne zasady ochrony znaków geodezyjnych. Ponadto proszę wskazać tryb postępowania w sytuacji, gdy geodeta stwierdził zniszczenie znaku punktu osnowy geodezyjnej.
-
egzamin 6 lipca 2018 r.
- 1Co to jest dziennik budowy? Proszę podać jakimi informacjami geodeta uzupełnia treść dziennika budowy (wpisy), w wyniku wykonanych prac geodezyjnych w czasie realizacji projektu dowolnego obiektu budowlanego. Czy możliwa jest zmiana dokonanego wpisu?
- 2Proszę opisać sposób zakładania osnowy pomiarowej oraz zasady wyrównania współrzędnych i oceny dokładności tej osnowy z wykorzystaniem danych archiwalnych PZGiK i danych z pomiarów przy pomocy GNSS.
- 3Proszę opisać jaką treść powinna zawierać mapa do celów projektowych, podać zakres obszarowy opracowania tej mapy, skalę oraz źródła danych, które wykonawca wykorzystuje celem jej opracowania. Jakie dodatkowe elementy powinna zawierać treść tej mapy poza elementami stanowiącymi treść mapy zasadniczej?
-
egzamin 4 lipca 2018 r.
- 1Proszę podać co rozumiemy pod pojęciem sieci uzbrojenia terenu, w jakim celu i z jaką dokładnością należy wykonywać geodezyjne pomiary wysokościowe tych sieci, oraz jakie obowiązki ciążą na geodecie po wykonaniu prac polowych związanych z inwentaryzacją.
- 2Przedsiębiorca otrzymał zlecenie na wytyczenie parterowego budynku gospodarczego o wymiarach 6x7m na działce siedliskowej rolnika. Jak powinien być opracowany geodezyjnie projekt zagospodarowania terenu, jak udokumentowane prace geodezyjne oraz czy i ewentualnie jakie dokumenty będą podlegały przekazaniu do państwowego zasobu geodezyjno-kartograficznego? Jakie elementy podlegają tyczeniu?
- 3Jakie zbiory danych przekazywane do PZGiK podlegają a jakie nie podlegają weryfikacji . Proszę opisać procedurę administracyjną weryfikacji zbiorów.
-
egzamin 3 lipca 2018 r.
- 1Należy a) opisać zasady opracowania map do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w szczególności dotyczące skali map i zbiorów danych, stanowiących źródło treści tych map, b) opisać zasady opracowania map niezbędnych do złożenia wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego, c) podać, jakie podstawowe ustalenia zawiera decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
- 2Należy podać: a) kto po dokonaniu inwentaryzacji powykonawczej sieci uzbrojenia terenu dokonuje oceny zgodności ich usytuowania z projektem sieci lub odstępstwach od tego projektu, b) z jaką dokładnością należy dokonać pomiaru sytuacyjnego sieci uzbrojenia terenu, c) jaką dokumentację geodezyjną należy sporządzić w wyniku inwentaryzacji powykonawczej sieci i komu należy ją odpowiednio przekazać.
- 3W trakcie realizacji zleconego wytyczenia budynku geodeta stwierdził, że zgodnie z dostarczoną dokumentacją budynek usytuowany jest w odległości mniejszej niż 4 m od granicy sąsiedniej nieruchomości. Należy: a) wymienić warunki, których spełnienie pozwala na usytuowanie budynków w odległości mniejszej niż 4 m od granicy z sąsiednią nieruchomością, b) udzielić odpowiedzi, czy w świetle obowiązujących przepisów prawa wykonawca wykonując pracę geodezyjną dotyczącą wytyczenia budynku ma obowiązek zgłosić ją właściwemu miejscowo staroście.
-
egzamin 25 maja 2018 r.
- 1Proszę podać jakie szczegóły terenowe sieci wodociągowej należy pomierzyć i z jaką dokładnością oraz jakie dokumenty sporządzić z inwentaryzacji powykonawczej tej sieci.
- 2Proszę podać ogólne zasady zakładania, pomiaru i stabilizacji pomiarowej osnowy sytuacyjnej oraz szczegółowe zasady zakładania pomiarowej osnowy sytuacyjnej w postaci sieci kątowo-liniowej.
- 3Proszę podać zasady redakcji kartograficznej treści mapy zasadniczej mające wpływ na jej czytelność oraz zasady redakcji mapy do celów projektowych.
-
egzamin 23 maja 2018 r.
- 1Proszę scharakteryzować państwowy system odniesień przestrzennych stosowany przy wykonywaniu geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych. W oparciu o punkty jakiej osnowy wykonywane są geodezyjne pomiary sytuacyjne? Proszę podać warunki, które należy zapewnić przy zakładaniu pomiarowych osnów sytuacyjnych./Przy wykonywaniu geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych stosowany jest państwowy system odniesień przestrzennych. Proszę opisać, jakie elementy tworzą ten system. W oparciu o punkty jakiej osnowy wykonywane są geodezyjne pomiary sytuacyjne? Proszę podać warunki, które należy zapewnić przy zakładaniu pomiarowych osnów sytuacyjnych.
- 2Jakie czynności przygotowawcze kameralne i na czym one polegają, powinien wykonać geodeta aby mógł przystąpić do prac polowych tyczenia budynku lub budowli oraz jakich czynności formalnych należy dokonać po wykonaniu polowych prac tyczenia./Proszę opisać czynności przygotowawcze, poprzedzające prace polowe tyczenia budynku lub budowli. Proszę opisać także, jakie czynności formalne należy wykonać po zakończeniu polowych prac tyczenia. Z jakich przepisów prawnych wynikają zasady przeprowadzenia tych czynności?
- 3Proszę podać, co stanowi podstawę dla wykonania geodezyjnych pomiarów wysokościowych? Proszę podać warunki, które należy zapewnić przy zakładaniu pomiarowych osnów wysokościowych. Proszę wymienić treść dokumentacji zawierającej rezultaty przetwarzania wyników z pomiaru pomiarowej osnowy wysokościowej.
-
egzamin 22 maja 2018 r.
- 1Proszę wskazać przepisy prawne i zawarte w nich zasady regulujące prawa osób wykonujących terenowe prace geodezyjne? Czy uniemożliwienie wykonania pomiarów geodezyjnych przez właściciela nieruchomości jest możliwe? Jeżeli nie to z jakich przepisów prawnych to wynika? Jakie prawa obowiązują wykonawców terenowych prac geodezyjnych na terenach zamkniętych, gdy niezbędny jest dostęp do informacji niejawnych?
- 2W jakich przypadkach tyczenie podlega zgłoszeniu, kto, komu i kiedy jest zobowiązany zgłosić ten rodzaj pracy geodezyjnej? Co zawiera szkic tyczenia? Jakim kolorem przedstawia się na nim elementy projektowane a jakim wyniki pomiaru kontrolnego? Komu geodeta po wykonaniu pracy jest zobowiązany przekazać szkic tyczenia i w jakim celu?
- 3Proszę opisać, jakie działania i na jakiej podstawie prawnej powinien podjąć geodeta, który podczas wykonywania geodezyjnych pomiarów powykonawczych stwierdził przemieszczenie znaku naziemnego szczegółowej poziomej osnowy geodezyjnej. Czy możliwe jest wykorzystanie tego punktu do dowiązania wykonywanych prac? Jakie obowiązki ciążą na właścicielach nieruchomości, na której znajduje się znak geodezyjny i z jakich przepisów prawnych one wynikają?
-
egzamin 20 kwietnia 2018 r.
- 1Jakim warunkom powinna odpowiadać lokalizacja i budowa telekomunikacyjnych linii kablowych. Do jakiej grupy dokładnościowej przy pomiarach sytuacyjnych należy zaliczyć te linie i z jaką dokładnością.
- 2Proszę podać w jaki sposób nadawane są identyfikatory ewidencyjne materiałom i dokumentom zasobu. Proszę podać przykład takich identyfikatorów dla zasobu powiatowego i centralnego. Proszę o odpowiedź i uzasadnienie czy szkice, polowy z pomiaru sytuacyjnego aktualizacyjnego i szkic tyczenia obiektu, (np. sieci uzbrojenia terenu), również powinny otrzymać identyfikatory ewidencyjne.
- 3Kiedy materiały znajdujące się PZGiK mogą być wykorzystane do dalszych opracowań (np. do pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych). W jaki sposób dokonuje opracowania wyników pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych, oraz na jakich zasadach są przekazywane materiały między zasobami.
-
egzamin 19 kwietnia 2018 r.
- 1Proszę podać zasady pomiaru sytuacyjnego budynków (osnowa, dokładność pomiaru, identyfikacja punktów narożnych). Proszę wymienić elementy opisu budynku na mapie zasadniczej. Proszę podać w jakiej bazie danych wykazywany jest obiekt „budynek”?
- 2Proszę opisać sposób zakładania osnowy pomiarowej oraz zasady wyrównania współrzędnych i oceny dokładności tej osnowy z wykorzystaniem danych archiwalnych PZGiK i danych z pomiarów przy pomocy GNSS.
- 3Jakie zbiory danych przekazywane do PZGiK podlegają a jakie nie podlegają weryfikacji . Proszę opisać procedurę administracyjną weryfikacji zbiorów.
-
egzamin 23 lutego 2018 r.
- 1Proszę o podanie kto po dokonaniu inwentaryzacji sieci uzbrojenia terenu dokonuje oceny zgodności ich usytuowania z projektem sieci lub odstępstwach od tego projektu oraz z jaką dokładnością należy dokonać pomiaru sytuacyjnego sieci uzbrojenia terenu i jaką dokumentację geodezyjną należy sporządzić i komu należy ją przekazać.
- 2Jakim celom służy Państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny i kto sprawuje nad nim nadzór. Kto sprawuje nadzór nad pracami geodezyjnymi i kartograficznymi na terenach zamkniętych. Jakie bazy danych są gromadzone w powiatowej części zasobu
- 3Jakim celom służy szczegółowa i pomiarowa osnowa wysokościowa, wymień metody określania wysokości punktów w tych osnowach. Podaj jakie warunki muszą być spełnione aby wyznaczyć wysokości punktów szczegółowej poziomej osnowy geodezyjnej metodą trygonometryczną.
-
egzamin 22 lutego 2018 r.
- 1Proszę podać co obejmuje opracowanie wyników geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych, oraz jakie zasady opracowania tych wyników stosuje się przy pomiarach wykonanych metodą precyzyjnego pozycjonowania za pomocą GNSS. Jak należy skompletować dokumentację zawierającą rezultaty tych pomiarów oraz wyniki ich opracowania.
- 2Proszę wskazać przepisy prawne i zawarte w nich zasady regulujące prawa osób wykonujących terenowe prace geodezyjne? Czy uniemożliwienie wykonania pomiarów geodezyjnych przez właściciela nieruchomości jest możliwe? Jeżeli nie to z jakich przepisów prawnych to wynika? Jakie prawa obowiązują wykonawców terenowych prac geodezyjnych na terenach zamkniętych, gdy niezbędny jest dostęp do informacji niejawnych?
-
egzamin 21 lutego 2018 r.
- 1Jakim aktem prawnym i kto go zatwierdza, określa się warunki nowej zabudowy i zagospodarowania nieruchomości, w przypadku braku na danym obszarze miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jakie wymagania i regulacje zawiera ten akt prawny?
- 2Proszę podać jakimi metodami dokonuje się tyczenia budynków i budowli oraz jaki parametr jest miarą dokładności tyczenia. Proszę ponadto o obliczenie tego parametru przy następujących danych: r=2, K=0,8, dl = 0,10.
- 3Proszę o podanie kto po dokonaniu inwentaryzacji sieci uzbrojenia terenu dokonuje oceny zgodności ich usytuowania z projektem sieci lub odstępstwach od tego projektu oraz z jaką dokładnością należy dokonać pomiaru sytuacyjnego sieci uzbrojenia terenu i jaką dokumentację geodezyjną należy sporządzić i komu należy ją przekazać.
-
egzamin 20 lutego 2018 r.
- 1Proszę podać co obejmuje opracowanie wyników geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych, oraz jakie zasady opracowania tych wyników stosuje się przy pomiarach wykonanych metodą precyzyjnego pozycjonowania za pomocą GNSS. Jak należy skompletować dokumentację zawierającą rezultaty tych pomiarów oraz wyniki ich opracowania.
- 2Jakie ogólne zasady obowiązują przy sporządzaniu map do celów projektowych oraz jakie szczegółowe zasady obowiązują przy sporządzaniu takich map w zakresie użytków gruntowych.
- 3Proszę podać co rozumiemy pod pojęciem sieci uzbrojenia terenu, w jakim celu i z jaką dokładnością należy wykonywać geodezyjne pomiary wysokościowe tych sieci, oraz jakie obowiązki ciążą na geodecie po wykonaniu prac polowych związanych z inwentaryzacją.
-
egzamin 14 grudnia 2018 r.
- 2017 r. (14)
-
egzamin 13 grudnia 2017 r.
- 1Proszę określić czym jest system ASG-EUPOS i dla jakich celów geodezyjnych, w świetle obowiązujących przepisów, ma zastosowanie. Proszę omówić dla jakich prac geodezyjnych, ze względów dokładnościowych, można stosować technikę pomiaru RTK./Proszę podać, jakie przepisy prawne określają czym jest system ASG-EUPOS i dla jakich celów geodezyjnych ma zastosowanie. Proszę omówić dla jakich prac geodezyjnych, ze względów dokładnościowych, można stosować technikę pomiaru RTK.
- 2Jakie czynności powinien wykonać geodeta oraz jaki podstawowy dokument przygotować przed geodezyjnym wyznaczeniem obiektów budowlanych w terenie? Proszę podać treść tego dokumentu./Proszę opisać czynności i dokumenty, które powinien wykonać i sporządzić wykonawca prac geodezyjnych przed geodezyjnym wyznaczeniem obiektów budowlanych w terenie? Jakie przepisy prawne regulują wyżej wymienione zagadnienia?
- 3Podczas pomiaru kontrolnego realizowanego w związku z opracowaniem mapy do celów projektowych wykonawca prac geodezyjnych stwierdził, że współrzędne naroża budynku pozyskane z jednego z operatów zgromadzonych w zasobie różnią się od uzyskanych z pomiaru. Jaki powinien być dalszy sposób postępowania wykonawcy? Jakie elementy poza treścią mapy zasadniczej powinna zawierać taka mapa?/Proszę opisać, jakie przepisy prawne mają zastosowanie w sytuacji, gdy podczas pomiaru kontrolnego, realizowanego w związku z opracowaniem mapy do celów projektowych, wykonawca prac geodezyjnych stwierdził, że współrzędne naroża budynku pozyskane z jednego z operatów zgromadzonych w zasobie różnią się od uzyskanych z pomiaru. Jaki powinien być tryb postępowania wykonawcy? Proszę wymienić, jakie elementy poza treścią mapy zasadniczej powinna zawierać mapa do celów projektowych i z jakich przepisów to wynika?
-
egzamin 14 grudnia 2017 r.
- 1Proszę wyjaśnić określenie „geodezyjne opracowanie projektu” oraz podać treści szkicu dokumentacyjnego./Proszę opisać, jakie przepisy prawne i w jaki sposób określają czynności, które należy wykonać w ramach „ geodezyjnego opracowania projektu ”. Proszę podać, jaką treść powinien zawierać szkic dokumentacyjny.
- 2Proszę opisać, w jakim zakresie dopuszczalne jest stosowanie metody precyzyjnego pozycjonowania GNSS do pomiaru wysokościowego podziemnych elementów przyłączy wodociągowego i kanalizacyjnego, co podlega pomiarowi wysokościowemu podziemnych elementów tych przyłączy i z jaką dokładnością? Jakie są obowiązki wykonawcy po zakończeniu prac? Jakie przepisy prawne regulują powyższe zagadnienia?
- 3Proszę opisać, jakie przepisy prawne i w jaki sposób regulują niżej wymienione sprawy: co stanowi podstawę do wykonywania prac geodezyjnych? w oparciu o punkty jakiej osnowy wykonywane są geodezyjne pomiary wysokościowe? jakie warunki należy zapewnić przy zakładaniu pomiarowych osnów wysokościowych? jaka powinna być treść dokumentacji zawierającej rezultaty przetwarzania wyników pomiarowej osnowy wysokościowej?
-
egzamin 26 października 2017 r.
- 1Proszę podać w jakich przypadkach i w jakim celu zakłada się poziomą i wysokościową osnowę realizacyjną./Kiedy i w jakim celu zakłada się poziomą i wysokościową osnowę realizacyjną? Które przepisy prawne regulują to zagadnienie?
- 2Opisz ogólne zasady – parametry dokładnościowe i warunki techniczne – wykonywania pomiarów i opracowywania wyników geodezyjnej inwentaryzacji sieci uzbrojenia terenu. Na czym polega generalizacja tych pomiarów?/Które przepisy prawne i w jaki sposób regulują następujące sprawy: co stanowi sieć uzbrojenia terenu, dokładności geodezyjnych pomiarów wysokościowych tych sieci, obowiązków geodety, po wykonaniu geodezyjnych pomiarów powykonawczych sieci uzbrojenia terenu.
-
egzamin 25 października 2017 r.
- 1Proszę określić jakie obiekty budowlane (ogólnie) oraz które elementy tych obiektów, podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu (wytyczeniu) w terenie./Proszę opisać, w sposób ogólny, jakie obiekty budowlane i jakie elementy tych obiektów podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu (wytyczeniu) w terenie. Z jakich przepisów prawnych wynika obowiązek geodezyjnego tyczenia obiektów budowlanych?
- 2Omów metody pomiarów osnów pomiarowych i realizacyjnych oraz zasady określania współrzędnych X, Y, H punktów tych osnów./Jakimi metodami wykonuje się pomiary osnów pomiarowych i realizacyjnych? Jakie zasady obowiązują przy określaniu współrzędnych X, Y, H punktów tych osnów? Jakie przepisy prawne regulują powyższe zagadnienia?
- 3Jaki jest zakres informacyjny geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (GESUT). Kto i w jakiej postaci prowadzi GESUT? Kto i w jakim celu organizuje i prowadzi narady koordynacyjne? Jakie przepisy prawne regulują wyżej wymienione zagadnienia?
-
egzamin 14 września 2017 r.
- 1Jaką dokumentację geodezyjną i kartograficzną należy sporządzić dla inwestora (rolnika) zamierzającego wybudować dwukondygnacyjny budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy 33m2. Obszar inwestycji objęty jest mapą zasadniczą w skali 1: 2000. Proszę w szczególności o podanie, jaką mapę należy sporządzić, jaka powinna być jej treść, jaki obszar powinna obejmować i w jakiej skali powinna być opracowana. Z jakich przepisów prawnych wynikają zasady postępowania w wyżej opisanej sytuacji?
- 2Jednym z asortymentów prac geodezyjnych i kartograficznych jest tyczenie obiektów budowlanych. W jakim celu wykonuje się tyczenie obiektów budowlanych? Jakie przepisy prawne i w jaki sposób regulują zasady dokumentowania wykonanych prac?
- 3Proszę podać, w jakich przepisach prawnych ustalone zostały wymagania dokładnościowe dla geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych wykonywanych w celu tworzenia i aktualizacji baz danych BDOT500 i GESUT. Proszę podać, jakie są te wymagania. Proszę scharakteryzować grupy szczegółów terenowych. Na jakiej podstawie prawnej zakładane są wyżej wymienione bazy danych?
-
egzamin 13 września 2017 r.
- 1Na czym polega sprawdzenie projektu zagospodarowania działki lub terenu inwestycji i projektu architektoniczno-budowlanego w trakcie geodezyjnego opracowania tego projektu? Jaki winien być tok postępowania geodety w przypadku stwierdzenia rozbieżności?
- 2Wykonawca w trakcie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej sieci wodociągowej stwierdził odstępstwo w jego przebiegu w stosunku do projektu o wartość 1,0 m. Jaki jest dalszy tryb postępowania wykonawcy w tej sprawie. Jaka dokumentacja z pomiaru powykonawczego powinna być wykonana?/Jakie przepisy prawne i w jaki sposób regulują tryb postępowania wykonawcy geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej sieci wodociągowej w przypadku, gdy stwierdził odstępstwo w jego przebiegu w stosunku do projektu o wartość 1,5m. Jaki jest dalszy tryb postępowania wykonawcy w tej sprawie. Jaką dokumentację geodezyjną i kartograficzną z pomiaru powykonawczego powinien sporządzić
- 3Proszę o wymienienie i skrótowe opisanie czynności formalnych i technicznych oraz materiałów, które powinien wykonać wykonawca prac geodezyjnych przed rozpoczęciem pomiaru w terenie w celu wykonania mapy do celów projektowych oraz po zakończeniu prac./Jakie czynności formalne i techniczne powinien wykonać wykonawca prac geodezyjnych i kartograficznych przed rozpoczęciem pomiaru w terenie w celu wykonania mapy do celów projektowych oraz po zakończeniu tych prac. Jakie dokumenty powinien sporządzić? Z jakich aktów prawnych wynikają te obowiązki?
- 4Podczas pomiarów geodeta stwierdza uszkodzenie punktu osnowy szczegółowej. Czy może ten punkt wykorzystać do dalszych prac? Jaki jest dalszy tok postępowania wykonawcy prac geodezyjnych? Jakie obowiązki ma właściciel nieruchomości odnośnie znaków znajdujących się na jego terenie?/Proszę opisać, jakie działania i na jakiej podstawie prawnej powinien podjąć geodeta, który podczas wykonywania geodezyjnych pomiarów powykonawczych stwierdził uszkodzenie znaku naziemnego geodezyjnej osnowy szczegółowej. Czy możliwe jest wykorzystanie tego punktu do dowiązania wykonywanych prac? Jakie obowiązki ciążą na właścicielach nieruchomości, na której znajduje się znak geodezyjny i z jakich przepisów prawnych one wynikają?
-
egzamin 06 lipca 2017 r.
- 1Proszę o opisanie, jakie przepisy prawne i w jaki sposób regulują zasady opracowania map niezbędnych do złożenia wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego. Jakie informacje zawiera część opisowa wniosku? Proszę podać, jakie podstawowe ustalenia zawiera decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego? Proszę opisać zasady opracowania map do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w szczególności dotyczące skali map i zbiorów danych, stanowiących źródło treści tych map, a także proszę podać z jakich przepisów prawnych wynikają te zasady?
- 2Proszę opisać, co należy rozumieć pod pojęciem odtwarzania punktów poziomej osnowy szczegółowej. Jakie przepisy prawne i w jaki sposób regulują zasady wykonywania czynności odtwarzania punktów poziomej osnowy szczegółowej. Jakie czynności związane z odtworzeniem powinien wykonać geodeta?
- 3Proszę opisać zasady wykonywania geodezyjnych pomiarów powykonawczych sieci uzbrojenia terenu, w szczególności dotyczące celu i dokładności tych pomiarów w zakresie pomiarów wysokościowych. Proszę podać, jakie przepisy prawne i w jaki sposób definiują pojęcie sieci uzbrojenia terenu. Proszę opisać, jakie czynności powinien wykonać wykonawca prac geodezyjnych po zakończeniu prac polowych, dotyczących inwentaryzacji powykonawczej sieci uzbrojenia terenu oraz podać przepisy prawne, z których wynikają te obowiązki.
-
egzamin 05 lipca 2017 r.
- 1Proszę opisać, kiedy należy stabilizować trwale punkty osnowy pomiarowej sytuacyjnej i jakich znaków geodezyjnych należy użyć. Jakie są zasady ochrony tych znaków?/Proszę wskazać, jakie przepisy prawne i w jaki sposób regulują sprawy stabilizacji punktów pomiarowej osnowy sytuacyjnej, rodzaju znaków używanych do stabilizacji punktów, dokumentów sporządzanych z tych czynności, a także ochrony tych znaków?
- 2Proszę o wskazanie przepisów prawnych, określających (ogólnie) obiekty budowlane, podlegające obowiązkowi geodezyjnego wyznaczenia w terenie, a następnie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. Jaka dokumentacja stanowi podstawę do ustalenia danych do tyczenia obiektów budowlanych? Jakie zbiory danych podlegają aktualizacji wynikami geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej?
-
egzamin 22 czerwca 2017 r.
- 1Proszę wymienić metody terenowych pomiarów sytuacyjnych i terenowych pomiarów wysokościowych. Do której metody przypisałby Pan/i „dopuszczalne długości rzędnych” i ile one wynoszą [m] , co rozumiemy pod pojęciem rzędnej ? Co jest centrem znaku geodezyjnego osnowy poziomej, a co wysokościowej?
- 2Czy wytyczenie budynku podlega zgłoszeniu do właściwego organu? W jakim dokumencie utrwala się wyniki tyczenia budynku i jakie elementy powinien ten dokument zawierać? Komu przekazuje się ten dokument?
- 3Geodeta na potrzeby inwestycji o trwałej zabudowie ma wykonać mapę do celów projektowych terenu położonego w środku kompleksu leśnego, w trudno dostępnym terenie. Najbliższe punkty poziomej osnowy geodezyjnej znajdują się wokół lasu w odległości od 2 do 2.5 km od obiektu. W jaki sposób założyć pomiarową osnowę sytuacyjną skoro nie można tego zrobić za pomocą odbiorników GNSS czy też nalotu fotogrametrycznego. Czy punkty tej osnowy winny być utrwalone i w jaki sposób?
-
egzamin 21 czerwca 2017 r.
- 1Proszę scharakteryzować państwowy system odniesień przestrzennych stosowany przy wykonywaniu geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych. W oparciu o punkty jakiej osnowy wykonywane są geodezyjne pomiary sytuacyjne? Proszę podać warunki, które należy zapewnić przy zakładaniu pomiarowych osnów sytuacyjnych./Przy wykonywaniu geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych stosowany jest państwowy system odniesień przestrzennych. Proszę opisać, jakie elementy tworzą ten system. W oparciu o punkty jakiej osnowy wykonywane są geodezyjne pomiary sytuacyjne? Proszę podać warunki, które należy zapewnić przy zakładaniu pomiarowych osnów sytuacyjnych.
- 2Proszę podać definicję mapy zasadniczej. Proszę opisać czynności formalne i techniczne, jakie powinien wykonać geodeta, przy opracowaniu aktualnej kopii mapy zasadniczej, niezbędnej do sporządzenia projektu zagospodarowania działki.
- 3Proszę opisać szczegółowe zasady obowiązujące przy wykonaniu geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej sieci wodociągowej.
-
egzamin 27 kwietnia 2017 r.
- 1Firma geodezyjna otrzymała zlecenie wykonania mapy do celów projektowych na terenie gminy wiejskiej. Do poprawnego wykonania prac, niezbędne jest założenie sytuacyjnej osnowy pomiarowej, która dowiązana będzie do poziomej szczegółowej osnowy geodezyjnej 3. klasy. Proszę podać jakie elementy zawiera baza danych szczegółowej poziomej osnowy geodezyjnej 3. klasy oraz co należy zapewnić przy zakładaniu pomiarowych osnów geodezyjnych. Proszę podać maksymalny błąd średni położenia punktu pomiarowej osnowy sytuacyjnej względem najbliższych punktów poziomej osnowy geodezyjnej.
- 2Proszę określić jakie czynności powinien wykonać wykonawca pracy geodezyjnej polegającej na aktualizacji mapy zasadniczej na terenie zainwestowanym przed rozpoczęciem prac? Jakie niezbędne materiały powinien pobrać z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego ? Czy może wykonać pomiar aktualizacyjny sytuacyjny i wysokościowy przy wykorzystaniu jedynie odbiornika satelitarnego GNSS?
- 3Proszę wyjaśnić, co to jest tyczenie lokalizacyjne obiektu budowlanego oraz co to jest punkt tyczony. Proszę podać, co stanowi treść szkicu dokumentacyjnego oraz w wyniku opracowania jakich dokumentów powstaje szkic dokumentacyjny.
-
egzamin 26 kwietnia 2017 r.
- 1Proszę wymienić uczestników procesu budowlanego. Jakie są obowiązki inwestora i kierownika budowy dotyczące geodezyjnej inwentaryzacji obiektów budowlanych? Komu i jaką dokumentację przekazuje geodeta wykonujący inwentaryzację powykonawczą obiektu budowlanego wymagającego pozwolenia na budowę?
- 2W jakim celu wykonuje się mapę do celów projektowych? Jakie są stosowane skale map? Co i kto decyduje o skali mapy do celów projektowych? Jak się przedstawia na mapie do celów projektowych maksymalną nieprzekraczalną linię zabudowy?
- 3Proszę wymienić metody terenowych pomiarów sytuacyjnych i terenowych pomiarów wysokościowych. Do której metody przypisałby Pan/i „dopuszczalne długości rzędnych” i ile one wynoszą [m] , co rozumiemy pod pojęciem rzędnej ? Co jest centrem znaku geodezyjnego osnowy poziomej, a co wysokościowej?
-
egzamin 16 lutego 2017 r.
- 1W jakich przypadkach tyczenie podlega zgłoszeniu, kto, komu i kiedy jest zobowiązany zgłosić ten rodzaj pracy geodezyjnej? Co zawiera szkic tyczenia? Jakim kolorem przedstawia się na nim elementy projektowane a jakim wyniki pomiaru kontrolnego? Komu geodeta po wykonaniu pracy jest zobowiązany przekazać szkic tyczenia i w jakim celu?
- 2Proszę określić w skład jakiej dokumentacji budowlanej po zakończeniu budowy wchodzi informacja(opinia) o zgodności usytuowania obiektu budowlanego z projektem zagospodarowania działki lub terenu lub odstępstwach od tego projektu. Kto zgodnie z obowiązującymi przepisami ma prawo opracować taką informację, czy taka osoba winna posiadać uprawnienia zawodowe- jeśli tak to jakie(w jakim zakresie)? Czy w przypadku budowy sieci podziemnego uzbrojenia terenu na terenie miejskim, która to sieć została ułożona w odległości 0,27 m od jej projektowanego przebiegu zostanie wydana opinia mówiąca, iż siec ta została wybudowana zgodnie z projektem czy też przedmiotowa opinia będzie mówiła o wystąpieniu odstępstw od projektu ? Uzasadnij odpowiedź.
- 3Co stanowi treść opisu mapy do celów projektowych? Jak długo jest aktualna mapa do celów projektowych? Uzasadnij odpowiedź.
-
egzamin 15 lutego 2017 r.
- 1Proszę podać zasady pomiaru „silosu na kiszonkę”, do jakiej kategorii, klasy i rodzaju obiektu budowlanego go zaliczamy. Proszę wymienić minimum 5 klas obiektów w tej kategorii.
- 2Przedsiębiorca otrzymał zlecenie na wytyczenie parterowego budynku gospodarczego o wymiarach 6x7m na działce siedliskowej rolnika. Jak powinien być opracowany geodezyjnie projekt zagospodarowania terenu, jak udokumentowane prace geodezyjne oraz czy i ewentualnie jakie dokumenty będą podlegały przekazaniu do państwowego zasobu geodezyjno-kartograficznego? Jakie elementy podlegają tyczeniu?
- 3Komu i jaką dokumentację będzie przekazywał geodeta wykonujący prace realizacyjne związane z budową na podstawie pozwolenia na budowę wiaty. Co będzie obejmował numeryczny opis tego obiektu
-
egzamin 13 grudnia 2017 r.
- 2016 r. (14)
-
egzamin 15 grudnia 2016 r.
- 1Proszę podać zasady pomiaru i wykazania na mapie zasadniczej przepustu. Do jakiej kategorii i klasy obiektów budowlanych go zaliczamy? Proszę podać zasady redakcji kartograficznej treści mapy zasadniczej.
- 2Z uwagi na brak jednoznacznych trwałych szczegółów terenowych zachodzi potrzeba założenia osnowy realizacyjnej do wytyczenia parkingu osiedlowego dla 20 samochodów osobowych. W jakiej formie i jakimi metodami należałoby założyć taką osnowę? Proszę uzasadnić odpowiedź. Czy taka praca będzie wymagała zgłoszenia i do jakiego organu?
- 3W jaki sposób na mapie do celów projektowych przedstawić pomierzone obiekty, nieobjęte katalogiem obiektów baz danych? Proszę podać minimum 8 zasad redakcji treści mapy mających wpływ na jej czytelność.
- 4Proszę podać zasady pomiaru i wykazania na mapie zasadniczej przepustu. Do jakiej kategorii i klasy obiektów budowlanych go zaliczamy? Proszę podać zasady redakcji kartograficznej treści mapy zasadniczej.
-
egzamin 14 grudnia 2016 r.
- 1Proszę wyjaśnić, jakim modułem w systemie GPS jest geodezyjny odbiornik GPS? Jaką rolę w geodezyjnym odbiorniku GPS pełni antena, z jaką dokładnością jednostka kontrolująca oblicza położenie anteny oraz gdzie mogą być ustawione odbiorniki? W jakich przypadkach mogą być wykonywane geodezyjne pomiary sytuacyjne i wysokościowe metodą precyzyjnego pozycjonowania przy pomocy globalnego systemu nawigacji satelitarnej?
- 2Proszę wyjaśnić, w jakim celu wykonuje się geodezyjną inwentaryzację powykonawczą oraz z jakich dokumentów pozyskujemy dane ewidencyjne określające rok zakończenia budowy poszczególnych budynków?
- 3Proszę wyjaśnić, kiedy zakłada się osnowę realizacyjną oraz na czym polega wskazanie usytuowania punktu tyczonego metodą swobodnego stanowiska.
-
egzamin 13 października 2016 r.
- 1Proszę określić w skład jakiej bazy danych wchodzi obiekt o kodzie SUPK03 oraz jaka jest nazwa tego obiektu. Czy obiekt ten stanowi treść mapy zasadniczej? Jeżeli tak, proszę podać kod kartograficzny obiektu w zależności od rozmiaru obiektu i skali edytowanej mapy. Jakimi metodami można wykonać pomiar wysokościowy tego obiektu?
- 2W trakcie pomiaru wykonywanego w celu opracowania mapy do celów projektowych dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego, okazało się, że na przedmiotowej działce oraz na działce sąsiedniej, należącej do innej jednostki rejestrowej, znajdują się zadrzewienia i zakrzewienia których nie wykazano w ewidencji gruntów i budynków. Jak powinien w takim przypadku postąpić wykonawca pracy geodezyjnej sporządzając mapę do celów projektowych. Jakie elementy powinna zawierać mapa poza elementami mapy zasadniczej.
- 3Wykonawca prac geodezyjnych otrzymał zlecenie na wykonanie inwentaryzacji przyłączy wodociągowego i energetycznego. Proszę opisać w jakim zakresie dopuszczalne jest stosowanie metody precyzyjnego pozycjonowania GNSS do pomiaru wysokościowego podziemnych i naziemnych elementów przyłączy, co podlega pomiarowi wysokościowemu podziemnych elementów wyżej wymienionych przyłączy i z jaką dokładnością? Jakie obowiązki ciążą na wykonawcy po zakończeniu prac?
-
egzamin 12 października 2016 r.
- 1Proszę o wymienienie i skrótowe opisanie czynności formalnych i technicznych oraz materiałów, które powinien wykonać wykonawca prac geodezyjnych przed rozpoczęciem pomiaru w terenie w celu wykonania mapy do celów projektowych oraz po zakończeniu prac./Jakie czynności formalne i techniczne powinien wykonać wykonawca prac geodezyjnych i kartograficznych przed rozpoczęciem pomiaru w terenie w celu wykonania mapy do celów projektowych oraz po zakończeniu tych prac. Jakie dokumenty powinien sporządzić? Z jakich aktów prawnych wynikają te obowiązki?
- 2Proszę podać podstawę prawną zakładania baz danych BDOT500 i GESUT. Proszę podać wymagania dokładnościowe geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych wykonywanych w celu tworzenia i aktualizacji tych baz, a także proszę scharakteryzować grupy szczegółów terenowych.
- 3Podczas pomiarów geodeta stwierdza uszkodzenie punktu osnowy szczegółowej. Czy może ten punkt wykorzystać do dalszych prac? Jaki jest dalszy tok postępowania wykonawcy prac geodezyjnych? Jakie obowiązki ma właściciel nieruchomości odnośnie znaków znajdujących się na jego terenie?/Proszę opisać, jakie działania i na jakiej podstawie prawnej powinien podjąć geodeta, który podczas wykonywania geodezyjnych pomiarów powykonawczych stwierdził uszkodzenie znaku naziemnego geodezyjnej osnowy szczegółowej. Czy możliwe jest wykorzystanie tego punktu do dowiązania wykonywanych prac? Jakie obowiązki ciążą na właścicielach nieruchomości, na której znajduje się znak geodezyjny i z jakich przepisów prawnych one wynikają?
-
egzamin 11 sierpnia 2016 r.
- 1Proszę opisać, w jakim celu wykonywane są prace geodezyjne związane z wytyczaniem obiektów budowlanych. W jaki sposób dokumentuje się wykonanie takich prac.
- 2Jakie ogólne zasady obowiązują przy sporządzaniu map do celów projektowych oraz jakie szczegółowe zasady obowiązują przy sporządzaniu takich map w zakresie użytków gruntowych.
- 3Proszę podać, co stanowi podstawę dla wykonania geodezyjnych pomiarów wysokościowych? Proszę podać warunki, które należy zapewnić przy zakładaniu pomiarowych osnów wysokościowych. Proszę wymienić treść dokumentacji zawierającej rezultaty przetwarzania wyników z pomiaru pomiarowej osnowy wysokościowej.
-
egzamin 10 sierpnia 2016 r.
- 1Proszę opisać jaką treść powinna zawierać mapa do celów projektowych, podać zakres obszarowy opracowania tej mapy, skalę oraz źródła danych, które wykonawca wykorzystuje celem jej opracowania. Jakie dodatkowe elementy powinna zawierać treść tej mapy poza elementami stanowiącymi treść mapy zasadniczej?
- 2Proszę opisać zasady, wynikające z przepisów prawnych, dotyczące stosowania osnów do tyczenia sytuacyjnego elementów projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz obiektów budowlanych.
- 3W powiatowej części państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego gromadzone są różne materiały i zbiory danych. Proszę opisać: a. jakie bazy danych są gromadzone w powiatowej części zasobu? b. jak wpływają wyniki geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej na powiatową część zasobu?
-
egzamin 23 czerwca 2016 r.
- 1Proszę wymienić przypadki, z uwzględnieniem terenu budowy, kiedy należy stabilizować punkty osnowy pomiarowej sytuacyjnej, jakich używamy znaków oraz jakie sporządzamy dokumenty?
- 2Opisz wymagania dokładnościowe geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych terenu wykonywanych w celu tworzenia i aktualizacji baz danych BDOT500 i GESUT.
- 3Jakie czynności przygotowawcze kameralne i na czym one polegają, powinien wykonać geodeta aby mógł przystąpić do prac polowych tyczenia budynku lub budowli oraz jakich czynności formalnych należy dokonać po wykonaniu polowych prac tyczenia./Proszę opisać czynności przygotowawcze, poprzedzające prace polowe tyczenia budynku lub budowli. Proszę opisać także, jakie czynności formalne należy wykonać po zakończeniu polowych prac tyczenia. Z jakich przepisów prawnych wynikają zasady przeprowadzenia tych czynności?
-
egzamin 22 czerwca 2016 r.
- 1Wyjaśnij, jak przedstawia się, we wniosku inwestora o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego, obszar terenu, na którym ta inwestycja ma być zrealizowana. Podaj także treść decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. W jakiej skali sporządza się część graficzną miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy? Wymień zbiory danych, które stanowią treść mapy do opracowania planu miejscowego.
- 2Wymień jakie prace geodezyjne, oprócz mapy do celów projektowych, mogą być wykonywane na potrzeby przygotowania inwestycji budowlanych. Jakie obiekty budowlane podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej?
- 3Podaj ogólne warunki techniczne i praktyczne wykonywania pomiarów wysokościowych terenu. Wymień metody i technologie pomiarów wysokościowych. Jak określa się wysokości punktów pomiarowej osnowy wysokościowej? Co jest podstawowym kryterium dokładności pomiarów pomiarowej osnowy wysokościowej?
-
egzamin 20 maja 2016 r.
- 1Proszę wskazać przepisy prawne i zawarte w nich zasady regulujące prawa osób wykonujących terenowe prace geodezyjne? Czy uniemożliwienie wykonania pomiarów geodezyjnych przez właściciela nieruchomości jest możliwe? Jeżeli nie to z jakich przepisów prawnych to wynika? Jakie prawa obowiązują wykonawców terenowych prac geodezyjnych na terenach zamkniętych, gdy niezbędny jest dostęp do informacji niejawnych?
- 2Proszę opisać, kiedy należy stabilizować trwale punkty osnowy pomiarowej sytuacyjnej i jakich znaków geodezyjnych należy użyć. Jakie są zasady ochrony tych znaków?/Proszę wskazać, jakie przepisy prawne i w jaki sposób regulują sprawy stabilizacji punktów pomiarowej osnowy sytuacyjnej, rodzaju znaków używanych do stabilizacji punktów, dokumentów sporządzanych z tych czynności, a także ochrony tych znaków?
-
egzamin 19 maja 2016 r.
- 1Proszę podać w jakich przypadkach i w jakim celu zakłada się poziomą i wysokościową osnowę realizacyjną./Kiedy i w jakim celu zakłada się poziomą i wysokościową osnowę realizacyjną? Które przepisy prawne regulują to zagadnienie?
- 2Co to jest dziennik budowy? Proszę podać jakimi informacjami geodeta uzupełnia treść dziennika budowy (wpisy), w wyniku wykonanych prac geodezyjnych w czasie realizacji projektu dowolnego obiektu budowlanego. Czy możliwa jest zmiana dokonanego wpisu?
- 3Jakie przewody i urządzenia stanowią sieć uzbrojenia terenu? W jakim celu wykonuje się geodezyjną inwentaryzację sieci uzbrojenia terenu? Z jaką dokładnością należy wykonywać geodezyjne pomiary wysokościowe tych sieci? Jakie obowiązki ciążą na geodecie po wykonaniu prac polowych związanych z inwentaryzacją.
-
egzamin 21 kwietnia 2016 r.
- 1Podaj ogólnie zakres informacyjny geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu GESUT. W jakiej postaci i kto prowadzi GESUT? Co to są narady koordynacyjne i kto je prowadzi?
- 2Omów metody pomiarów osnów pomiarowych i realizacyjnych oraz zasady określania współrzędnych X, Y, H punktów tych osnów./Jakimi metodami wykonuje się pomiary osnów pomiarowych i realizacyjnych? Jakie zasady obowiązują przy określaniu współrzędnych X, Y, H punktów tych osnów? Jakie przepisy prawne regulują powyższe zagadnienia?
- 3Scharakteryzuj podstawowe parametry techniczne mapy do celów projektowych: a. wyjaśnij zakres treści i obszar opracowania terenu tej mapy, b. omów i uzasadnij skale map, c. podaj przepisy prawne, które te sprawy regulują.
-
egzamin 20 kwietnia 2016 r.
- 1Proszę określić jakie obiekty budowlane (ogólnie) oraz które elementy tych obiektów, podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu (wytyczeniu) w terenie./Proszę opisać, w sposób ogólny, jakie obiekty budowlane i jakie elementy tych obiektów podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu (wytyczeniu) w terenie. Z jakich przepisów prawnych wynika obowiązek geodezyjnego tyczenia obiektów budowlanych?
- 2Proszę podać jakie przepisy prawa i w jaki sposób określają czynności odtwarzania punktów poziomej osnowy szczegółowej. Jakie czynności związane z odtworzeniem powinien wykonać geodeta?
- 3Proszę podać co rozumiemy pod pojęciem sieci uzbrojenia terenu, w jakim celu i z jaką dokładnością należy wykonywać geodezyjne pomiary wysokościowe tych sieci, oraz jakie obowiązki ciążą na geodecie po wykonaniu prac polowych związanych z inwentaryzacją.
-
egzamin 18 lutego 2016 r.
- 1Proszę podać jakie przepisy prawa i w jaki sposób określają czynności odtwarzania punktów poziomej osnowy szczegółowej. Jakie czynności związane z odtworzeniem powinien wykonać geodeta?
- 2Opisz ogólne zasady – parametry dokładnościowe i warunki techniczne – wykonywania pomiarów i opracowywania wyników geodezyjnej inwentaryzacji sieci uzbrojenia terenu. Na czym polega generalizacja tych pomiarów?/Które przepisy prawne i w jaki sposób regulują następujące sprawy: co stanowi sieć uzbrojenia terenu, dokładności geodezyjnych pomiarów wysokościowych tych sieci, obowiązków geodety, po wykonaniu geodezyjnych pomiarów powykonawczych sieci uzbrojenia terenu.
- 3Określ obiekty budowlane (ogólnie), które podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie i geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. A ponadto: a. wymień dokumentację, która jest podstawą określenia danych tyczenia, b. podaj zbiory danych, które są aktualizowane na podstawie wyników geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.
- 4Wyjaśnij, jak przedstawia się, we wniosku inwestora o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego, obszar terenu, na którym ta inwestycja ma być zrealizowana. Podaj także treść decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. W jakiej skali sporządza się część graficzną miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy? Wymień zbiory danych, które stanowią treść mapy do opracowania planu miejscowego.
-
egzamin 17 lutego 2016 r.
- 1Na czym polega sprawdzenie projektu zagospodarowania działki lub terenu inwestycji i projektu architektoniczno-budowlanego w trakcie geodezyjnego opracowania tego projektu? Jaki winien być tok postępowania geodety w przypadku stwierdzenia rozbieżności?
- 2Proszę wymienić przypadki, z uwzględnieniem terenu budowy, kiedy należy stabilizować punkty osnowy pomiarowej sytuacyjnej, jakich używamy znaków oraz jakie sporządzamy dokumenty?
- 3Proszę wskazać przepisy prawne i zawarte w nich zasady regulujące prawa osób wykonujących terenowe prace geodezyjne? Czy uniemożliwienie wykonania pomiarów geodezyjnych przez właściciela nieruchomości jest możliwe? Jeżeli nie to z jakich przepisów prawnych to wynika? Jakie prawa obowiązują wykonawców terenowych prac geodezyjnych na terenach zamkniętych, gdy niezbędny jest dostęp do informacji niejawnych?
-
egzamin 15 grudnia 2016 r.
- 2015 r. (12)
-
egzamin 16 grudnia 2015 r.
- 1Proszę wyjaśnić określenie „geodezyjne opracowanie projektu” oraz podać treści szkicu dokumentacyjnego./Proszę opisać, jakie przepisy prawne i w jaki sposób określają czynności, które należy wykonać w ramach „ geodezyjnego opracowania projektu ”. Proszę podać, jaką treść powinien zawierać szkic dokumentacyjny.
- 2Do czyich obowiązków należy zapewnienie wytyczenia obiektu budowlanego? Jakie dokumenty w celu wytyczenia budynku mieszkalnego jednorodzinnego powinien wykorzystać geodeta oraz jaki dokument powinien sporządzić przed przystąpieniem do tyczenia i co ten dokument powinien zawierać?
- 3Przepisy dotyczące opracowań geodezyjno-kartograficznych w budownictwie stanowią, że projekt zagospodarowania działki lub terenu należy sporządzić na aktualnej kopii mapy zasadniczej. Proszę podać definicję mapy zasadniczej oraz omówić czynności formalne i techniczne jakie powinien wykonać geodeta, który otrzymał zlecenie na dostarczenie aktualnej kopii mapy zasadniczej.
-
egzamin 15 grudnia 2015 r.
- 1Proszę podać co jest przedmiotem geodezyjnych pomiarów wysokościowych i ogólne zasady ich wykonywania, wymienić technologie wykonywania pomiarów ukształtowania terenu oraz opisać szczegółowe zasady wykonywania pomiarów metodą niwelacji siatkowej.
- 2Proszę podać jakie szczegóły terenowe sieci wodociągowej należy pomierzyć i z jaką dokładnością oraz jakie dokumenty sporządzić z inwentaryzacji powykonawczej tej sieci.
- 3Proszę podać ogólne zasady zakładania, pomiaru i stabilizacji pomiarowej osnowy sytuacyjnej oraz szczegółowe zasady zakładania pomiarowej osnowy sytuacyjnej w postaci sieci kątowo-liniowej.
-
egzamin 15 października 2015 r.
- 1Proszę podać co obejmuje opracowanie wyników geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych, oraz jakie zasady opracowania tych wyników stosuje się przy pomiarach wykonanych metodą precyzyjnego pozycjonowania za pomocą GNSS. Jak należy skompletować dokumentację zawierającą rezultaty tych pomiarów oraz wyniki ich opracowania.
- 2Proszę podać jakimi metodami dokonuje się tyczenia budynków i budowli oraz jaki parametr jest miarą dokładności tyczenia. Proszę ponadto o obliczenie tego parametru przy następujących danych: r=2, K=0,8, dl = 0,10.
- 3Proszę o podanie kto po dokonaniu inwentaryzacji sieci uzbrojenia terenu dokonuje oceny zgodności ich usytuowania z projektem sieci lub odstępstwach od tego projektu oraz z jaką dokładnością należy dokonać pomiaru sytuacyjnego sieci uzbrojenia terenu i jaką dokumentację geodezyjną należy sporządzić i komu należy ją przekazać.
-
egzamin 14 października 2015 r.
- 1Jakie ogólne zasady obowiązują przy sporządzaniu map do celów projektowych oraz jakie szczegółowe zasady obowiązują przy sporządzaniu takich map w zakresie użytków gruntowych.
- 2Jakie czynności przygotowawcze kameralne i na czym one polegają, powinien wykonać geodeta aby mógł przystąpić do prac polowych tyczenia budynku lub budowli oraz jakich czynności formalnych należy dokonać po wykonaniu polowych prac tyczenia./Proszę opisać czynności przygotowawcze, poprzedzające prace polowe tyczenia budynku lub budowli. Proszę opisać także, jakie czynności formalne należy wykonać po zakończeniu polowych prac tyczenia. Z jakich przepisów prawnych wynikają zasady przeprowadzenia tych czynności?
- 3Proszę podać co rozumiemy pod pojęciem sieci uzbrojenia terenu, w jakim celu i z jaką dokładnością należy wykonywać geodezyjne pomiary wysokościowe tych sieci, oraz jakie obowiązki ciążą na geodecie po wykonaniu prac polowych związanych z inwentaryzacją.
-
egzamin 16 lipca 2015 r.
- 1Proszę opisać, jaką dokumentację i w jakim celu, sporządza geodeta po zakończeniu budowy i komu ją przekazuje.
- 2Proszę podać kiedy i kto dokonuje przeglądu i konserwacji znaków geodezyjnych.
- 3Czy w świetle obowiązujących przepisów dopuszczalne jest sporządzenie mapy do celów projektowych w lokalnym układzie współrzędnych? Proszę uzasadnić odpowiedź.
-
egzamin 15 lipca 2015 r.
- 1Proszę wyjaśnić określenie „geodezyjne opracowanie projektu” oraz podać treści szkicu dokumentacyjnego./Proszę opisać, jakie przepisy prawne i w jaki sposób określają czynności, które należy wykonać w ramach „ geodezyjnego opracowania projektu ”. Proszę podać, jaką treść powinien zawierać szkic dokumentacyjny.
- 2Co stanowi podstawę do wykonywania prac geodezyjnych? W oparciu o punkty jakiej osnowy wykonywane są geodezyjne pomiary wysokościowe? Proszę podać warunki, które należy zapewnić przy zakładaniu pomiarowych osnów wysokościowych. Proszę wymienić treść dokumentacji zawierającej rezultaty przetwarzania wyników pomiarowej osnowy wysokościowej.
- 3Wykonawca prac geodezyjnych zgłosił wykonanie inwentaryzacji przyłączy wodociągowego i kanalizacyjnego. Proszę opisać w jakim zakresie dopuszczalne jest stosowanie metody precyzyjnego pozycjonowania GNSS do pomiaru wysokościowego podziemnych elementów przyłączy, co podlega pomiarowi wysokościowemu podziemnych elementów przyłączy i z jaką dokładnością? Jakie są obowiązki wykonawcy po zakończeniu prac?
-
egzamin 21 maja 2015 r.
- 1Proszę podać które akty prawne, i w jaki sposób, regulują zasady wykonywania oraz treść i zakres mapy do celów projektowych.
- 2Jakie akty prawne, w jaki sposób i w jakim zakresie regulują sprawę wstępu na nieruchomość, osoby wykonującej prace geodezyjne?
- 3Proszę podać, w jaki sposób obowiązujące akty prawne regulują sprawę stosowania osnów do tyczenia sytuacyjnego elementów projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz obiektów budowlanych.
-
egzamin 20 maja 2015 r.
- 1Proszę określić czym jest system ASG-EUPOS i dla jakich celów geodezyjnych, w świetle obowiązujących przepisów, ma zastosowanie. Proszę omówić dla jakich prac geodezyjnych, ze względów dokładnościowych, można stosować technikę pomiaru RTK./Proszę podać, jakie przepisy prawne określają czym jest system ASG-EUPOS i dla jakich celów geodezyjnych ma zastosowanie. Proszę omówić dla jakich prac geodezyjnych, ze względów dokładnościowych, można stosować technikę pomiaru RTK.
- 2Jakie czynności powinien wykonać geodeta oraz jaki podstawowy dokument przygotować przed geodezyjnym wyznaczeniem obiektów budowlanych w terenie? Proszę podać treść tego dokumentu./Proszę opisać czynności i dokumenty, które powinien wykonać i sporządzić wykonawca prac geodezyjnych przed geodezyjnym wyznaczeniem obiektów budowlanych w terenie? Jakie przepisy prawne regulują wyżej wymienione zagadnienia?
- 3Podczas pomiaru kontrolnego realizowanego w związku z opracowaniem mapy do celów projektowych wykonawca prac geodezyjnych stwierdził, że współrzędne naroża budynku pozyskane z jednego z operatów zgromadzonych w zasobie różnią się od uzyskanych z pomiaru. Jaki powinien być dalszy sposób postępowania wykonawcy? Jakie elementy poza treścią mapy zasadniczej powinna zawierać taka mapa?/Proszę opisać, jakie przepisy prawne mają zastosowanie w sytuacji, gdy podczas pomiaru kontrolnego, realizowanego w związku z opracowaniem mapy do celów projektowych, wykonawca prac geodezyjnych stwierdził, że współrzędne naroża budynku pozyskane z jednego z operatów zgromadzonych w zasobie różnią się od uzyskanych z pomiaru. Jaki powinien być tryb postępowania wykonawcy? Proszę wymienić, jakie elementy poza treścią mapy zasadniczej powinna zawierać mapa do celów projektowych i z jakich przepisów to wynika?
-
egzamin 26 marca 2015 r.
- 1Po zakończeniu prac geodezyjnych geodeta przekazuje ich wyniki do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Proszę o opisanie procedur związanych z przekazywaniem do PZGiK wyników pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych w formie dokumentów elektronicznych, w szczególności proszę podać: w jakim formacie powinny być zapisane pliki danych wygenerowane z roboczej bazy danych obiektów przestrzennych i jakie są warunki odstępstw, w jaki sposób następuje identyfikacja wykonawcy przesyłającego pliki, jak oznacza się pliki zawierające dokumenty elektroniczne operatu technicznego? Co stanowi podstawę do przyjęcia zbiorów danych do PZGiK.
- 2W trakcie realizacji zleconego wytyczenia budynku geodeta stwierdził, że zgodnie z dostarczoną dokumentacją budynek usytuowany jest w odległości mniejszej niż 4 m od granicy sąsiedniej nieruchomości. Proszę wymienić warunki, których spełnienie pozwala na usytuowanie budynku w odległości mniejszej niż 4 m od granicy z sąsiednią nieruchomością ? Czy wykonawca prac ma obowiązek zgłoszenia wytyczenia budynku właściwemu miejscowo staroście?
- 3Proszę wymienić obowiązki geodety po wymianie znaku naziemnego geodezyjnej osnowy szczegółowej na gruntach będących własnością osoby fizycznej. Jakie prawa i obowiązki ma właściciel, na którego gruntach został umieszczony znak?
-
egzamin 25 marca 2015 r.
- 1Proszę opisać, w jakim celu wykonywane są prace geodezyjne związane z wytyczaniem obiektów budowlanych. W jaki sposób dokumentuje się wykonanie takich prac.
- 2Proszę podać podstawę prawną zakładania baz danych BDOT500 i GESUT. Proszę podać wymagania dokładnościowe geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych wykonywanych w celu tworzenia i aktualizacji tych baz, a także proszę scharakteryzować grupy szczegółów terenowych.
- 3W granicach własnej działki rolnik zamierza wybudować dwukondygnacyjny budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy 32m2. Dla tego terenu prowadzona jest jeszcze analogowa mapa zasadnicza w skali 1:2000. W jaki sposób może być w tym wypadku opracowana mapa do celów projektowych oraz kto zdecyduje w razie konieczności o skali i obszarze tej mapy. Jaka powinna być treść tej mapy?
-
egzamin 29 stycznia 2015 r.
- 1Wykonawca w trakcie geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej sieci wodociągowej stwierdził odstępstwo w jego przebiegu w stosunku do projektu o wartość 1,0 m. Jaki jest dalszy tryb postępowania wykonawcy w tej sprawie. Jaka dokumentacja z pomiaru powykonawczego powinna być wykonana?/Jakie przepisy prawne i w jaki sposób regulują tryb postępowania wykonawcy geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej sieci wodociągowej w przypadku, gdy stwierdził odstępstwo w jego przebiegu w stosunku do projektu o wartość 1,5m. Jaki jest dalszy tryb postępowania wykonawcy w tej sprawie. Jaką dokumentację geodezyjną i kartograficzną z pomiaru powykonawczego powinien sporządzić
- 2Proszę o wymienienie i skrótowe opisanie czynności formalnych i technicznych oraz materiałów, które powinien wykonać wykonawca prac geodezyjnych przed rozpoczęciem pomiaru w terenie w celu wykonania mapy do celów projektowych oraz po zakończeniu prac./Jakie czynności formalne i techniczne powinien wykonać wykonawca prac geodezyjnych i kartograficznych przed rozpoczęciem pomiaru w terenie w celu wykonania mapy do celów projektowych oraz po zakończeniu tych prac. Jakie dokumenty powinien sporządzić? Z jakich aktów prawnych wynikają te obowiązki?
- 3Podczas pomiarów geodeta stwierdza uszkodzenie punktu osnowy szczegółowej. Czy może ten punkt wykorzystać do dalszych prac? Jaki jest dalszy tok postępowania wykonawcy prac geodezyjnych? Jakie obowiązki ma właściciel nieruchomości odnośnie znaków znajdujących się na jego terenie?/Proszę opisać, jakie działania i na jakiej podstawie prawnej powinien podjąć geodeta, który podczas wykonywania geodezyjnych pomiarów powykonawczych stwierdził uszkodzenie znaku naziemnego geodezyjnej osnowy szczegółowej. Czy możliwe jest wykorzystanie tego punktu do dowiązania wykonywanych prac? Jakie obowiązki ciążą na właścicielach nieruchomości, na której znajduje się znak geodezyjny i z jakich przepisów prawnych one wynikają?
-
egzamin 28 stycznia 2015 r.
- 1Przedsiębiorca otrzymał zlecenie na wykonanie mapy wysokościowej terenu o powierzchni 5ha, przeznaczonego na budowę zakładu przemysłowego składającego się z kilku obiektów budowlanych. Teren nie jest zainwestowany, o małych różnicach wysokości z regularnymi spadkami. Projektant wymaga pikiet markowanych w terenie. Jaką metodą i w jakiej technologii najkorzystniej jest wykonać pomiar wysokościowy. Proszę uzasadnić odpowiedź i opisać przebieg prac w wybranej technologii. Jakie są obowiązkowe procedury przed rozpoczęciem prac?
- 2Przedsiębiorstwo Geodezyjne otrzymało zlecenie na wykonanie wytyczenia domu mieszkalnego na terenie rolnym, przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo jednorodzinne. Pierwotnie były to grunty orne V klasy gleboznawczej. Czy praca geodezyjna podlega zgłoszeniu do właściwego organu i następnie przekazaniu danych i dokumentów (jakich i czego dotyczących) do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego?
- 3Proszę określić w skład jakiej bazy danych wchodzi obiekt „schody”. Z jakiego przepisu lub przepisów prawa to wynika. Czy obiekt ten stanowi treść mapy zasadniczej, jeżeli tak, to jakie ma oznaczenie kodu kartograficznego? Do jakiej grupy szczegółów terenowych należy ten obiekt. Proszę uzasadnić przyporządkowanie do grupy
-
egzamin 16 grudnia 2015 r.
- 2014 r. (22)
-
egzamin 27 listopada 2014 r.
- 1Proszę podać w jakich przypadkach i w jakim celu zakłada się poziomą i wysokościową osnowę realizacyjną./Kiedy i w jakim celu zakłada się poziomą i wysokościową osnowę realizacyjną? Które przepisy prawne regulują to zagadnienie?
- 2Opisz wymagania dokładnościowe geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych terenu wykonywanych w celu tworzenia i aktualizacji baz danych BDOT500 i GESUT.
- 3Proszę opisać w jakim celu zakłada się dziennik budowy? Proszę podać jakie informacje, w czasie realizacji projektu obiektu budowlanego, geodeta wpisuje do dziennika budowy.
-
egzamin 26 listopada 2014 r.
- 1Proszę opisać, jaką dokumentację i w jakim celu, sporządza geodeta po zakończeniu budowy i komu ją przekazuje.
- 2Które akty prawne i w jaki sposób rozstrzygają o stosowaniu osnów związanych z realizacją lub funkcjonowaniem obiektów budowlanych. Proszę podać tylko informacje podstawowe.
- 3Proszę podać zasady pomiaru sytuacyjnego budynków (osnowa, dokładność pomiaru, identyfikacja punktów narożnych). Proszę wymienić elementy opisu budynku na mapie zasadniczej. Proszę podać w jakiej bazie danych wykazywany jest obiekt „budynek”?
-
egzamin 17 września 2014 r.
- 1Na czym polega sprawdzenie projektu zagospodarowania działki lub terenu inwestycji i projektu architektoniczno-budowlanego w trakcie geodezyjnego opracowania tego projektu? Jaki winien być tok postępowania geodety w przypadku stwierdzenia rozbieżności?
- 2Proszę podać które akty prawne, i w jaki sposób, regulują zasady wykonywania oraz treść i zakres mapy do celów projektowych.
- 3Proszę podać, w jaki sposób obowiązujące akty prawne regulują sprawę stosowania osnów do tyczenia sytuacyjnego elementów projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz obiektów budowlanych.
-
egzamin 6 sierpnia 2014 r.
- 1Proszę opisać obowiązujący system ochrony znaków geodezyjnych (kto, za co i w jakim zakresie odpowiada) oraz podać rodzaje znaków geodezyjnych nie objętych ochroną.
- 2Na czym polega generalizacja obiektów w pracach geodezyjnych i kartograficznych? Kto i na jakim etapie prac wykonuje generalizację obiektów?
-
egzamin 5 sierpnia 2014 r.
- 1Co to jest dziennik budowy? Proszę podać jakimi informacjami geodeta uzupełnia treść dziennika budowy (wpisy), w wyniku wykonanych prac geodezyjnych w czasie realizacji projektu dowolnego obiektu budowlanego. Czy możliwa jest zmiana dokonanego wpisu?
- 2Proszę opisać na ilu poziomach klasyfikacyjnych w bazie danych GESUT i BDOT500 są grupowane obiekty. Co znajduje się na poszczególnych poziomach? Jakie są zasady kodowania?
- 3Proszę scharakteryzować linie rozgraniczające drogę publiczną. W jakim dokumencie linie te są ustalone?
-
egzamin 11 lipca 2014 r.
- 1Geodeta podpisał umowę na wykonanie geodezyjnego pomiaru wysokościowego szczegółów terenowych. W PODGiK są dostępne dane dotyczące reperów geodezyjnej szczegółowej osnowy wysokościowej, które znajdują się w odległości 0,15 km i 3,2 km od obiektu oraz operat z geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej kanalizacji sanitarnej ,wykonanej na sąsiedniej działce. Proszę uzasadnić, czy w tym przypadku: a) geodeta ma obowiązek dowiązania pomiaru do ww. obydwu reperów? b) czy i pod jakim warunkiem dopuszczalne jest dowiązanie pomiaru do jednego reperu?
- 2Proszę wymienić uczestników procesu budowlanego. Proszę określić, jakie dodatkowe prace geodezyjne związane z opracowaniem mapy do celów projektowych na potrzeby przygotowania inwestycji budowlanej, powinny być wykonane przez geodetę na wniosek uczestników procesu budowlanego?
- 3Proszę wymienić jakie elementy tworzą opis przewodu przedstawionego w treści mapy zasadniczej, która jest tworzona wg obowiązujących standardów?
-
egzamin 10 lipca 2014 r.
- 1Proszę zdefiniować i opisać sposób zakładania osnowy pomiarowej w postaci sieci modularnych.
- 2Proszę określić, w jakim przypadku wydawana jest decyzja o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla działki budowlanej?. Proszę opisać jakie warunki powinny być spełnione oraz czynności poprzedzające wydanie tej decyzji.
- 3Proszę wymienić typowe błędy topologiczne, które należy wyeliminować w procesie wprowadzania obiektów do bazy danych BDOT500 i GESUT.
-
egzamin 9 lipca 2014 r.
- 1Proszę określić, kiedy obiekty budowlane podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie oraz geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. Czy wymienione niżej obiekty budowlane wymagają wykonania w/w czynności geodezyjnych oraz dokonania uzgodnienia przez Zespół Uzgadniania Dokumentacji Projektowej (uzasadnij odpowiedź): parterowe budynki gospodarcze o powierzchni zabudowy do 45 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie mniejszej niż 5,80 m, miejsca postojowe dla samochodów osobowych do 15 stanowisk włącznie; przydomowe baseny i oczka wodne o powierzchni do 40 m2; szczelne zbiorniki na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 35 m3.
- 2Jakim warunkom powinna odpowiadać lokalizacja i budowa telekomunikacyjnych linii kablowych. Do jakiej grupy dokładnościowej przy pomiarach sytuacyjnych należy zaliczyć te linie i z jaką dokładnością.
- 3W jakim celu tworzy się roboczą bazę danych i kiedy ujawnia się w tej bazie współrzędne punktów granicznych ustalone na podstawie pomiaru i pola powierzchni działek ewidencyjnych obliczone na podstawie wyników pomiaru oraz z jakich zbiorów tworzy się mapę zasadniczą.
-
egzamin 27 czerwca 2014 r.
- 1Proszę zdefiniować pojęcie obiektu budowlanego oraz jakie wymagania musi spełniać obiekt budowlany przy projektowaniu, budowie i użytkowaniu. Czy obiekty budowlane wymagają uzgodnienia przez Zespół Uzgadniania Dokumentacji Projektowej.
- 2Jakie obowiązki ciążą na właścicielu nieruchomości przyległych do powierzchniowych wód publicznych oraz w związku z wykonywaniem robót związanych z utrzymaniem wód oraz na jakich zasadach następuje udostępnienie części takich nieruchomości dla wykonania robót. Jakie prawa przysługują geodecie wykonującemu prace geodezyjne w terenie w tym związane z wykonywaniem pomiarów dla w/w celu.
- 3Jakim aktem prawnym i kto go zatwierdza, określa się warunki nowej zabudowy i zagospodarowania nieruchomości, w przypadku braku na danym obszarze miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jakie wymagania i regulacje zawiera ten akt prawny?
-
egzamin 26 czerwca 2014 r.
- 1Na czym polega sprawdzenie projektu zagospodarowania działki lub terenu inwestycji i projektu architektoniczno-budowlanego w trakcie geodezyjnego opracowania tego projektu? Jaki winien być tok postępowania geodety w przypadku stwierdzenia rozbieżności?
- 2Proszę podać warunki techniczne i praktyczne wykonywania pomiarów wysokościowych terenu oraz kryteria dokładności pomiarów wysokościowych.
- 3Jaka jest generalna zasada ustalania czy konkretna praca geodezyjna podlega czy też nie podlega obowiązkowi zgłaszania. Proszę podać kto przeprowadza takie ustalenie oraz jakie sankcje grożą za ustalenie niewłaściwe.
-
egzamin 25 czerwca 2014 r.
- 1Proszę podać które bazy danych PZGiK, i w jakim zakresie, należy zaktualizować po otrzymaniu dokumentacji geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej inwestycji zakładając, że dokumentacja ta obejmuje: budynki (produkcyjny, magazyn, tymczasowy budynek biura budowy); ekran akustyczny, trawnik, odwodnienie liniowe; urządzone drogi i place; trwałe ogrodzenie terenu, bramy i furtki; uzbrojenie techniczne terenu (sieć wodociągowa i kanalizacyjna przyłączone do sieci zewnętrznych, sieć energetyczna i telefoniczna); zieleń wysoka (drzewa iglaste), a pomiar inwentaryzacyjny wykonany był w oparciu o trwale stabilizowaną osnowę realizacyjną w układzie 2000.
- 2Proszę scharakteryzować państwowy system odniesień przestrzennych stosowany przy wykonywaniu geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych. W oparciu o punkty jakiej osnowy wykonywane są geodezyjne pomiary sytuacyjne? Proszę podać warunki, które należy zapewnić przy zakładaniu pomiarowych osnów sytuacyjnych./Przy wykonywaniu geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych stosowany jest państwowy system odniesień przestrzennych. Proszę opisać, jakie elementy tworzą ten system. W oparciu o punkty jakiej osnowy wykonywane są geodezyjne pomiary sytuacyjne? Proszę podać warunki, które należy zapewnić przy zakładaniu pomiarowych osnów sytuacyjnych.
-
egzamin 12 czerwca 2014 r.
- 1Jakie opracowanie geodezyjno-kartograficzne jest podstawą sporządzenia projektu sieci uzbrojenia terenu i według jakich zasad jest wykonywane?
- 2Proszę podać jakie przepisy prawa i w jaki sposób określają czynności odtwarzania punktów poziomej osnowy szczegółowej. Jakie czynności związane z odtworzeniem powinien wykonać geodeta?
- 3Proszę podać ogólne zasady zakładania i aktualizacji bazy danych obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:500–1:5000. Które przepisy prawne regulują tę kwestię?
-
egzamin 11 czerwca 2014 r.
- 1Proszę podać w sposób ogólny tworzenie mapy zasadniczej, w świetle obowiązujących przepisów.
- 2Jakie przepisy prawne w randze ustawy regulują, które obiekty budowlane podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po ich wykonaniu geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej i kto jest odpowiedzialny za te prace? Proszę podać ewentualny, swój komentarz do zapisów ustawowych.
- 3Proszę opisać osnowy wykorzystywane do wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych, w szczególności należy wymienić rodzaje, klasy i dokładności osnów oraz kryteria zaliczania punktów osnów do odpowiedniej klasy.
-
egzamin 23 maja 2014 r.
- 1Czy w świetle obowiązujących przepisów dopuszczalne jest sporządzenie mapy do celów projektowych w lokalnym układzie współrzędnych? Proszę uzasadnić odpowiedź.
- 2Proszę podać zasady pomiaru sytuacyjnego budynków (osnowa, dokładność pomiaru, identyfikacja punktów narożnych). Proszę wymienić elementy opisu budynku na mapie zasadniczej. Proszę podać w jakiej bazie danych wykazywany jest obiekt „budynek”?
- 3Proszę podać, które akty prawne i w jaki sposób określają dokładność pomiaru punktu granicznego działki. Proszę skomentować.
-
egzamin 22 maja 2014 r.
- 1Proszę określić co to jest znak geodezyjny oraz wymienić ich rodzaje. Kto i kiedy dokonuje przeglądu i konserwacji znaków.
- 2Jakim warunkom powinna odpowiadać mapa do opracowania projektu sieci wodociągowej, telekomunikacyjnej itp.?
- 3Proszę określić jakie obiekty budowlane (ogólnie) oraz które elementy tych obiektów, podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu (wytyczeniu) w terenie./Proszę opisać, w sposób ogólny, jakie obiekty budowlane i jakie elementy tych obiektów podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu (wytyczeniu) w terenie. Z jakich przepisów prawnych wynika obowiązek geodezyjnego tyczenia obiektów budowlanych?
-
egzamin 21 maja 2014 r.
- 1Proszę opisać, jaką dokumentację i w jakim celu, sporządza geodeta po zakończeniu budowy i komu ją przekazuje.
- 2Jakie akty prawne, w jaki sposób i w jakim zakresie regulują sprawę wstępu na nieruchomość, osoby wykonującej prace geodezyjne?
- 3Proszę podać zasady generalizacji obowiązujące przy pomiarze sieci uzbrojenia terenu i przedstawianiu tej sieci na mapie zasadniczej.
- egzamin 9 maja 2014 r.
- egzamin 25 kwietnia 2014 r.
-
egzamin 24 kwietnia 2014 r.
- 1Na czym polega sprawdzenie projektu zagospodarowania działki lub terenu inwestycji i projektu architektoniczno-budowlanego w trakcie geodezyjnego opracowania tego projektu? Jaki winien być tok postępowania geodety w przypadku stwierdzenia rozbieżności?
- 2Proszę podać które akty prawne, i w jaki sposób, regulują zasady wykonywania oraz treść i zakres mapy do celów projektowych.
- 3Które akty prawne i w jaki sposób rozstrzygają o stosowaniu osnów związanych z realizacją lub funkcjonowaniem obiektów budowlanych. Proszę podać tylko informacje podstawowe.
-
egzamin 23 kwietnia 2014 r.
- 1Proszę wymienić przypadki, z uwzględnieniem terenu budowy, kiedy należy stabilizować punkty osnowy pomiarowej sytuacyjnej, jakich używamy znaków oraz jakie sporządzamy dokumenty?
- 2Proszę podać które akty prawne, i w jaki sposób, regulują zasady wykonywania oraz treść i zakres mapy do celów projektowych.
- 3Proszę podać źródła z których pozyskuje się dane do zakładania i prowadzenia bazy danych obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:500–1:5000 w świetle obowiązujących przepisów prawnych. Proszę podać jakie warunki techniczne (dokładności, metody pomiaru i inne) muszą spełniać dane wprowadzane do bazy.
-
egzamin 18 marca 2014 r.
- 1Na czym polega generalizacja obiektów (szczegółów terenowych) w trakcie pomiaru?
- 2Proszę podać warunki techniczne i praktyczne wykonywania pomiarów wysokościowych terenu oraz kryteria dokładności pomiarów wysokościowych.
- 3Proszę podać które bazy danych PZGiK, i w jakim zakresie, należy zaktualizować po otrzymaniu dokumentacji geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej inwestycji zakładając, że dokumentacja ta obejmuje: budynki (produkcyjny, magazyn, tymczasowy budynek biura budowy); ekran akustyczny, trawnik, odwodnienie liniowe; urządzone drogi i place; trwałe ogrodzenie terenu, bramy i furtki; uzbrojenie techniczne terenu (sieć wodociągowa i kanalizacyjna przyłączone do sieci zewnętrznych, sieć energetyczna i telefoniczna); zieleń wysoka (drzewa iglaste), a pomiar inwentaryzacyjny wykonany był w oparciu o trwale stabilizowaną osnowę realizacyjną w układzie 2000.
-
egzamin 17 marca 2014 r.
- 1Jaka jest generalna zasada ustalania czy konkretna praca geodezyjna podlega czy też nie podlega obowiązkowi zgłaszania. Proszę podać kto przeprowadza takie ustalenie oraz jakie sankcje grożą za ustalenie niewłaściwe.
- 2Proszę wyjaśnić określenie „geodezyjne opracowanie projektu” oraz podać treści szkicu dokumentacyjnego./Proszę opisać, jakie przepisy prawne i w jaki sposób określają czynności, które należy wykonać w ramach „ geodezyjnego opracowania projektu ”. Proszę podać, jaką treść powinien zawierać szkic dokumentacyjny.
- 3Proszę określić czym jest system ASG-EUPOS i dla jakich celów geodezyjnych, w świetle obowiązujących przepisów, ma zastosowanie. Proszę omówić dla jakich prac geodezyjnych, ze względów dokładnościowych, można stosować technikę pomiaru RTK./Proszę podać, jakie przepisy prawne określają czym jest system ASG-EUPOS i dla jakich celów geodezyjnych ma zastosowanie. Proszę omówić dla jakich prac geodezyjnych, ze względów dokładnościowych, można stosować technikę pomiaru RTK.
-
egzamin 27 listopada 2014 r.
- 2013 r. (49)
- egzamin 20 grudnia 2013 r.
-
egzamin 19 grudnia 2013 r.
- 1Proszę określić jakie obiekty budowlane (ogólnie) oraz które elementy tych obiektów, podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu (wytyczeniu) w terenie./Proszę opisać, w sposób ogólny, jakie obiekty budowlane i jakie elementy tych obiektów podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu (wytyczeniu) w terenie. Z jakich przepisów prawnych wynika obowiązek geodezyjnego tyczenia obiektów budowlanych?
- 2Scharakteryzuj układ współrzędnych prostokątnych PL-2000 jako jeden ze składników państwowego systemu odniesień przestrzennych. Podaj zastosowanie, podstawę podziału na arkusze mapy i nadawania im godła, podstawowe parametry techniczne: elipsoida, określenie początku i osi układu oraz przepis prawny.
- egzamin 18 grudnia 2013 r.
-
egzamin 17 grudnia 2013 r.
- 1Jakie pomiary należy wykonać przed lub w trakcie każdej sesji pomiarowej techniką RTK dla pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych? Gdzie Wykonawca może znaleźć wskazówki do wykonywania pomiarów satelitarnych GNSS opartych na systemie stacji referencyjnych ASG- EUPOS?
- 2Proszę podać, w jakich odstępach czasu, podczas ciągłego pomiaru niwelacyjnego dla celów założenia szczegółowej osnowy wysokościowej, należy wykonać pełny zakres sprawdzenia niwelatora i łat. Proszę opisać sposób sprawdzenia i ewentualnej rektyfikacji warunku poziomości osi celowej niwelatora samopoziomującego.
-
egzamin 16 grudnia 2013 r.
- 1Proszę wymienić przypadki, z uwzględnieniem terenu budowy, kiedy należy stabilizować punkty osnowy pomiarowej sytuacyjnej, jakich używamy znaków oraz jakie sporządzamy dokumenty?
- 2Proszę określić godło arkusza mapy w skali 1:10000, na którym jest położony punkt P o współrzędnych prostokątnych: XP = 5825917.26, YP = 7452512.18. Wyjaśnić też zasadę tworzenia godła arkusza mapy w skali 1:10000.
- 3Proszę podać, w jakich odstępach czasu, podczas ciągłego pomiaru niwelacyjnego dla celów założenia szczegółowej osnowy wysokościowej, należy wykonać pełny zakres sprawdzenia niwelatora i łat. Proszę opisać sposób sprawdzenia i ewentualnej rektyfikacji warunku poziomości osi celowej niwelatora samopoziomującego.
-
egzamin 11 grudnia 2013 r.
- 1Jakie czynniki wpływają na dokładność wytyczenia sytuacyjnego punktów obiektu metodą biegunową. Proszę podać rozwiązanie dotyczące wytyczenia punktów, jeżeli dysponujemy tachimetrem o niewystarczającej dokładności pomiaru kąta poziomego - (dokładności pomiaru odległości i kąta nie są skoordynowane)?
- 2Co to jest dziennik budowy? Proszę podać jakimi informacjami geodeta uzupełnia treść dziennika budowy (wpisy), w wyniku wykonanych prac geodezyjnych w czasie realizacji projektu dowolnego obiektu budowlanego. Czy możliwa jest zmiana dokonanego wpisu?
-
egzamin 29 listopada 2013 r.
- 1Na czym polega sprawdzenie projektu zagospodarowania działki lub terenu inwestycji i projektu architektoniczno-budowlanego w trakcie geodezyjnego opracowania tego projektu? Jaki winien być tok postępowania geodety w przypadku stwierdzenia rozbieżności?
- 2Proszę opisać, jaką dokumentację i w jakim celu, sporządza geodeta po zakończeniu budowy i komu ją przekazuje.
- 3Geodeta przystępując do pomiarów terenowych winien dokonać analizy istniejących materiałów geodezyjno–kartograficznych. Proszę wymienić czynniki, wpływające na zakres i sposób wykorzystania tych materiałów a także proszę podać jakie informacje o mierzonym obiekcie trzeba zebrać w czasie wykonywania pomiarów sytuacyjnych.
-
egzamin 28 listopada 2013 r.
- 1Proszę opisać obowiązujący system ochrony znaków geodezyjnych (kto, za co i w jakim zakresie odpowiada) oraz podać rodzaje znaków geodezyjnych nie objętych ochroną.
- 2Czy inwestor winien dokonywać uzgodnień usytuowania projektowanych przyłączy, instalacji wewnętrznych zlokalizowanych na działce inwestora z właściwymi starostami? Proszę uzasadnić odpowiedź.
- egzamin 19 listopada 2013 r.
-
egzamin 18 listopada 2013 r.
- 1Jakie opracowanie geodezyjno-kartograficzne jest podstawą sporządzenia projektu sieci uzbrojenia terenu i według jakich zasad jest wykonywane?
- 2Proszę podać w jakich przypadkach i w jakim celu zakłada się poziomą i wysokościową osnowę realizacyjną./Kiedy i w jakim celu zakłada się poziomą i wysokościową osnowę realizacyjną? Które przepisy prawne regulują to zagadnienie?
- 3Proszę podać, jaka zasada jest stosowana, gdy opracowywany obiekt położony jest na obszarze kilku województw: przy zgłaszaniu pracy geodezyjnej, przy ustalaniu i wnoszeniu opłaty za czynności związane z prowadzeniem państwowego zasobu.
-
egzamin 8 listopada 2013 r.
- 1Proszę opisać zasady zakładania i pomiaru pomiarowej osnowy sytuacyjnej w postaci sieci punktów wyznaczonych metodą precyzyjnego pozycjonowania przy pomocy GNSS.
- 2Geodeta przystępując do pomiarów terenowych winien dokonać analizy istniejących materiałów geodezyjno–kartograficznych. Proszę wymienić czynniki, wpływające na zakres i sposób wykorzystania tych materiałów a także proszę podać jakie informacje o mierzonym obiekcie trzeba zebrać w czasie wykonywania pomiarów sytuacyjnych.
- egzamin 7 listopada 2013 r.
- egzamin 25 października 2013 r.
-
egzamin 10 października 2013 r.
- 1Jakie wymagania pod względem zakresu, formy i treści, powinna spełniać mapa do celów projektowych przeznaczona dla zamawiającego w celu opracowania projektu budowlanego?
- 2Proszę opisać obowiązujący system ochrony znaków geodezyjnych (kto, za co i w jakim zakresie odpowiada) oraz podać rodzaje znaków geodezyjnych nie objętych ochroną.
- 3Czy inwestor winien dokonywać uzgodnień usytuowania projektowanych przyłączy, instalacji wewnętrznych zlokalizowanych na działce inwestora z właściwymi starostami? Proszę uzasadnić odpowiedź.
-
egzamin 9 października 2013 r.
- 1Na czym polega sprawdzenie projektu zagospodarowania działki lub terenu inwestycji i projektu architektoniczno-budowlanego w trakcie geodezyjnego opracowania tego projektu? Jaki winien być tok postępowania geodety w przypadku stwierdzenia rozbieżności?
- 2Proszę opisać, jaką dokumentację i w jakim celu, sporządza geodeta po zakończeniu budowy i komu ją przekazuje.
-
egzamin 3 października 2013 r.
- 1Proszę podać, w jakich odstępach czasu, podczas ciągłego pomiaru niwelacyjnego dla celów założenia szczegółowej osnowy wysokościowej, należy wykonać pełny zakres sprawdzenia niwelatora i łat i proszę opisać sposób sprawdzenia i ewentualnej rektyfikacji warunku poziomości osi celowej niwelatora optycznego, samopoziomującego.
- 2Jakie czynniki wpływają na dokładność wytyczenia sytuacyjnego punktów obiektu metodą biegunową. Proszę podać rozwiązanie dotyczące wytyczenia punktów, jeżeli dysponujemy tachimetrem o niewystarczającej dokładności pomiaru kąta poziomego - (dokładności pomiaru odległości i kąta nie są skoordynowane)?
-
egzamin 2 października 2013 r.
- 1Jakie pomiary należy wykonać przed lub w trakcie każdej sesji pomiarowej techniką RTK dla pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych? Gdzie Wykonawca może znaleźć wskazówki do wykonywania pomiarów satelitarnych GNSS opartych na systemie stacji referencyjnych ASG- EUPOS?
- 2Na czym polega generalizacja obiektów (szczegółów terenowych) w trakcie pomiaru?
-
egzamin 20 września 2013 r.
- 1Proszę wyjaśnić, czy napowietrzna sieć telekomunikacyjna jest budowlą, jakie parametry muszą być spełnione przy jej usytuowaniu wzdłuż pasów drogowych poza obszarem zabudowanym i czy uzgodnienie usytuowania takiej sieci w ZUDP jest konieczne.
- 2Proszę podać jaką zasadę stosujemy przy zgłaszaniu pracy geodezyjnej jeżeli opracowywany obiekt jest położony na obszarze kilku powiatów lub województw, przy ustalaniu opłaty za czynności związane z prowadzeniem państwowego zasobu, gdy opracowywany obiekt położony jest na obszarze kilku powiatów lub województw.
-
egzamin 19 września 2013 r.
- 1Proszę podać w sposób ogólny tworzenie mapy zasadniczej, w świetle obowiązujących przepisów.
- 2Proszę podać zasady wykonywania obliczeń w pracach geodezyjnych wraz z regułami rachunkowymi dotyczącymi tych obliczeń (minimum 4 reguły).
- 3Proszę wyjaśnić określenie „geodezyjne opracowanie projektu” oraz podać treści szkicu dokumentacyjnego./Proszę opisać, jakie przepisy prawne i w jaki sposób określają czynności, które należy wykonać w ramach „ geodezyjnego opracowania projektu ”. Proszę podać, jaką treść powinien zawierać szkic dokumentacyjny.
- 4Proszę wymienić wszystkie inne elementy poza elementami stanowiącymi treść mapy zasadniczej, jakie powinna zawierać mapa do celów projektowych.
-
egzamin 5 września 2013 r.
- 1Na czym polega sprawdzenie projektu zagospodarowania działki lub terenu inwestycji i projektu architektoniczno-budowlanego w trakcie geodezyjnego opracowania tego projektu? Jaki winien być tok postępowania geodety w przypadku stwierdzenia rozbieżności?
- 2Proszę podać, w jakich odstępach czasu, podczas ciągłego pomiaru niwelacyjnego dla celów założenia szczegółowej osnowy wysokościowej, należy wykonać pełny zakres sprawdzenia niwelatora i łat. Proszę opisać sposób sprawdzenia i ewentualnej rektyfikacji warunku poziomości osi celowej niwelatora samopoziomującego.
- 3Podaj podstawowe zasady uzgadniania usytuowania sieci uzbrojenia terenu.
- egzamin 4 września 2013 r.
- egzamin 23 sierpnia 2013 r.
-
egzamin 9 sierpnia 2013 r.
- 1Na czym polega sprawdzenie projektu zagospodarowania działki lub terenu inwestycji i projektu architektoniczno-budowlanego w trakcie geodezyjnego opracowania tego projektu? Jaki winien być tok postępowania geodety w przypadku stwierdzenia rozbieżności?
- 2Proszę opisać, jaką dokumentację i w jakim celu, sporządza geodeta po zakończeniu budowy i komu ją przekazuje.
-
egzamin 4 lipca 2013 r.
- 1Jakie pomiary sprawdzające należy wykonać w przypadku adaptacji wyników pomiaru osnów dawnych? Proszę podać, jakimi metodami wyznacza się punkty osnowy pomiarowej.
- 2Proszę wymienić kogo i w jakim zakresie może kontrolować wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego oraz jakie są prawa i obowiązki kontrolującego.
- egzamin 3 lipca 2013 r.
-
egzamin 2 lipca 2013 r.
- 1Na czym polega generalizacja obiektów (szczegółów terenowych) w trakcie pomiaru?
- 2Proszę podać, w jakich odstępach czasu, podczas ciągłego pomiaru niwelacyjnego dla celów założenia szczegółowej osnowy wysokościowej, należy wykonać pełny zakres sprawdzenia niwelatora i łat. Proszę opisać sposób sprawdzenia i ewentualnej rektyfikacji warunku poziomości osi celowej niwelatora samopoziomującego.
- 3Proszę określić jakie obiekty budowlane (ogólnie) oraz które elementy tych obiektów, podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu (wytyczeniu) w terenie./Proszę opisać, w sposób ogólny, jakie obiekty budowlane i jakie elementy tych obiektów podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu (wytyczeniu) w terenie. Z jakich przepisów prawnych wynika obowiązek geodezyjnego tyczenia obiektów budowlanych?
-
egzamin 1 lipca 2013 r.
- 1Jakie pomiary należy wykonać przed lub w trakcie każdej sesji pomiarowej techniką RTK dla pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych? Gdzie Wykonawca może znaleźć wskazówki do wykonywania pomiarów satelitarnych GNSS opartych na systemie stacji referencyjnych ASG- EUPOS?
- 2Proszę wymienić przypadki, z uwzględnieniem terenu budowy, kiedy należy stabilizować punkty osnowy pomiarowej sytuacyjnej, jakich używamy znaków oraz jakie sporządzamy dokumenty?
-
egzamin 27 czerwca 2013 r.
- 1Na czym polega sprawdzenie projektu zagospodarowania działki lub terenu inwestycji i projektu architektoniczno-budowlanego w trakcie geodezyjnego opracowania tego projektu? Jaki winien być tok postępowania geodety w przypadku stwierdzenia rozbieżności?
- 2Proszę opisać, jaką dokumentację i w jakim celu, sporządza geodeta po zakończeniu budowy i komu ją przekazuje.
- 3Proszę podać w jakich przypadkach i w jakim celu zakłada się poziomą i wysokościową osnowę realizacyjną./Kiedy i w jakim celu zakłada się poziomą i wysokościową osnowę realizacyjną? Które przepisy prawne regulują to zagadnienie?
-
egzamin 26 czerwca 2013 r.
- 1Jakie wymagania pod względem zakresu, formy i treści, powinna spełniać mapa do celów projektowych przeznaczona dla zamawiającego w celu opracowania projektu budowlanego?
- 2Proszę opisać obowiązujący system ochrony znaków geodezyjnych (kto, za co i w jakim zakresie odpowiada) oraz podać rodzaje znaków geodezyjnych nie objętych ochroną.
- 3Proszę podać jakie są obowiązki i uprawnienia podmiotu kontrolowanego w zakresie prowadzonej działalności geodezyjnej i kartograficznej.
-
egzamin 20 czerwca 2013 r.
- 1Proszę podać w sposób ogólny tworzenie mapy zasadniczej, w świetle obowiązujących przepisów.
- 2Na czym polega sprawdzenie projektu zagospodarowania działki lub terenu inwestycji i projektu architektoniczno-budowlanego w trakcie geodezyjnego opracowania tego projektu? Jaki winien być tok postępowania geodety w przypadku stwierdzenia rozbieżności?
-
egzamin 19 czerwca 2013 r.
- 1Jakie czynniki wpływają na dokładność wytyczenia sytuacyjnego punktów obiektu metodą biegunową. Proszę podać rozwiązanie dotyczące wytyczenia punktów, jeżeli dysponujemy tachimetrem o niewystarczającej dokładności pomiaru kąta poziomego - (dokładności pomiaru odległości i kąta nie są skoordynowane)?
- 2Proszę podać zasady kalibracji rastrów map analogowych do opracowań mapy zasadniczej w skali 1: 500.
- egzamin 12 czerwca 2013 r.
-
egzamin 11 czerwca 2013 r.
- 1Jakie opracowanie geodezyjno-kartograficzne jest podstawą sporządzenia projektu sieci uzbrojenia terenu i według jakich zasad jest wykonywane?
- 2Niektóre budowle nie wymagają pozwolenia na budowę. Proszę podać szczegółowe warunki techniczne, które powodują, że następujące budowle nie wymagają pozwolenia na budowę: budynki gospodarcze związane z produkcją rolną, naziemne silosy na materiały sypkie, wiaty i altany, budynki gospodarcze położone na terenach Skarbu Państwa.
-
egzamin 28 maja 2013 r.
- 1Proszę opisać zasady zakładania i pomiaru pomiarowej osnowy sytuacyjnej w postaci sieci punktów wyznaczonych metodą precyzyjnego pozycjonowania przy pomocy GNSS.
- 2Podaj podstawowe zasady uzgadniania usytuowania sieci uzbrojenia terenu.
- egzamin 27 maja 2013 r.
- egzamin 22 maja 2013 r.
- egzamin 16 maja 2013 r.
-
egzamin 10 maja 2013 r.
- 1Jakie opracowanie geodezyjno-kartograficzne jest podstawą sporządzenia projektu sieci uzbrojenia terenu i według jakich zasad jest wykonywane?
- 2Proszę określić godło arkusza mapy w skali 1:10000, na którym jest położony punkt P o współrzędnych prostokątnych: XP = 5825917.26, YP = 7452512.18. Wyjaśnić też zasadę tworzenia godła arkusza mapy w skali 1:10000.
- 3W granicach własnej działki rolnik zamierza wybudować dwukondygnacyjny budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy 30m2. Dla tego terenu jest założona mapa zasadnicza w skali 1:2000. W jaki sposób może być w tym wypadku opracowana mapa do celów projektowych oraz kto zdecyduje w razie konieczności o skali i obszarze tej mapy?
-
egzamin 9 maja 2013 r.
- 1Proszę wyjaśnić określenie „geodezyjne opracowanie projektu” oraz podać treści szkicu dokumentacyjnego./Proszę opisać, jakie przepisy prawne i w jaki sposób określają czynności, które należy wykonać w ramach „ geodezyjnego opracowania projektu ”. Proszę podać, jaką treść powinien zawierać szkic dokumentacyjny.
- 2Jaka jest skala arkusza mapy zasadniczej, opracowywanej w układzie współrzędnych „2000”, gdy godło arkusza wynosi 6.150.12.17.2.3? Proszę wyjaśnić co wyrażają poszczególne elementy (liczby) tego godła, oddzielone kropkami.
- egzamin 10 kwietnia 2013 r.
-
egzamin 5 kwietnia 2013 r.
- 1Proszę podać w sposób ogólny tworzenie mapy zasadniczej, w świetle obowiązujących przepisów.
- 2Proszę podać, jak przedstawia się, we wniosku inwestora o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz obszar terenu, na którym ta inwestycja ma być zrealizowana. Podać także treść decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
- egzamin 4 kwietnia 2013 r.
-
egzamin 19 marca 2013 r.
- 1Na czym polega generalizacja obiektów (szczegółów terenowych) w trakcie pomiaru?
- 2Jakie czynniki wpływają na dokładność wytyczenia sytuacyjnego punktów obiektu metodą biegunową. Proszę podać rozwiązanie dotyczące wytyczenia punktów, jeżeli dysponujemy tachimetrem o niewystarczającej dokładności pomiaru kąta poziomego - (dokładności pomiaru odległości i kąta nie są skoordynowane)?
-
egzamin 18 marca 2013 r.
- 1Jakie pomiary należy wykonać przed lub w trakcie każdej sesji pomiarowej techniką RTK dla pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych? Gdzie Wykonawca może znaleźć wskazówki do wykonywania pomiarów satelitarnych GNSS opartych na systemie stacji referencyjnych ASG- EUPOS?
- 2Jakie opracowanie geodezyjno-kartograficzne jest podstawą sporządzenia projektu sieci uzbrojenia terenu i według jakich zasad jest wykonywane?
- 3Proszę podać, w jakich odstępach czasu, podczas ciągłego pomiaru niwelacyjnego dla celów założenia szczegółowej osnowy wysokościowej, należy wykonać pełny zakres sprawdzenia niwelatora i łat. Proszę opisać sposób sprawdzenia i ewentualnej rektyfikacji warunku poziomości osi celowej niwelatora samopoziomującego.
-
egzamin 5 marca 2013 r.
- 1Jakie pomiary sprawdzające należy wykonać w przypadku adaptacji wyników pomiaru osnów dawnych? Proszę podać, jakimi metodami wyznacza się punkty osnowy pomiarowej.
- 2Proszę określić jakie obiekty budowlane (ogólnie) oraz które elementy tych obiektów, podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu (wytyczeniu) w terenie./Proszę opisać, w sposób ogólny, jakie obiekty budowlane i jakie elementy tych obiektów podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu (wytyczeniu) w terenie. Z jakich przepisów prawnych wynika obowiązek geodezyjnego tyczenia obiektów budowlanych?
-
egzamin 4 marca 2013 r.
- 1Proszę wymienić kogo i w jakim zakresie może kontrolować wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego oraz jakie są prawa i obowiązki kontrolującego.
- 2Geodeta przystępując do pomiarów terenowych winien dokonać analizy istniejących materiałów geodezyjno–kartograficznych. Proszę wymienić czynniki, wpływające na zakres i sposób wykorzystania tych materiałów a także proszę podać jakie informacje o mierzonym obiekcie trzeba zebrać w czasie wykonywania pomiarów sytuacyjnych.
- 3Proszę wyjaśnić określenie „geodezyjne opracowanie projektu” oraz podać treści szkicu dokumentacyjnego./Proszę opisać, jakie przepisy prawne i w jaki sposób określają czynności, które należy wykonać w ramach „ geodezyjnego opracowania projektu ”. Proszę podać, jaką treść powinien zawierać szkic dokumentacyjny.
-
egzamin 28 lutego 2013 r.
- 1Na czym polega sprawdzenie projektu zagospodarowania działki lub terenu inwestycji i projektu architektoniczno-budowlanego w trakcie geodezyjnego opracowania tego projektu? Jaki winien być tok postępowania geodety w przypadku stwierdzenia rozbieżności?
- 2Proszę opisać, jaką dokumentację i w jakim celu, sporządza geodeta po zakończeniu budowy i komu ją przekazuje.
- 3Przy zakładaniu szczegółowej poziomej osnowy geodezyjnej III klasy metodą pomiarów satelitarnych GPS wykonawca stwierdził, że przewidziany do nawiązania osnowy punkt geodezyjny I klasy sieci POLREF, usytuowany w terenie na miedzy dzielącej działki gruntu ornego, został usunięty przypuszczalnie przez rolników użytkujących te pola. Proszę omówić obowiązujący dalszy tok postępowania w tej sprawie.
- egzamin 27 lutego 2013 r.
- egzamin 15 lutego 2013 r.
- 2012 r. (16)
-
egzamin 20 grudnia 2012 r.
- 1Jakie pomiary sprawdzające należy wykonać w przypadku adaptacji wyników pomiaru osnów dawnych? Proszę podać, jakimi metodami wyznacza się punkty osnowy pomiarowej.
- 2Proszę podać kto i w jakim zakresie dokonuje kontroli dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej przekazywanej do Powiatowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego.
- 3Geodeta przystępując do pomiarów terenowych winien dokonać analizy istniejących materiałów geodezyjno–kartograficznych. Proszę wymienić czynniki, wpływające na zakres i sposób wykorzystania tych materiałów a także proszę podać jakie informacje o mierzonym obiekcie trzeba zebrać w czasie wykonywania pomiarów sytuacyjnych.
-
egzamin 18 grudnia 2012 r.
- 1Proszę podać warunki techniczne i praktyczne wykonywania pomiarów wysokościowych terenu oraz kryteria dokładności pomiarów wysokościowych.
- 2Jakie pomiary sprawdzające należy wykonać w przypadku adaptacji wyników pomiaru osnów dawnych? Proszę podać, jakimi metodami wyznacza się punkty osnowy pomiarowej.
-
egzamin 17 grudnia 2012 r.
- 1Proszę opisać, jaką dokumentację i w jakim celu, sporządza geodeta po zakończeniu budowy i komu ją przekazuje.
- 2Jak często należy wykonywać pomiary kontrolne na punktach poziomej osnowy geodezyjnej w sesji pomiarowej technikami kinematycznymi RTK i RTN. Proszę uzasadnić odpowiedź
- 3Czy przy wykonywaniu geodezyjnych pomiarów wysokościowych istnieje obowiązek wykorzystywania dwóch reperów? Proszę uzasadnić odpowiedź
-
egzamin 12 grudnia 2012 r.
- 1Proszę opisać, jaką dokumentację i w jakim celu, sporządza geodeta po zakończeniu budowy i komu ją przekazuje.
- 2Opisz w jaki sposób dokonuje się wspólnego wyrównania współrzędnych i oceny dokładności punktów osnowy pomiarowej sytuacyjnej z wykorzystaniem obserwacji pozyskanych na drodze geodezyjnych pomiarów terenowych bezpośrednich, precyzyjnego pozycjonowania przy pomocy GNSS oraz danych archiwalnych PZGiK o odpowiedniej dokładności?
- 3Na czym polega generalizacja obiektów (szczegółów terenowych) w trakcie pomiaru?
- 4Jak przy obecnym stanie prawnym wykonuje się mapy do celów projektowych na terenach kolejowych?
-
egzamin 11 grudnia 2012 r.
- 1Geodeta przystępując do pomiarów terenowych winien dokonać analizy istniejących materiałów geodezyjno–kartograficznych. Proszę wymienić czynniki, wpływające na zakres i sposób wykorzystania tych materiałów a także proszę podać jakie informacje o mierzonym obiekcie trzeba zebrać w czasie wykonywania pomiarów sytuacyjnych.
- 2Proszę podać co wyznacza punkt adresowy prognozowanego budynku w EMUiA oraz co kończy cykl istnienia tego budynku.
- 3W jakim zakresie podlegają weryfikacji terenowej i uzupełnieniu, geodezyjne pomiary fotogrametryczne, a w jakim zakresie dokumentacja przekazywana do zasobu w PODGiK?
-
egzamin 6 grudnia 2012 r.
- 1Jakie pomiary należy wykonać przed lub w trakcie każdej sesji pomiarowej techniką RTK dla pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych? Gdzie Wykonawca może znaleźć wskazówki do wykonywania pomiarów satelitarnych GNSS opartych na systemie stacji referencyjnych ASG- EUPOS?
- 2Proszę podać zasady kalibracji rastrów map analogowych do opracowań mapy zasadniczej w skali 1: 500.
- 3Opisz istotne zmiany jakie wprowadziły obowiązujące przepisy prawne przy sporządzaniu planu zagospodarowania działki lub terenu.
-
egzamin 5 grudnia 2012 r.
- 1Przy zakładaniu szczegółowej poziomej osnowy geodezyjnej III klasy metodą pomiarów satelitarnych GPS wykonawca stwierdził, że przewidziany do nawiązania osnowy punkt geodezyjny I klasy sieci POLREF, usytuowany w terenie na miedzy dzielącej działki gruntu ornego, został usunięty przypuszczalnie przez rolników użytkujących te pola. Proszę omówić obowiązujący dalszy tok postępowania w tej sprawie.
- 2Proszę podać, w jakich odstępach czasu, podczas ciągłego pomiaru niwelacyjnego dla celów założenia szczegółowej osnowy wysokościowej, należy wykonać pełny zakres sprawdzenia niwelatora i łat. Proszę opisać sposób sprawdzenia i ewentualnej rektyfikacji warunku poziomości osi celowej niwelatora samopoziomującego.
-
egzamin 21 listopada 2012 r.
- 1Proszę opisać, jaką dokumentację i w jakim celu, sporządza geodeta po zakończeniu budowy i komu ją przekazuje.
- 2Opisz w jaki sposób dokonuje się wspólnego wyrównania współrzędnych i oceny dokładności punktów osnowy pomiarowej sytuacyjnej z wykorzystaniem obserwacji pozyskanych na drodze geodezyjnych pomiarów terenowych bezpośrednich, precyzyjnego pozycjonowania przy pomocy GNSS oraz danych archiwalnych PZGiK o odpowiedniej dokładności?
- 3Geodeta przystępując do pomiarów terenowych winien dokonać analizy istniejących materiałów geodezyjno–kartograficznych. Proszę wymienić czynniki, wpływające na zakres i sposób wykorzystania tych materiałów a także proszę podać jakie informacje o mierzonym obiekcie trzeba zebrać w czasie wykonywania pomiarów sytuacyjnych.
-
egzamin 20 listopada 2012 r.
- 1Jakie opracowanie geodezyjno-kartograficzne jest podstawą sporządzenia projektu sieci uzbrojenia terenu i według jakich zasad jest wykonywane?
- 2Proszę wymienić przypadki, z uwzględnieniem terenu budowy, kiedy należy stabilizować punkty osnowy pomiarowej sytuacyjnej, jakich używamy znaków oraz jakie sporządzamy dokumenty?
- 3Proszę podać kto i w jakim zakresie dokonuje kontroli dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej przekazywanej do Powiatowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego.
- egzamin 26 października 2012 r.
-
egzamin 25 października 2012 r.
- 1Proszę wyjaśnić, czy napowietrzna sieć telekomunikacyjna jest budowlą, jakie parametry muszą być spełnione przy jej usytuowaniu wzdłuż pasów drogowych poza obszarem zabudowanym i czy uzgodnienie usytuowania takiej sieci w ZUDP jest konieczne.
- 2Proszę zaproponować (uzasadniając wybór) odpowiedni rodzaj osnowy realizacyjnej dla kompleksowej budowy przez developera na obszarze około 10 ha osiedla domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Zakres prac geodezyjnych ma obejmować: wyznaczenie budynków i ogrodzeń (granic) działek wraz z podstawowym uzbrojeniem terenu i urządzeniem ulic przy założeniu, że nieprzekraczalna dokładność określona błędem średnim usytuowania osi ścian działowych pomiędzy budynkami odniesiona do linii granicznych wynosi ±10 cm.
- 3Proszę podać, jaka zasada jest stosowana, gdy opracowywany obiekt położony jest na obszarze kilku województw: przy zgłaszaniu pracy geodezyjnej, przy ustalaniu i wnoszeniu opłaty za czynności związane z prowadzeniem państwowego zasobu.
-
egzamin 14 października 2012 r.
- 1Jakie opracowanie geodezyjno-kartograficzne jest podstawą sporządzenia projektu sieci uzbrojenia terenu i według jakich zasad jest wykonywane?
- 2Proszę określić co to jest znak geodezyjny oraz wymienić ich rodzaje. Kto i kiedy dokonuje przeglądu i konserwacji znaków.
- 3Proszę podać co wyznacza punkt adresowy prognozowanego budynku w EMUiA oraz co kończy cykl istnienia tego budynku.
-
egzamin 14 września 2012 r.
- 1Jakie pomiary sprawdzające należy wykonać w przypadku adaptacji wyników pomiaru osnów dawnych? Proszę podać, jakimi metodami wyznacza się punkty osnowy pomiarowej.
- 2Geodeta przystępując do pomiarów terenowych winien dokonać analizy istniejących materiałów geodezyjno–kartograficznych. Proszę wymienić czynniki, wpływające na zakres i sposób wykorzystania tych materiałów a także proszę podać jakie informacje o mierzonym obiekcie trzeba zebrać w czasie wykonywania pomiarów sytuacyjnych.
- 3Proszę wymienić informacje o mierzonym obiekcie, jakie trzeba zebrać w czasie wykonywania pomiarów sytuacyjnych.
-
egzamin 2 sierpnia 2012 r.
- 1Proszę wyjaśnić, czy napowietrzna sieć telekomunikacyjna jest budowlą, jakie parametry muszą być spełnione przy jej usytuowaniu wzdłuż pasów drogowych poza obszarem zabudowanym i czy uzgodnienie usytuowania takiej sieci w ZUDP jest konieczne.
- 2Jakie wymagania prawne i techniczne musi spełniać nowozakładana mapa zasadnicza?
- 3Proszę podać co wyznacza punkt adresowy prognozowanego budynku w EMUiA oraz co kończy cykl istnienia tego budynku.
-
egzamin 1 sierpnia 2012 r.
- 1Proszę podać, w jakich odstępach czasu, podczas ciągłego pomiaru niwelacyjnego dla celów założenia szczegółowej osnowy wysokościowej, należy wykonać pełny zakres sprawdzenia niwelatora i łat. Proszę opisać sposób sprawdzenia i ewentualnej rektyfikacji warunku poziomości osi celowej niwelatora samopoziomującego.
- 2Czy inwestor przystępujący do budowy przyłącza kanalizacji sanitarnej może zrealizować inwestycję bez pozwolenia na budowę? Jeżeli tak to, jakie dokumenty lub czynności są niezbędne do rozpoczęcia prac?
-
egzamin 3 lipca 2012 r.
- 1Proszę podać w jaki sposób możemy dokonać kontroli prawidłowości opracowania pierworysu wysokościowego mapy zasadniczej dla terenów niezainwestowanych (rolnych). Kiedy możemy uznać opracowanie mapy wysokościowej za prawidłowe?
- 2Proszę podać kiedy przepisy prawne pozwalają dokonać geodezyjnego opracowania projektu zagospodarowania działki lub terenu w oparciu o trwałe szczegóły sytuacyjne uwidocznione na mapie. Jaki dokument powstaje w wyniku tego opracowania i jaka jest jego treść?
-
egzamin 20 grudnia 2012 r.
- 2011 r. (17)
-
egzamin 18 listopada 2011 r.
- 1Proszę podać warunki techniczne i praktyczne wykonywania pomiarów wysokościowych terenu. Co jest podstawowym kryterium dokładności geodezyjnej osnowy wysokościowej?
- 2Jaka jest skala arkusza mapy zasadniczej, opracowywanej w układzie współrzędnych „2000”, gdy godło arkusza wynosi 6.150.12.17.2.3? Proszę wyjaśnić co wyrażają poszczególne elementy (liczby) tego godła, oddzielone kropkami.
- 3Inwestor zlecił opracowanie mapy do celów projektowych na obszarze, dla którego Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej prowadzi mapę zasadniczą o niepełnej treści (jest to mapa tylko sytuacyjno – wysokościowa). Proszę opisać jakie działania powinien wykonać geodeta uprawniony, aby zrealizować zlecenie?
-
egzamin 14 października 2011 r.
- 1Proszę wymienić zasady redakcyjne, które obowiązują przy opracowywaniu map do celów projektowych, dotyczące opisów występujących na mapach.
- 2Proszę wymienić podstawowe opracowania projektowe, na których opiera się geodeta podczas czynności związanych z wytyczeniem obiektów budowlanych. Jakie dokumenty techniczne są sporządzane przez niego w tym procesie?
-
egzamin 21 października 2011 r.
- 1Proszę wyjaśnić określenie „geodezyjne opracowanie projektu” oraz podać treści szkicu dokumentacyjnego./Proszę opisać, jakie przepisy prawne i w jaki sposób określają czynności, które należy wykonać w ramach „ geodezyjnego opracowania projektu ”. Proszę podać, jaką treść powinien zawierać szkic dokumentacyjny.
- 2Proszę wymienić obowiązki jednostki prowadzącej GESUT i obowiązki administratora sieci w procesie zakładania i prowadzenia geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu GESUT.
- 3Proszę podać dla jakich obszarów wykonuje się wysokościowe pomiary uzupełniające i jak ustala się zasięg terytorialny tych pomiarów oraz dokładności wykonania takich pomiarów.
-
egzamin 16 września 2011 r.
- 1Jakie przepisy prawne w randze ustawy regulują, które obiekty budowlane podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po ich wykonaniu geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej i kto jest odpowiedzialny za te prace? Proszę podać ewentualny, swój komentarz do zapisów ustawowych.
- 2Na czym polega kontrola tyczenia obiektu budowlanego, czym jest udokumentowana i kiedy jej wynik uznaje się za pozytywny?
- 3Proszę określić co to jest znak geodezyjny oraz wymienić ich rodzaje. Kto i kiedy dokonuje przeglądu i konserwacji znaków.
-
egzamin 09 września 2011 r.
- 1Proszę podać w jakim terminie i jakie informacje powinien przekazać odpowiednim inspektorom pracodawca rozpoczynający swoją działalność oraz przedstawić obowiązki pracodawcy w razie wypadku przy pracy.
- 2Proszę omówić czynności uczestników procesu inwestycyjnego, gdy geodeta stwierdził rozbieżności realizacji sieci uzbrojenia terenu z uzgodnionym projektem. Podać także warunki zgodności usytuowania z projektem sieci uzbrojenia terenu.
- 3W granicach własnej działki rolnik zamierza wybudować dwukondygnacyjny budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy 30m2. Dla tego terenu jest założona mapa zasadnicza w skali 1:2000. W jaki sposób może być w tym wypadku opracowana mapa do celów projektowych oraz kto zdecyduje w razie konieczności o skali i obszarze tej mapy?
- 4Proszę podać, jak przedstawia się, we wniosku inwestora o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz obszar terenu, na którym ta inwestycja ma być zrealizowana. Podać także treść decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
-
egzamin 19 sierpnia 2011 r.
- 1Proszę wymienić podstawowe zasady uzgadniania usytuowania sieci uzbrojenia terenu.
- 2Proszę opisać opracowanie projektu szczegółowej osnowy wysokościowej IV klasy. Jeśli projekt taki wymaga zatwierdzenia, to kto go zatwierdza?
- 3Geodeta przystępując do pomiarów terenowych winien dokonać analizy istniejących materiałów geodezyjno–kartograficznych. Proszę wymienić czynniki, wpływające na zakres i sposób wykorzystania tych materiałów a także proszę podać jakie informacje o mierzonym obiekcie trzeba zebrać w czasie wykonywania pomiarów sytuacyjnych.
-
egzamin 15 lipca 2011 r.
- 1Jakie wymagania prawne i techniczne musi spełniać nowozakładana mapa zasadnicza?
- 2Jakie graficzne dokumenty techniczne są wykonywane w wyniku geodezyjnego opracowania projektu dowolnego obiektu budowlanego i tyczenia sytuacyjnego tego obiektu. Proszę podać treść tych dokumentów technicznych.
- 3Czy dopuszczalne jest stosowanie mapy jednostkowej do celów projektowych, sporządzonej w układzie lokalnym, jeśli tak, to jakie warunki powinny być zachowane? Kto decyduje, gdy zajdzie taka potrzeba, o skali tej mapy i obszarze, jaki winna obejmować?
-
egzamin 17 czerwca 2011 r.
- 1Przy zakładaniu szczegółowej poziomej osnowy geodezyjnej III klasy metodą pomiarów satelitarnych GPS wykonawca stwierdził, że przewidziany do nawiązania osnowy punkt geodezyjny I klasy sieci POLREF, usytuowany w terenie na miedzy dzielącej działki gruntu ornego, został usunięty przypuszczalnie przez rolników użytkujących te pola. Proszę omówić obowiązujący dalszy tok postępowania w tej sprawie.
- 2Proszę podać kto i w jakim zakresie dokonuje kontroli dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej przekazywanej do Powiatowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego.
- 3Jaką skalę map dla sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przewidują przepisy i jaki obszar winna obejmować ta mapa?
-
egzamin 10 czerwca 2011 r.
- 1Proszę opisać obowiązujący system ochrony znaków geodezyjnych (kto, za co i w jakim zakresie odpowiada) oraz podać rodzaje znaków geodezyjnych nie objętych ochroną.
- 2Co stanowi podstawowy element geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz jakie obiekty wyróżniamy dla potrzeb tej ewidencji?
- 3W 1989 r. dla części zabudowanej osiedla Milejówka, która obecnie znajduje się na części sekcji oznaczonej 6.147.12.10.1.3, została założona mapa zasadnicza w formie tradycyjnej. Obecnie należy opracować mapę zasadniczą również w tej postaci dla części leżącej w zachodniej części tej sekcji i na zachód od niej. Proszę podać w jaki sposób należy przedstawić na obszarze pomiaru między innymi drewniane stodoły. Jaki numer sekcji będzie miał nowo założony arkusz mapy zasadniczej? Proszę uzasadnić odpowiedź.
-
egzamin 20 maja 2011 r.
- 1Jak dzieli się treść mapy zasadniczej i kto (co) ustala zakres tej treści?
- 2Proszę podać kiedy i kto dokonuje przeglądu i konserwacji znaków geodezyjnych.
- 3Przy wytyczaniu garażu o wymiarach 5,40x3,60x2,90 (dł x szer x wys) okazało się, że z powodu ukośnej granicy działki budowlanej narożnik ścian bez otworów znalazł się w odległości 2,10m od tej granicy. Projekt zagospodarowania działki nie zawierał ustaleń w tym zakresie. Jakie powinno być postępowanie geodety wytyczającego ten budynek? Proszę uzasadnić odpowiedź.
-
egzamin 13 maja 2011 r.
- 1Proszę podać jaką zasadę stosujemy przy opisie pozaramkowym pierworysu arkusza mapy zasadniczej dotyczącym nazwy arkusza, gdy na arkuszu położone są obszary w granicach administracyjnych: miasto i gmina, dwóch lub więcej gmin, dwóch lub więcej miast.
- 2Jakie elementy projektu podlegają sprawdzeniu w trakcie opracowania geodezyjnego, kto może wnieść do niego poprawki i w jakim trybie?
- 3Proszę opisać obowiązujące zasady postępowania przy wykonywaniu pomiarów powykonawczych po wybudowaniu nowej sieci technicznego uzbrojenia terenu, w tym sposób postępowania w wypadku stwierdzenia rozbieżności pomiędzy wynikami pomiaru inwentaryzacyjnego a ustaleniami projektu.
-
egzamin 15 kwietnia 2011 r.
- 1Proszę podać jakie zasady obowiązują przy stosowaniu skrótów przy nazwach własnych na nowozakładanej mapie zasadniczej.
- 2Co stanowi podstawowy element geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz jakie obiekty wyróżniamy dla potrzeb tej ewidencji?
- 3Proszę wymienić kogo i w jakim zakresie może kontrolować wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego oraz jakie są prawa i obowiązki kontrolującego.
-
egzamin 8 kwietnia 2011 r.
- 1Proszę podać jakie są obowiązki i uprawnienia podmiotu kontrolowanego w zakresie prowadzonej działalności geodezyjnej i kartograficznej.
- 2Obszar kwartału ulic w mieście przewidziany do nowego pomiaru sytuacyjnego jest na tyle gęsto zabudowany, że nie jest możliwe zachowanie wymaganej ilości rzędów osnowy pomiarowej przy pomiarze metodą bezpośrednią, a zabudowa i zadrzewienie uniemożliwia zastosowanie odbiorników do pomiarów satelitarnych (GPS). Proszę zaproponować i opisać metodę właściwą dla wykonania tego zadania zgodnie z obowiązującymi przepisami technicznymi.
- 3Proszę opisać tryb postępowania przy kontroli rzeźby terenu, przedstawionej w postaci warstwic na wykonanej mapie zasadniczej. Co jest podstawą oceny poprawności wykreślonej rzeźby.
-
egzamin 25 marca 2011 r.
- 1Jakie elementy projektu podlegają sprawdzeniu w trakcie opracowania geodezyjnego, kto może wnieść do niego poprawki i w jakim trybie?
- 2Jakie kryteria decydują o stwierdzeniu przez geodetę zgodności realizacji przewodów sieci uzbrojenia podziemnego terenu z projektem oraz jaki jest dalszy tok postępowania w przypadku stwierdzenia niezgodności.
- 3Przy zakładaniu osnowy pomiarowej jest możliwość włączenia części dawnej osnowy poligonowej IV klasy. Czy możliwe jest wykorzystanie wyników pomiarowych tej osnowy, a jeżeli tak to na jakiej zasadzie. Proszę również podać w jaki sposób (jakimi metodami) wyznacza się punkty osnowy pomiarowej.
-
egzamin 18 marca 2011 r.
- 1Proszę podać jakie rodzaje materiałów geodezyjnych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego należy zaktualizować w wyniku pomiaru powykonawczego i w jakim zakresie rzeczowym (które elementy) przyjmując, że na cały nowo zbudowany obiekt składają się: budynki (produkcyjny, magazyn, wiata, kotłownia lokalna, portiernia), urządzone place składowe; trwałe ogrodzenie terenu z oświetleniem na wolno stojących latarniach, uzbrojenie techniczne terenu (sieć wodociągowa i kanalizacyjna przyłączone do sieci zewnętrznych, sieć energetyczna i telefoniczna, lokalna sieć c. o.), nasadzenia wysokiej zieleni ochronnej wokół terenu zakładu a mapa powykonawcza robiona była w oparciu o trwale stabilizowaną osnowę realizacyjną i pomiary inwentaryzacyjne prowadzone w trakcie budowy i po jej zakończeniu.
- 2Jaka jest generalna zasada ustalania czy konkretna praca geodezyjna podlega czy też nie podlega obowiązkowi zgłaszania. Proszę podać kto przeprowadza takie ustalenie oraz jakie sankcje grożą za ustalenie niewłaściwe.
- 3Wykonawca mapy do celów projektowych dokonał odtworzenia zniszczonego znaku osnowy poziomej III klasy. Znak umieszczony był na granicy działki będącej własnością Gminy w użytkowaniu wieczystym Kowalskiego Jana i drogi gminnej w trwałym zarządzie Zarządu Dróg i Urządzeń Miejskich. Kogo wykonawca powinien zawiadomić o odtworzeniu znaku osnowy szczegółowej. Proszę uzasadnić odpowiedź.
-
egzamin 25 lutego 2011 r.
- 1Proszę wyjaśnić, czy napowietrzna sieć telekomunikacyjna jest budowlą, jakie parametry muszą być spełnione przy jej usytuowaniu wzdłuż pasów drogowych poza obszarem zabudowanym i czy uzgodnienie usytuowania takiej sieci w ZUDP jest konieczne.
- 2Proszę zaproponować (uzasadniając wybór) odpowiedni rodzaj osnowy realizacyjnej dla kompleksowej budowy przez developera na obszarze około 10 ha osiedla domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Zakres prac geodezyjnych ma obejmować: wyznaczenie budynków i ogrodzeń (granic) działek wraz z podstawowym uzbrojeniem terenu i urządzeniem ulic przy założeniu, że nieprzekraczalna dokładność określona błędem średnim usytuowania osi ścian działowych pomiędzy budynkami odniesiona do linii granicznych wynosi ±10 cm.
- 3Proszę podać, jaka zasada jest stosowana, gdy opracowywany obiekt położony jest na obszarze kilku województw: przy zgłaszaniu pracy geodezyjnej, przy ustalaniu i wnoszeniu opłaty za czynności związane z prowadzeniem państwowego zasobu.
-
egzamin 21 stycznia 2011 r.
- 1Na czym polega sprawdzenie projektu zagospodarowania działki lub terenu inwestycji i projektu architektoniczno-budowlanego w trakcie geodezyjnego opracowania tego projektu? Jaki winien być tok postępowania geodety w przypadku stwierdzenia rozbieżności?
- 2Proszę opisać, jaką dokumentację i w jakim celu, sporządza geodeta po zakończeniu budowy i komu ją przekazuje.
- 3Jakie czynniki wpływają na dokładność wytyczenia sytuacyjnego punktów obiektu metodą biegunową. Proszę podać rozwiązanie dotyczące wytyczenia punktów, jeżeli dysponujemy tachimetrem o niewystarczającej dokładności pomiaru kąta poziomego - (dokładności pomiaru odległości i kąta nie są skoordynowane)?
- 4Jakimi znakami należy utrwalać punkty szczegółowej poziomej osnowy realizacyjnej, od czego to zależy i jak należy je chronić?
-
egzamin 18 listopada 2011 r.
- 2010 r. (11)
-
egzamin 17 grudnia 2010 r.
- 1Jaka jest skala arkusza mapy zasadniczej, opracowywanej w układzie współrzędnych „2000”, gdy godło arkusza wynosi 7.181.15.01.2 Proszę wyjaśnić co wyrażają poszczególne elementy (liczby) tego godła, oddzielone kropkami.
- 2Proszę podać kiedy przepisy prawne pozwalają dokonać geodezyjnego opracowania projektu zagospodarowania działki lub terenu w oparciu o trwałe szczegóły sytuacyjne uwidocznione na mapie. Jaki dokument powstaje w wyniku tego opracowania i jaka jest jego treść?
- 3Proszę podać zakres kontroli dokumentacji przekazywanej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego dotyczącego aktualizacji mapy zasadniczej prowadzonej w formie cyfrowej i kto dokonuje czynności tej kontroli.
-
egzamin 12 listopada 2010 r.
- 1Jakie wymagania prawne i techniczne musi spełniać nowozakładana mapa zasadnicza?
- 2Jakie przepisy prawne w randze ustawy regulują, które obiekty budowlane podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po ich wykonaniu geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej i kto jest odpowiedzialny za te prace? Proszę podać ewentualny, swój komentarz do zapisów ustawowych.
- 3Na czym polega kontrola tyczenia obiektu budowlanego, czym jest udokumentowana i kiedy jej wynik uznaje się za pozytywny?
-
egzamin 22 października 2010 r.
- 1Proszę podać w jaki sposób możemy dokonać kontroli prawidłowości opracowania pierworysu wysokościowego mapy zasadniczej dla terenów niezainwestowanych (rolnych). Kiedy możemy uznać opracowanie mapy wysokościowej za prawidłowe?
- 2W granicach własnej działki rolnik zamierza wybudować budynek gospodarczy o powierzchni 55m2. Dla tego terenu jest założona mapa zasadnicza w skali 1:2000. W jaki sposób może być w tym wypadku opracowana mapa do celów projektowych oraz kto zdecyduje w razie konieczności o skali i obszarze tej mapy?
- 3Proszę podać w jakim terminie i jakie informacje powinien przekazać odpowiednim inspektorom pracodawca rozpoczynający swoją działalność oraz przedstawić obowiązki pracodawcy w razie wypadku przy pracy.
-
egzamin 24 września 2010 r.
- 1Jakie pomiary sprawdzające należy wykonać w przypadku adaptacji wyników pomiaru osnów dawnych? Proszę podać, jakimi metodami wyznacza się punkty osnowy pomiarowej.
- 2Proszę podać z jaką dokładnością względem poziomej osnowy geodezyjnej należy określić, przy pomiarze bezpośrednim, położenie: budynku mieszkalnego, ogrodzenia trwałego,konturu użytku gruntowego, granicy działki o nie utrwalonych załamaniach oraz jakie zasady generalizacji obowiązują przy pomiarze tych szczegółów terenowych?
- 3Proszę określić godło arkusza mapy w skali 1:10000, na którym jest położony punkt P o współrzędnych prostokątnych: XP = 5825917.26, YP = 7452512.18. Wyjaśnić też zasadę tworzenia godła arkusza mapy w skali 1:10000.
-
egzamin 20 sierpnia 2010 r.
- 1Podczas geodezyjnego opracowania i tyczenia w terenie projektu zagospodarowania działki budowlanej geodeta musi przestrzegać warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane sytuowane na działce budowlanej. Proszę podać warunki techniczne usytuowania studni na działce budowlanej.
- 2Jaka jest skala arkusza mapy zasadniczej, opracowywanej w układzie współrzędnych „2000”, gdy godło arkusza wynosi 7.181.15.01.2 Proszę wyjaśnić co wyrażają poszczególne elementy (liczby) tego godła, oddzielone kropkami.
- 3Proszę podać warunki techniczne i praktyczne wykonywania pomiarów wysokościowych terenu. Co jest podstawowym kryterium dokładności geodezyjnej osnowy wysokościowej?
-
egzamin 23 lipca 2010 r.
- 1Proszę podać w jaki sposób możemy dokonać kontroli prawidłowości opracowania pierworysu wysokościowego mapy zasadniczej dla terenów niezainwestowanych (rolnych). Kiedy możemy uznać opracowanie mapy wysokościowej za prawidłowe?
- 2Na czym polega i w jakich przypadkach ma zastosowanie odtworzenie lub wznowienie punktów nawiązania I lub II klasy przy wykonywaniu pomiarów szczegółowej osnowy poziomej III klasy?
- 3Niektóre budowle nie wymagają pozwolenia na budowę. Proszę podać szczegółowe warunki techniczne, które powodują, że następujące budowle nie wymagają pozwolenia na budowę: budynki gospodarcze związane z produkcją rolną, naziemne silosy na materiały sypkie, wiaty i altany, budynki gospodarcze położone na terenach Skarbu Państwa.
-
egzamin 25 czerwca 2010 r.
- 1Proszę opisać, jaką dokumentację i w jakim celu, sporządza geodeta po zakończeniu budowy i komu ją przekazuje.
- 2Na czym polega generalizacja obiektów (szczegółów terenowych) w trakcie pomiaru?
- 3Proszę podać jaką zasadę stosujemy przy zgłaszaniu pracy geodezyjnej jeżeli opracowywany obiekt jest położony na obszarze kilku powiatów lub województw, przy ustalaniu opłaty za czynności związane z prowadzeniem państwowego zasobu, gdy opracowywany obiekt położony jest na obszarze kilku powiatów lub województw.
-
egzamin 28 maja 2010 r.
- 1Proszę podać w jaki sposób wynikający z obowiązujących przepisów prawnych i technicznych powinna być prowadzona mapa zasadnicza i przez kogo?
- 2Przy zakładaniu szczegółowej poziomej osnowy geodezyjnej III klasy metodą pomiarów satelitarnych GPS wykonawca stwierdził, że przewidziany do nawiązania osnowy punkt geodezyjny I klasy sieci POLREF, usytuowany w terenie na miedzy dzielącej działki gruntu ornego, został usunięty przypuszczalnie przez rolników użytkujących te pola. Proszę omówić obowiązujący dalszy tok postępowania w tej sprawie.
- 3Proszę opisać, jakie skale stosuje się, zgodnie z obowiązującymi przepisami, dla map do celów projektowych oraz odpowiedzieć, czy geodeta posiadający uprawnienia z zakresu pierwszego, wykonujący geodezyjną inwentaryzację powykonawczą, może wykonać wykaz zmian gruntowych, który posłuży do wprowadzenia zmian do operatu ewidencji gruntów i budynków. Proszę uzasadnić swoją odpowiedź.
-
egzamin 23 kwietnia 2010 r.
- 1Co to jest dziennik budowy? Proszę podać jakimi informacjami geodeta uzupełnia treść dziennika budowy (wpisy), w wyniku wykonanych prac geodezyjnych w czasie realizacji projektu dowolnego obiektu budowlanego. Czy możliwa jest zmiana dokonanego wpisu?
- 2Proszę podać w jaki sposób wynikający z obowiązujących przepisów prawnych i technicznych powinna być prowadzona mapa zasadnicza i przez kogo?
- 3Przystępując do pomiarów terenowych geodeta winien dokonać analizy istniejących materiałów geodezyjno – kartograficznych. Proszę wymienić: czynniki, wpływające na zakres i sposób wykorzystania tych materiałów, informacje o mierzonym obiekcie, jakie trzeba zebrać w czasie wykonywania pomiarów sytuacyjnych.
-
egzamin 26 marca 2010 r.
- 1Na czym polega sprawdzenie projektu zagospodarowania działki lub terenu inwestycji i projektu architektoniczno-budowlanego w trakcie geodezyjnego opracowania tego projektu? Jaki winien być tok postępowania geodety w przypadku stwierdzenia rozbieżności?
- 2Jakie pomiary sprawdzające należy wykonać w przypadku adaptacji wyników pomiaru osnów dawnych? Proszę podać, jakimi metodami wyznacza się punkty osnowy pomiarowej.
- 3Proszę opisać obowiązujące zasady postępowania przy wykonywaniu pomiarów powykonawczych po wybudowaniu nowej sieci technicznego uzbrojenia terenu, w tym sposób postępowania w wypadku stwierdzenia rozbieżności pomiędzy wynikami pomiaru inwentaryzacyjnego a ustaleniami projektu.
- 4Jak dzieli się treść mapy zasadniczej i kto (co) ustala zakres tej treści?
-
egzamin 22 stycznia 2010 r.
- 1Proszę podać czym się różni państwowy układ współrzędnych płaskich „2000” od układu „1965” i w jakich wypadkach obowiązuje jego stosowanie przy tworzeniu map wielkoskalowych.
- 2Ochrona znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych polega między innymi na wykonywaniu ich przeglądu i konserwacji. Proszę podać kiedy przeprowadza się przegląd i konserwację tych znaków i kto zapewnia wykonanie tych prac.
- 3Proszę określić jakie obiekty budowlane (ogólnie) oraz które elementy tych obiektów, podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu (wytyczeniu) w terenie./Proszę opisać, w sposób ogólny, jakie obiekty budowlane i jakie elementy tych obiektów podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu (wytyczeniu) w terenie. Z jakich przepisów prawnych wynika obowiązek geodezyjnego tyczenia obiektów budowlanych?
-
egzamin 17 grudnia 2010 r.
- 2009 r. (10)
-
egzamin 18 grudnia 2009 r.
- 1Proszę opisać tryb postępowania przy kontroli rzeźby terenu, przedstawionej w postaci warstwic na wykonanej mapie zasadniczej. Co jest podstawą oceny poprawności wykreślonej rzeźby.
- 2Proszę omówić czynności uczestników procesu inwestycyjnego, gdy geodeta stwierdził rozbieżności realizacji sieci uzbrojenia terenu z uzgodnionym projektem. Podać także warunki zgodności usytuowania z projektem sieci uzbrojenia terenu.
- 3Proszę podać, jak przedstawia się, we wniosku inwestora o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz obszar terenu, na którym ta inwestycja ma być zrealizowana. Podać także treść decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
-
egzamin 23 października 2009 r.
- 1Jakie wymagania prawne i techniczne musi spełniać nowozakładana mapa zasadnicza?
- 2Proszę opisać opracowanie projektu szczegółowej osnowy wysokościowej IV klasy. Jeśli projekt taki wymaga zatwierdzenia, to kto go zatwierdza?
-
egzamin 25 września 2009 r.
- 1Proszę podać w jaki sposób wynikający z obowiązujących przepisów prawnych i technicznych powinna być prowadzona mapa zasadnicza i przez kogo?
- 2Na czym polega kontrola tyczenia obiektu budowlanego, czym jest udokumentowana i kiedy jej wynik uznaje się za pozytywny?
- 3Proszę podać jakie obowiązki ciążą na inwestorach sieci uzbrojenia terenu, a jakie szczególne obowiązki ciążą na wykonawcy geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej nowo zbudowanej sieci uzbrojenia terenu oraz do której grupy dokładnościowej należą podziemne elementy uzbrojenia terenu.
-
egzamin 21 sierpnia 2009 r.
- 1Na czym polega i w jakich przypadkach ma zastosowanie odtworzenie lub wznowienie punktów nawiązania I lub II klasy przy wykonywaniu pomiarów szczegółowej osnowy poziomej III klasy?
- 2Proszę podać kiedy i kto dokonuje przeglądu i konserwacji znaków geodezyjnych.
- 3Proszę podać definicję pasa drogowego i sposób wyznaczania granic pasa drogowego.
-
egzamin 24 lipca 2009 r.
- 1Jak dzieli się treść mapy zasadniczej i kto (co) ustala zakres tej treści?
- 2Przy wytyczaniu garażu o wymiarach 5,40x3,60x2,90 (dł x szer x wys) okazało się, że z powodu ukośnej granicy działki budowlanej narożnik ścian bez otworów znalazł się w odległości 2,10m od tej granicy. Projekt zagospodarowania działki nie zawierał ustaleń w tym zakresie. Jakie powinno być postępowanie geodety wytyczającego ten budynek? Proszę uzasadnić odpowiedź.
- 3Proszę wyjaśnić, czy podziemna sieć telekomunikacyjna jest budowlą, jakie parametry muszą być spełnione przy jej usytuowaniu wzdłuż pasów drogowych poza obszarem zabudowanym i czy uzgodnienie usytuowania takiej sieci w ZUDP jest zawsze konieczne.
-
egzamin 26 czerwca 2009 r.
- 1Proszę podać jaką zasadę stosujemy przy opisie pozaramkowym pierworysu arkusza mapy zasadniczej dotyczącym nazwy arkusza, gdy na arkuszu położone są obszary w granicach administracyjnych: miasto i gmina, dwóch lub więcej gmin, dwóch lub więcej miast.
- 2Proszę opisać obowiązujące zasady postępowania przy wykonywaniu pomiarów powykonawczych po wybudowaniu nowej sieci technicznego uzbrojenia terenu, w tym sposób postępowania w wypadku stwierdzenia rozbieżności pomiędzy wynikami pomiaru inwentaryzacyjnego a ustaleniami projektu.
- 3Wykonawca pomiarów geodezyjnych mających na celu sporządzenie mapy zasadniczej w skali 1:500 do pomiaru szczegółów sytuacyjnych użył zestawu odbiorników satelitarnych stosując technologię RTK, tj. tzw. metodę kinematyczną wyznaczającą w czasie rzeczywistym położenie mierzonych punktów w nawiązaniu do odbiornika bazowego ustawionego na najbliższym punkcie poziomej szczegółowej osnowy geodezyjnej II klasy. Wytwórca zastosowanych odbiorników GPS (jednoczęstotliwościowe) gwarantuje uzyskanie dokładności pomiaru scharakteryzowanej średnim błędem położenia punktu sytuacyjnego 0.20 cm względem punktu bazowego. Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej odmówił przyjęcia operatu pomiarowego z tej pracy twierdząc, że zaniżono dokładność pomiaru szczegółów sytuacyjnych I grupy dokładnościowej w stosunku do wymagań stawianych przez instrukcje techniczne (0.10 m w stosunku do osnowy). Czy decyzja PODGiK była prawidłowa. Proszę uzasadnić odpowiedź.
-
egzamin 22 maja 2009 r.
- 1Co stanowi podstawowy element geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz jakie obiekty wyróżniamy dla potrzeb tej ewidencji?
- 2W granicach własnej działki rolnik zamierza wybudować budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy 50 m2. Dla tego terenu jest założona mapa zasadnicza w skali 1:5000. W jaki sposób może być w tym wypadku opracowana mapa do celów projektowych oraz kto zdecyduje w razie konieczności o skali i obszarze tej mapy?
-
egzamin 24 kwietnia 2009 r.
- 1Jakie czynniki wpływają na dokładność wytyczenia sytuacyjnego punktów obiektu metodą biegunową. Proszę podać rozwiązanie dotyczące wytyczenia punktów, jeżeli dysponujemy tachimetrem o niewystarczającej dokładności pomiaru kąta poziomego - (dokładności pomiaru odległości i kąta nie są skoordynowane)?
- 2Przy zakładaniu szczegółowej poziomej osnowy geodezyjnej III klasy metodą pomiarów satelitarnych GPS wykonawca stwierdził, że przewidziany do nawiązania osnowy punkt geodezyjny I klasy sieci POLREF, usytuowany w terenie na miedzy dzielącej działki gruntu ornego, został usunięty przypuszczalnie przez rolników użytkujących te pola. Proszę omówić obowiązujący dalszy tok postępowania w tej sprawie.
- 3Jaką skalę map dla sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przewidują przepisy i jaki obszar winna obejmować ta mapa?
-
egzamin 20 marca 2009 r.
- 1Proszę wyjaśnić, czy napowietrzna sieć telekomunikacyjna jest budowlą, jakie parametry muszą być spełnione przy jej usytuowaniu wzdłuż pasów drogowych poza obszarem zabudowanym i czy uzgodnienie usytuowania takiej sieci w ZUDP jest konieczne.
- 2Proszę podać jakie zasady obowiązują przy stosowaniu skrótów przy nazwach własnych na nowozakładanej mapie zasadniczej.
- 3Proszę podać kto i w jakim zakresie dokonuje kontroli dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej przekazywanej do Powiatowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego.
-
egzamin 13 lutego 2009 r.
- 1Proszę wymienić kogo i w jakim zakresie może kontrolować wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego oraz jakie są prawa i obowiązki kontrolującego.
- 2Jaka jest generalna zasada ustalania czy konkretna praca geodezyjna podlega czy też nie podlega obowiązkowi zgłaszania. Proszę podać kto przeprowadza takie ustalenie oraz jakie sankcje grożą za ustalenie niewłaściwe.
- 3Przy zakładaniu osnowy pomiarowej jest możliwość włączenia części dawnej osnowy poligonowej IV klasy. Czy możliwe jest wykorzystanie wyników pomiarowych tej osnowy, a jeżeli tak to na jakiej zasadzie. Proszę również podać w jaki sposób (jakimi metodami) wyznacza się punkty osnowy pomiarowej.
-
egzamin 18 grudnia 2009 r.
- 2008 r. (10)
-
egzamin 19 grudnia 2008 r.
- 1Proszę podać, jaka zasada jest stosowana, gdy opracowywany obiekt położony jest na obszarze kilku województw: przy zgłaszaniu pracy geodezyjnej, przy ustalaniu i wnoszeniu opłaty za czynności związane z prowadzeniem państwowego zasobu.
- 2Wykonawca mapy do celów projektowych dokonał odtworzenia zniszczonego znaku osnowy poziomej III klasy. Znak umieszczony był na granicy działki będącej własnością Gminy w użytkowaniu wieczystym Kowalskiego Jana i drogi gminnej w trwałym zarządzie Zarządu Dróg i Urządzeń Miejskich. Kogo wykonawca powinien zawiadomić o odtworzeniu znaku osnowy szczegółowej. Proszę uzasadnić odpowiedź.
- 3Jakie kryteria decydują o stwierdzeniu przez geodetę zgodności realizacji przewodów sieci uzbrojenia podziemnego terenu z projektem oraz jaki jest dalszy tok postępowania w przypadku stwierdzenia niezgodności.
-
egzamin 21 listopada 2008 r.
- 1Proszę wyjaśnić, czy napowietrzna sieć telekomunikacyjna jest budowlą, jakie parametry muszą być spełnione przy jej usytuowaniu wzdłuż pasów drogowych poza obszarem zabudowanym i czy uzgodnienie usytuowania takiej sieci w ZUDP jest konieczne.
- 2Proszę podać w jaki sposób wynikający z obowiązujących przepisów prawnych i technicznych powinna być prowadzona mapa zasadnicza i przez kogo?
- 3Proszę zaproponować (uzasadniając wybór) odpowiedni rodzaj osnowy realizacyjnej dla kompleksowej budowy przez developera na obszarze około 10 ha osiedla domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej. Zakres prac geodezyjnych ma obejmować: wyznaczenie budynków i ogrodzeń (granic) działek wraz z podstawowym uzbrojeniem terenu i urządzeniem ulic przy założeniu, że nieprzekraczalna dokładność określona błędem średnim usytuowania osi ścian działowych pomiędzy budynkami odniesiona do linii granicznych wynosi ±10 cm.
-
egzamin 24 października 2008 r.
- 1Jakie opracowanie geodezyjno-kartograficzne jest podstawą sporządzenia projektu sieci uzbrojenia terenu i według jakich zasad jest wykonywane?
- 2Proszę określić co to jest znak geodezyjny oraz wymienić ich rodzaje. Kto i kiedy dokonuje przeglądu i konserwacji znaków.
- 3Proszę podać jakie obowiązki ciążą na inwestorach sieci uzbrojenia terenu, a jakie szczególne obowiązki ciążą na wykonawcy geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej nowo zbudowanej sieci uzbrojenia terenu oraz do której grupy dokładnościowej należą podziemne elementy uzbrojenia terenu.
-
egzamin 26 września 2008 r.
- 1Proszę opisać, jakie skale stosuje się, zgodnie z obowiązującymi przepisami, dla map do celów projektowych oraz odpowiedzieć, czy geodeta posiadający uprawnienia z zakresu pierwszego, wykonujący geodezyjną inwentaryzację powykonawczą, może wykonać wykaz zmian gruntowych, który posłuży do wprowadzenia zmian do operatu ewidencji gruntów i budynków. Proszę uzasadnić swoją odpowiedź.
- 2Proszę podać z jaką dokładnością względem poziomej osnowy geodezyjnej należy określić, przy pomiarze bezpośrednim, położenie: budynku mieszkalnego, ogrodzenia trwałego,konturu użytku gruntowego, granicy działki o nie utrwalonych załamaniach oraz jakie zasady generalizacji obowiązują przy pomiarze tych szczegółów terenowych?
- 3Czy dopuszczalne jest stosowanie mapy jednostkowej do celów projektowych, sporządzonej w układzie lokalnym, jeśli tak, to jakie warunki powinny być zachowane? Kto decyduje, gdy zajdzie taka potrzeba, o skali tej mapy i obszarze, jaki winna obejmować?
-
egzamin 20 czerwca 2008 r.
- 1Jakie wymagania prawne i techniczne musi spełniać nowozakładana mapa zasadnicza?
- 2Proszę wymienić do jakich działań planistycznych potrzebne są kopie mapy zasadniczej i jaki obszar powinna każda z tych map obejmować?
- 3W jakiej odległości od poszczególnych rodzajów dróg publicznych nie wolno wznosić budowli bez zgody właściciela bądź zarządzającego drogą? Proszę podać, gdzie i kiedy został ostatnio opublikowany jednolity tekst ustawy o drogach publicznych.
-
egzamin 16 maja 2008 r.
- 1Jakie czynniki wpływają na dokładność wytyczenia sytuacyjnego punktów obiektu metodą biegunową. Proszę podać rozwiązanie dotyczące wytyczenia punktów, jeżeli dysponujemy tachimetrem o niewystarczającej dokładności pomiaru kąta poziomego - (dokładności pomiaru odległości i kąta nie są skoordynowane)?
- 2Czy dopuszczalne jest stosowanie mapy jednostkowej do celów projektowych, sporządzonej w układzie lokalnym, jeśli tak, to jakie warunki powinny być zachowane? Kto decyduje, gdy zajdzie taka potrzeba, o skali tej mapy i obszarze, jaki winna obejmować?
- 3Proszę wymienić typowe skale dla mapy zasadniczej oraz wyjaśnić jakie są kryteria doboru tych skal i ustalania obszaru ich stosowania.
-
egzamin 25 kwietnia 2008 r.
- 1Jakie pomiary sprawdzające należy wykonać w przypadku adaptacji wyników pomiaru osnów dawnych? Proszę podać, jakimi metodami wyznacza się punkty osnowy pomiarowej.
- 2Jaka jest generalna zasada ustalania czy konkretna praca geodezyjna podlega czy też nie podlega obowiązkowi zgłaszania. Proszę podać kto przeprowadza takie ustalenie oraz jakie sankcje grożą za ustalenie niewłaściwe.
- 3Proszę określić co to jest znak geodezyjny oraz wymienić ich rodzaje. Kto i kiedy dokonuje przeglądu i konserwacji znaków.
-
egzamin 14 marca 2008 r.
- 1Proszę podać czym się różni państwowy układ współrzędnych płaskich „2000” od układu „1965” i w jakich wypadkach obowiązuje jego stosowanie przy tworzeniu map wielkoskalowych.
- 2Proszę podać w jaki sposób wynikający z obowiązujących przepisów prawnych i technicznych powinna być prowadzona mapa zasadnicza i przez kogo?
- 3Czy przy pomiarze szczegółów terenowych I grupy dokładnościowej obowiązuje zasada wyznaczania spostrzeżeń (elementów) nadliczbowych?
- 4Proszę podać, jakie rodzaje materiałów geodezyjnych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego należy zaktualizować w wyniku pomiaru powykonawczego i w jakim zakresie rzeczowym (które elementy), przyjmując, że na cały nowo zbudowany obiekt składają się: a) budynki (produkcyjny, magazyn, wiata, kotłownia lokalna, portiernia), b) urządzone place składowe, trwałe ogrodzenie terenu z oświetleniem na wolno stojących latarniach, c) uzbrojenie techniczne terenu (sieć wodociągowa i kanalizacyjna, przyłączone do sieci zewnętrznych, sieć energetyczna i telefoniczna, lokalna sieć c. o.), d) nasadzenia wysokiej zieleni ochronnej wokół terenu zakładu, a mapa powykonawcza robiona była w oparciu o trwale stabilizowaną osnowę realizacyjną i pomiary inwentaryzacyjne, prowadzone w trakcie budowy i po jej zakończeniu.
-
egzamin 15 lutego 2008 r.
- 1Jakie wymagania prawne i techniczne musi spełniać nowozakładana mapa zasadnicza?
- 2Jakie przepisy prawne w randze ustawy regulują, które obiekty budowlane podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po ich wykonaniu geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej i kto jest odpowiedzialny za te prace? Proszę podać ewentualny, swój komentarz do zapisów ustawowych.
- 3Jakim warunkom powinna odpowiadać mapa do opracowania projektu sieci wodociągowej, telekomunikacyjnej itp.?
-
egzamin 25 stycznia 2008 r.
- 1Na czym polega kontrola tyczenia obiektu budowlanego, czym jest udokumentowana i kiedy jej wynik uznaje się za pozytywny?
- 2Czy dopuszczalne jest stosowanie mapy jednostkowej do celów projektowych, sporządzonej w układzie lokalnym, jeśli tak, to jakie warunki powinny być zachowane? Kto decyduje, gdy zajdzie taka potrzeba, o skali tej mapy i obszarze, jaki winna obejmować?
- 3Jedna z ostatnich nowelizacji Prawa budowlanego zwolniła przyłącza domowe z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na ich budowę. Czy zatem w tej sytuacji prawnej ciąży na inwestorach obowiązek zlecenia wyznaczenia ich w terenie, a po wybudowaniu geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej ? Jeśli tak, to na podstawie jakiego przepisu? Proszę zacytować treść tego przepisu.
-
egzamin 19 grudnia 2008 r.
- 2007 r. (10)
-
egzamin 14 grudnia 2007 r.
- 1Proszę opisać, jaką dokumentację i w jakim celu, sporządza geodeta po zakończeniu budowy i komu ją przekazuje.
- 2Proszę podać w jaki sposób wynikający z obowiązujących przepisów prawnych i technicznych powinna być prowadzona mapa zasadnicza i przez kogo?
- 3Przy zakładaniu szczegółowej poziomej osnowy geodezyjnej III klasy metodą pomiarów satelitarnych GPS wykonawca stwierdził, że przewidziany do nawiązania osnowy punkt geodezyjny I klasy sieci POLREF, usytuowany w terenie na miedzy dzielącej działki gruntu ornego, został usunięty przypuszczalnie przez rolników użytkujących te pola. Proszę omówić obowiązujący dalszy tok postępowania w tej sprawie.
-
egzamin 26 października 2007 r.
- 1Na czym polega generalizacja obiektów (szczegółów terenowych) w trakcie pomiaru?
- 2Na czym polega i w jakich przypadkach ma zastosowanie odtworzenie lub wznowienie punktów nawiązania I lub II klasy przy wykonywaniu pomiarów szczegółowej osnowy poziomej III klasy?
- 3Czy dopuszczalne jest stosowanie mapy jednostkowej do celów projektowych, sporządzonej w układzie lokalnym, jeśli tak, to jakie warunki powinny być zachowane? Kto decyduje, gdy zajdzie taka potrzeba, o skali tej mapy i obszarze, jaki winna obejmować?
-
egzamin 23 listopada 2007 r.
- 1Proszę opisać, jaką dokumentację i w jakim celu, sporządza geodeta po zakończeniu budowy i komu ją przekazuje.
- 2Proszę podać w jaki sposób wynikający z obowiązujących przepisów prawnych i technicznych powinna być prowadzona mapa zasadnicza i przez kogo?
- 3Jakie kryteria decydują o stwierdzeniu przez geodetę zgodności realizacji przewodów sieci uzbrojenia podziemnego terenu z projektem oraz jaki jest dalszy tok postępowania w przypadku stwierdzenia niezgodności.
-
egzamin 28 września 2007 r.
- 1Proszę wyjaśnić, czy napowietrzna sieć telekomunikacyjna jest budowlą, jakie parametry muszą być spełnione przy jej usytuowaniu wzdłuż pasów drogowych poza obszarem zabudowanym i czy uzgodnienie usytuowania takiej sieci w ZUDP jest konieczne.
- 2Czy dopuszczalne jest stosowanie mapy jednostkowej do celów projektowych, sporządzonej w układzie lokalnym, jeśli tak, to jakie warunki powinny być zachowane? Kto decyduje, gdy zajdzie taka potrzeba, o skali tej mapy i obszarze, jaki winna obejmować?
- 3Jakimi znakami należy utrwalać punkty szczegółowej poziomej osnowy realizacyjnej, od czego to zależy i jak należy je chronić?
- 4Proszę podać definicję pasa drogowego i sposób wyznaczania granic pasa drogowego.
-
egzamin 22 czerwca 2007 r.
- 1Jakie pomiary sprawdzające należy wykonać w przypadku adaptacji wyników pomiaru osnów dawnych? Proszę podać, jakimi metodami wyznacza się punkty osnowy pomiarowej.
- 2Jak dzieli się treść mapy zasadniczej i kto (co) ustala zakres tej treści?
- 3Jakim warunkom powinna odpowiadać mapa do opracowania projektu sieci wodociągowej, telekomunikacyjnej itp.?
-
egzamin 25 maja 2007 r.
- 1Jaka jest generalna zasada ustalania czy konkretna praca geodezyjna podlega czy też nie podlega obowiązkowi zgłaszania. Proszę podać kto przeprowadza takie ustalenie oraz jakie sankcje grożą za ustalenie niewłaściwe.
- 2Jaką skalę map dla sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przewidują przepisy i jaki obszar winna obejmować ta mapa?
- 3Zgodnie z obowiązującymi przepisami budynek bez otworów okiennych bądź drzwiowych sytuuje się w odległości nie mniejszej niż 3 m od granicy z sąsiednią działką. Czy przepisy dopuszczają mniejsze odległości, a jeśli tak, to jakie?
-
egzamin 27 kwietnia 2007 r.
- 1Proszę opisać, jakie skale stosuje się, zgodnie z obowiązującymi przepisami, dla map do celów projektowych oraz odpowiedzieć, czy geodeta posiadający uprawnienia z zakresu pierwszego, wykonujący geodezyjną inwentaryzację powykonawczą, może wykonać wykaz zmian gruntowych, który posłuży do wprowadzenia zmian do operatu ewidencji gruntów i budynków. Proszę uzasadnić swoją odpowiedź.
- 2Proszę podać z jaką dokładnością względem poziomej osnowy geodezyjnej należy określić, przy pomiarze bezpośrednim, położenie: budynku mieszkalnego, ogrodzenia trwałego,konturu użytku gruntowego, granicy działki o nie utrwalonych załamaniach oraz jakie zasady generalizacji obowiązują przy pomiarze tych szczegółów terenowych?
- 3Jakie przepisy prawne w randze ustawy regulują, które obiekty budowlane podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po ich wykonaniu geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej i kto jest odpowiedzialny za te prace? Proszę podać ewentualny, swój komentarz do zapisów ustawowych.
- 4Jedna z ostatnich nowelizacji Prawa budowlanego zwolniła przyłącza domowe z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na ich budowę. Czy zatem w tej sytuacji prawnej ciąży na inwestorach obowiązek zlecenia wyznaczenia ich w terenie, a po wybudowaniu geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej ? Jeśli tak, to na podstawie jakiego przepisu? Proszę zacytować treść tego przepisu.
-
egzamin 23 marca 2007 r.
- 1Na czym polega kontrola tyczenia obiektu budowlanego, czym jest udokumentowana i kiedy jej wynik uznaje się za pozytywny?
- 2Proszę podać jakie obowiązki ciążą na inwestorach sieci uzbrojenia terenu, a jakie szczególne obowiązki ciążą na wykonawcy geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej nowo zbudowanej sieci uzbrojenia terenu oraz do której grupy dokładnościowej należą podziemne elementy uzbrojenia terenu.
- 3Proszę wymienić do jakich działań planistycznych potrzebne są kopie mapy zasadniczej i jaki obszar powinna każda z tych map obejmować?
-
egzamin 16 lutego 2007 r.
- 1Z jakich dokumentów i ustaleń oraz w jakim zakresie należy skorzystać, aby poprawnie wykonać mapę do celów projektowych?
- 2Po zakończeniu budowy niedużego zakładu produkcyjnego geodeta obsługujący tą budowę ma sporządzić mapę powykonawczą (do odbioru budowy i eksploatacji obiektu przez inwestora) w oparciu o osnowę realizacyjną w układzie państwowym i pomiary inwentaryzacyjne prowadzone w trakcie budowy i po jej zakończeniu. Według jakich zasad redaguje się mapę powykonawczą obiektu przyjmując, że na cały nowo zbudowany obiekt składają się: a) budynki (produkcyjny, magazyn, wiata, kotłownia lokalna, portiernia), b) trwale ogrodzone place składowe, c) nasadzenia wysokiej zieleni ochronnej wokół terenu zakładu.
-
egzamin 26 stycznia 2007 r.
- 1Proszę opisać obowiązujące zasady postępowania przy wykonywaniu pomiarów powykonawczych po wybudowaniu nowej sieci technicznego uzbrojenia terenu, w tym sposób postępowania w wypadku stwierdzenia rozbieżności pomiędzy wynikami pomiaru inwentaryzacyjnego a ustaleniami projektu.
- 2Przy zakładaniu szczegółowej poziomej osnowy geodezyjnej III klasy metodą pomiarów satelitarnych GPS wykonawca stwierdził, że przewidziany do nawiązania osnowy punkt geodezyjny I klasy sieci POLREF, usytuowany w terenie na miedzy dzielącej działki gruntu ornego, został usunięty przypuszczalnie przez rolników użytkujących te pola. Proszę omówić obowiązujący dalszy tok postępowania w tej sprawie.
- 3Proszę opisać, w kolejności, jakie prace przygotowawcze na terenie budowy rezydencji należą do geodety oraz jakie dokumenty geodezyjne powinien geodeta przekazać inwestorowi?
-
egzamin 14 grudnia 2007 r.
- 2006 r. (7)
-
egzamin 15 grudnia 2006 r.
- 1Proszę podać czym się różni państwowy układ współrzędnych płaskich „2000” od układu „1965” i w jakich wypadkach obowiązuje jego stosowanie przy tworzeniu map wielkoskalowych.
- 2Po zakończeniu budowy niedużego zakładu produkcyjnego geodeta obsługujący tą budowę ma sporządzić mapę powykonawczą (do odbioru budowy i eksploatacji obiektu przez inwestora) w oparciu o trwale stabilizowaną osnowę realizacyjną i pomiary inwentaryzacyjne prowadzone w trakcie budowy i po jej zakończeniu. Proszę podać jakie rodzaje materiałów geodezyjnych z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego należy zaktualizować i w jakim zakresie rzeczowym (które elementy) przyjmując, źe na cały nowo zbudowany obiekt składają się: budynki (produkcyjny, magazyn, wiata, kotłownia lokalna, portiernia); urządzone place składowe; trwale ogrodzenie terenu z oświetleniem na wolno stojących latarniach; uzbrojenie techniczne terenu (sieć wodociągowa i kanalizacyjna przyłączone do sieci zewnętrznych, sieć energetyczna i telefoniczna, lokalna sieć c. o.)
- 3Proszę podać w jakiej odległości od granicy działki może być usytuowany budynek oraz przy spełnieniu jakich warunków mogą zaistnieć odstępstwa od podstawowego normatywu.
-
egzamin 27 października 2006 r.
- 1Jakie czynniki wpływają na dokładność wytyczenia sytuacyjnego punktów obiektu metodą biegunową. Proszę podać rozwiązanie dotyczące wytyczenia punktów, jeżeli dysponujemy tachimetrem o niewystarczającej dokładności pomiaru kąta poziomego - (dokładności pomiaru odległości i kąta nie są skoordynowane)?
- 2Proszę podać jaką treść powinna zawierać mapa do celów projektowych sieci uzbrojenia terenu.
- 3Proszę wymienić obowiązki inwestora w zakresie inwentaryzacji sieci uzbrojenia terenu oraz określić zasady jej wykonywania.
-
egzamin 29 września 2006 r.
- 1Proszę opisać obowiązujące zasady postępowania przy wykonywaniu pomiarów powykonawczych po wybudowaniu nowej sieci technicznego uzbrojenia terenu, w tym sposób postępowania w wypadku stwierdzenia rozbieżności pomiędzy wynikami pomiaru inwentaryzacyjnego a ustaleniami projektu.
- 2Jaka jest generalna zasada ustalania czy konkretna praca geodezyjna podlega czy też nie podlega obowiązkowi zgłaszania. Proszę podać kto przeprowadza takie ustalenie oraz jakie sankcje grożą za ustalenie niewłaściwe.
-
egzamin 21 lipca 2006 r.
- 1Co to jest państwowy system odniesień przestrzennych?
- 2Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej zwrócił geodecie uprawnionemu dokumentację powstałą w wyniku geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej budynku do uzupełnienia o wykaz zmian danych ewidencyjnych. Proszę wyjaśnić czy takie postępowanie Ośrodka było zasadne i zgodne z przepisami.
- 3Proszę podać zasady postępowania geodety wynikające z przepisów prawnych i technicznych dotyczące realizacji sieci uzbrojenia terenu.
-
egzamin 21 kwietnia 2006 r.
- 1Proszę opisać opracowanie projektu szczegółowej osnowy wysokościowej IV klasy. Jeśli projekt taki wymaga zatwierdzenia, to kto go zatwierdza?
- 2Jakie wymagania stawiane są systemom informatycznym do prowadzenia numerycznej mapy zasadniczej.
- 3Proszę podać od czego głównie zależy stopień generalizacji konturów szczegółów terenowych?
-
egzamin 24 marca 2006 r.
- 1Proszę podać jaką zasadę stosujemy przy opisie pozaramkowym pierworysu arkusza mapy zasadniczej dotyczącym nazwy arkusza, gdy na arkuszu położone są obszary w granicach administracyjnych: miasto i gmina, dwóch lub więcej gmin, dwóch lub więcej miast.
- 2Jakie wymagania prawne i techniczne musi spełniać nowozakładana mapa zasadnicza?
- 3Proszę podać jakiej geodezyjnej dokładności względem najbliższego punktu poziomej osnowy geodezyjnej II klasy można się spodziewać przy pomiarze położenia narożnika trwałego budynku (w mieście).
-
egzamin 27 stycznia 2006 r.
- 1Jakie czynniki wpływają na dokładność wytyczenia sytuacyjnego punktów obiektu metodą biegunową. Proszę podać rozwiązanie dotyczące wytyczenia punktów, jeżeli dysponujemy tachimetrem o niewystarczającej dokładności pomiaru kąta poziomego - (dokładności pomiaru odległości i kąta nie są skoordynowane)?
- 2Proszę podać w jaki sposób wynikający z obowiązujących przepisów prawnych i technicznych powinna być prowadzona mapa zasadnicza i przez kogo?
- 3Które ogrodzenia uznaje się przy pomiarach za trwałe i w jakich wypadkach istnieje obowiązek pokazania ich na mapie zasadniczej.
-
egzamin 15 grudnia 2006 r.
- 2005 r. (9)
-
egzamin 16 grudnia 2005 r.
- 1Jakie pomiary sprawdzające należy wykonać w przypadku adaptacji wyników pomiaru osnów dawnych? Proszę podać, jakimi metodami wyznacza się punkty osnowy pomiarowej.
- 2Jaka jest generalna zasada ustalania czy konkretna praca geodezyjna podlega czy też nie podlega obowiązkowi zgłaszania. Proszę podać kto przeprowadza takie ustalenie oraz jakie sankcje grożą za ustalenie niewłaściwe.
- 3Proszę wymienić wszystkie inne elementy poza elementami stanowiącymi treść mapy zasadniczej, jakie powinna zawierać mapa do celów projektowych.
-
egzamin 21 października 2005 r.
- 1Proszę podać kiedy przepisy prawne pozwalają dokonać geodezyjnego opracowania projektu zagospodarowania działki lub terenu w oparciu o trwałe szczegóły sytuacyjne uwidocznione na mapie. Jaki dokument powstaje w wyniku tego opracowania i jaka jest jego treść?
- 2Proszę podać zakres kontroli dokumentacji przekazywanej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego dotyczącego aktualizacji mapy zasadniczej prowadzonej w formie cyfrowej i kto dokonuje czynności tej kontroli.
- 3Jakimi znakami należy utrwalać punkty szczegółowej poziomej osnowy realizacyjnej, od czego to zależy i jak należy je chronić?
-
egzamin 23 września 2005 r.
- 1Jakimi znakami należy utrwalać punkty szczegółowej poziomej osnowy realizacyjnej, od czego to zależy i jak należy je chronić?
- 2W jaki specyficzny sposób można wykorzystać technikę GPS do zakładania osnowy szczegółowej poziomej III klasy i kto zatwierdza projekt takiej osnowy?
- 3Kiedy i jakie prawa przysługują Wykonawcy prac geodezyjnych i kartograficznych w przypadku odmowy włączenia wykonanej przez niego dokumentacji do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego?
-
egzamin 22 lipca 2005 r.
- 1Podaj zasady i metodę tyczenia wysokościowego punktów obiektów, które wymagają dokładnego (± 1 mm) odłożenia rzędnych projektowych.
- 2Na czym polega pomiar i kontrola terenowa szczegółów sytuacyjnych I grupy dokładnościowej mierzonych bezpośrednio metodą biegunową tachimetrem elektronicznym i jak ją należy dokumentować?
- 3W jaki sposób powinny być naliczane opłaty za czynności związane z uzgadnianiem usytuowania projektowanych przyłączy przez PODGiK?
-
egzamin 13 maja 2005 r.
- 1Jakie wymagania prawne i techniczne musi spełniać nowozakładana mapa zasadnicza?
- 2Opisz opracowanie projektu szczegółowej osnowy wysokościowej IV klasy. Kto zatwierdza projekty osnów wysokościowych IV klasy?
-
egzamin 22 kwietnia 2005 r.
- 1Proszę podać z jaką dokładnością względem poziomej osnowy geodezyjnej należy określić, przy pomiarze bezpośrednim, położenie: budynku mieszkalnego, ogrodzenia trwałego,konturu użytku gruntowego, granicy działki o nie utrwalonych załamaniach oraz jakie zasady generalizacji obowiązują przy pomiarze tych szczegółów terenowych?
- 2Przystosowanie istniejących map do określonych zadań gospodarczych wymaga oceny ich aktualności i jakości oraz wykonania pomiarów uzupełniających. Proszę podać zakres sytuacyjno - wysokościowych pomiarów uzupełniających.
- 3Lokalizacja, w przestrzeni, szczegółów konstrukcyjnych projektu budowlanego wymaga zastosowania odpowiednich metod tyczenia. Proszę wymienić zalecane metody tyczenia punktów sytuacyjnych, w oparciu o poziomą i wysokościową osnowę realizacyjną oraz szczegółowo opisać metodę biegunową wraz z analizą dokładności wyznaczenia położenia punktu wyznaczonego tą metodą.
-
egzamin 15 kwietnia 2005 r.
- 1Geodeta przystępując do pomiarów terenowych winien dokonać analizy istniejących materiałów geodezyjno–kartograficznych. Proszę wymienić czynniki, wpływające na zakres i sposób wykorzystania tych materiałów a także proszę podać jakie informacje o mierzonym obiekcie trzeba zebrać w czasie wykonywania pomiarów sytuacyjnych.
- 2Proszę wyjaśnić określenie „geodezyjne opracowanie projektu” oraz podać treści szkicu dokumentacyjnego./Proszę opisać, jakie przepisy prawne i w jaki sposób określają czynności, które należy wykonać w ramach „ geodezyjnego opracowania projektu ”. Proszę podać, jaką treść powinien zawierać szkic dokumentacyjny.
- 3Podaj podstawowe zasady uzgadniania usytuowania sieci uzbrojenia terenu.
-
egzamin 18 marca 2005 r.
- 1Podaj i scharakteryzuj podstawowe metody pomiaru bezpośredniego i przedstawienia rzeźby terenu na mapie.
- 2Proszę podać, jakie zadania w zakresie szczegółowej osnowy geodezyjnej wypełnia starosta, jaka jest podstawa do przeprowadzenia prac związanych z założeniem poziomej szczegółowej osnowy geodezyjnej III klasy i co musi zawierać dokumentacja projektu technicznego geodezyjnej osnowy szczegółowej poziomej III kl.
- 3Proszę podać sposób rozwinięcia podziału sekcyjnego mapy zasadniczej w układzie „1965” przechodząc od arkusza wyjściowego poprzez wszystkie skale aż do skali 1:500 oraz podać do kiedy można ten układ stosować.
-
egzamin 18 lutego 2005 r.
- 1Proszę podać wymagania stawiane mapom do celów projektowych pod kątem ich treści i skali w odniesieniu do projektu zagospodarowania i zabudowy przestrzeni dla terenu inwestycji.
- 2Które ogrodzenia uznaje się przy pomiarach za trwałe i w jakich wypadkach istnieje obowiązek pokazania ich na mapie zasadniczej.
- 3Proszę podać jakiej geodezyjnej dokładności względem najbliższego punktu poziomej osnowy geodezyjnej II klasy można się spodziewać przy pomiarze położenia narożnika trwałego budynku (w mieście).
-
egzamin 16 grudnia 2005 r.
- 2004 r. (5)
-
egzamin 18 grudnia 2004 r.
- 1Proszę wyjaśnić, czy napowietrzna sieć telekomunikacyjna jest budowlą, jakie parametry muszą być spełnione przy jej usytuowaniu wzdłuż pasów drogowych poza obszarem zabudowanym i czy uzgodnienie usytuowania takiej sieci w ZUDP jest konieczne.
- 2Proszę wymienić podstawowe opracowania projektowe, na których opiera się geodeta podczas czynności związanych z wytyczeniem obiektów budowlanych. Jakie dokumenty techniczne są sporządzane przez niego w tym procesie?
-
egzamin 5 listopada 2004 r.
- 1Jakie pomiary sprawdzające należy wykonać w przypadku adaptacji wyników pomiaru osnów dawnych? Proszę podać, jakimi metodami wyznacza się punkty osnowy pomiarowej.
- 2Jaka jest generalna zasada ustalania czy konkretna praca geodezyjna podlega czy też nie podlega obowiązkowi zgłaszania. Proszę podać kto przeprowadza takie ustalenie oraz jakie sankcje grożą za ustalenie niewłaściwe.
- 3Proszę wymienić wszystkie inne elementy poza elementami stanowiącymi treść mapy zasadniczej, jakie powinna zawierać mapa do celów projektowych.
-
egzamin 2 kwietnia 2004 r.
- 1Geodeta otrzymał od inwestora zlecenie polegające na prowadzeniu prac związanych z inwestycją dotyczącą sieci uzbrojenia terenu mającą przebiegać przez teren dwu powiatów i częściowo przez teren zamknięty. Jak powinien to zrealizować?
- 2Lokalizacja i stabilizacja znakami wysokościowymi ściennymi punktów szczegółowej osnowy wysokościowej III klasy wymaga od geodety obowiązków technicznych i prawnych. Proszę wymienić te obowiązki?
- 3Kto zakłada i prowadzi ewidencję sieci uzbrojenia terenu oraz na podstawie jakich danych?
-
egzamin 27 lutego 2004 r.
- 1Opracowanie rzeźby danego terenu wymagało zagęszczenia osnowy wysokościowej punktami IV klasy. Co powinien zrobić wykonawca, aby zrealizować to zadanie?
- 2Inwestor zlecił geodecie uprawnionemu wykonanie czynności geodezyjnych związanych z realizacją prostego obiektu budowlanego bez pomiaru przemieszczeń i odkształceń dostarczając mu odpowiednią dokumentację wymaganą przepisami prawa. Jakie czynności należą do geodety, aby poprawnie zrealizować tą umowę?
- 3Jakie dokumenty należy wykorzystać, aby poprawnie wykonać mapę do celów projektowych?
-
egzamin 23 stycznia 2004 r.
- 1Na czym polega kontrola tyczenia obiektu budowlanego, czym jest udokumentowana i kiedy jej wynik uznaje się za pozytywny?
- 2Jakie zasady obowiązują przy pomiarze linii granicznych działek oraz konturów użytków gruntowych przy zastosowaniu bezpośrednich metod pomiaru sytuacyjnego?
- 3Wymień obowiązki prawne i techniczne geodety związane z lokalizacją i stabilizacją punktów osnowy geodezyjnej poziomej szczegółowej.
-
egzamin 18 grudnia 2004 r.
- 2003 r. (6)
-
egzamin 28 listopada 2003 r.
- 1Proszę wymienić, jakie dokumenty z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego powstają w gminach i kto je tworzy, a także krótko scharakteryzować te dokumenty.
- 2Proszę opisać w jak i sposób powinien geodeta wykonujący inwentaryzację przewodu uzbrojenia podziemnego dokumentować stwierdzoną rozbieżność między ułożeniem przewodu, a lokalizacji wynikającą z uzgodnionego projektu?
- 3Proszę wymienić podstawowe części dokumentacji projektu technicznego osnowy szczegółowej poziomej oraz opisać sposób opracowania i treść szkicu projektu dla osnowy II klasy i III klasy.
-
egzamin 14 listopada 2003 r.
- 1Proszę wymienić zasady redakcyjne, które obowiązują przy opracowywaniu map do celów projektowych, dotyczące opisów występujących na mapach.
- 2Przedmiotem inwentaryzacji jest budynek magazynowy, łącznie z przyłączem energetycznym i wodociągowym. Proszę wymienić jakie materiały państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego będą podlegały aktualizacji i w jakim zakresie?
- 3Na podstawie jakich dokumentów następuje lokalizacja inwestycji celu publicznego wymagająca pozwolenia na budowę i kto ją wydaje w zależności od jej znaczenia i położenia?
-
egzamin 29 sierpnia 2003 r.
- 1Jakie pomiary sprawdzające należy wykonać w przypadku adaptacji wyników pomiaru osnów dawnych? Proszę podać, jakimi metodami wyznacza się punkty osnowy pomiarowej.
- 2Kto jest zobowiązany do inwentaryzacji i ewidencji sieci uzbrojenia terenu i jaki rodzaj inwentaryzacji ona obejmuje. Podaj zasady i tryb zakładania i prowadzenia geodezyjnej ewidencji tej sieci.
- 3Podaj i scharakteryzuj podstawowe metody pomiaru bezpośredniego i przedstawienia rzeźby terenu na mapie.
-
egzamin 25 lipca 2003 r.
- 1Proszę podać, jakie zadania w zakresie szczegółowej osnowy geodezyjnej wypełnia starosta, jaka jest podstawa do przeprowadzenia prac związanych z założeniem poziomej szczegółowej osnowy geodezyjnej III klasy i co musi zawierać dokumentacja projektu technicznego geodezyjnej osnowy szczegółowej poziomej III kl.
- 2Proszę podać sposób rozwinięcia podziału sekcyjnego mapy zasadniczej w układzie „1965” przechodząc od arkusza wyjściowego poprzez wszystkie skale aż do skali 1:500 oraz podać do kiedy można ten układ stosować.
- 3Zdefiniuj pojęcie geodezyjnej ewidencji i inwentaryzacji sieci uzbrojenia terenu, jaki zbiór informacji ona obejmuje oraz jakie dokumenty składają się na operat ewidencyjny. Kto jest zobowiązany do pokrywania kosztów zakładania i prowadzenia ewidencji i inwentaryzacji sieci uzbrojenia terenu?
-
egzamin 27 czerwca 2003 r.
- 1Podaj podstawowe zasady uzgadniania usytuowania sieci uzbrojenia terenu.
- 2Przystosowanie istniejących map do określonych zadań gospodarczych wymaga oceny ich aktualności i jakości oraz wykonania pomiarów uzupełniających. Proszę podać zakres sytuacyjno - wysokościowych pomiarów uzupełniających.
- 3Proszę opisać, w kolejności, jakie prace przygotowawcze na terenie budowy rezydencji należą do geodety oraz jakie dokumenty geodezyjne powinien geodeta przekazać inwestorowi?
-
egzamin 30 maja 2003 r.
- 1Proszę podać z jaką dokładnością względem poziomej osnowy geodezyjnej należy określić, przy pomiarze bezpośrednim, położenie: budynku mieszkalnego, ogrodzenia trwałego,konturu użytku gruntowego, granicy działki o nie utrwalonych załamaniach oraz jakie zasady generalizacji obowiązują przy pomiarze tych szczegółów terenowych?
- 2Proszę wymienić podstawowe opracowania projektowe, na których opiera się geodeta podczas czynności związanych z wytyczeniem obiektów budowlanych. Jakie dokumenty techniczne są sporządzane przez niego w tym procesie?
- 3Podaj podstawowe zasady uzgadniania usytuowania sieci uzbrojenia terenu.
-
egzamin 28 listopada 2003 r.