admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Sieć wodociągowa - jak mierzyć? 2021/12/03 10:38 #16782

  • Vanguard
  • Vanguard Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 72
  • Otrzymane podziękowania: 17
Niby proste pytanie ale utknąłem:Co należy zrobić z przewodem wodociągowym leżącym w wykopie przed zasypaniem i jaka jest podstawa prawna?

Wiadomo, że sama odpowiedź: POMIERZYĆ! nie wystarczy :)
Dziwnie zadanie pytanie - w odpowiedzi należy powołać się jedynie na standardy czy coś jeszcze? Mi przychodzi na myśl tylko to - opisać jaki to szczegół sytuacyjny, jakie dokładności pomiaru w związku z tym i tyle. Co myślicie?



 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Sieć wodociągowa - jak mierzyć? 2021/12/03 10:50 #16783

  • Seba94
  • Seba94 Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 27
  • Otrzymane podziękowania: 4
Według mnie należy powołać się na Art.43 ust. 3 Prawo budowlane :
3. Obiekty lub elementy obiektów budowlanych, ulegające zakryciu, wymagające inwentaryzacji, o której mowa w ust. 1, podlegają inwentaryzacji przed ich zakryciem.
Za tę wiadomość podziękował(a): Vanguard

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Sieć wodociągowa - jak mierzyć? 2021/12/03 13:45 #16803

  • Dove
  • Dove Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 26
  • Otrzymane podziękowania: 10
Gdybym miała czas to jeszcze bym dopisała art 57 pkt 5 Prawo Budowlane ,  że do zawiadomienia o zakończeniu budowy potrzebna jest dokumentacja geodezyjna, w tym mapa inwentaryzacji oraz informacje o odstępstwach od projektu sporządzone przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia itd....a gdybym miała naprawdę dużo czasu to jeszcze co to jest geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza czyli art 2 ust. 7b PGiK, ale nie sądzę, żebym zdążyła to wszystko przepisać. 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Sieć wodociągowa - jak mierzyć? 2021/12/03 21:39 #16813

  • wavesensor
  • wavesensor Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 130
  • Otrzymane podziękowania: 89
Hej

1)      Co zaliczycie do przewodów elastycznych podziemnego uzbrojenia terenu?
2)      Z jaką precyzją zapisu wykażecie wysokość na mapie?
3)      Jaki jest obiekt, który pozwoli nam tą wysokość wykazać?
          (wg rozp. ws GESUT §6, ale w obiektach ja nie widzę - chyba że pikiety z BDOT500) 

Z góry dziękuję wszystkim którzy poświęca czas na udzielenie odpowiedzi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez wavesensor.

Sieć wodociągowa - jak mierzyć? 2021/12/03 22:09 #16814

  • Dove
  • Dove Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 26
  • Otrzymane podziękowania: 10
ad1. dla mnie przewody elastyczne podziemne to np kable lub kable w rurze osłonowej karbowanej, może kanalizacja tłoczna ?
ad 2.
§ 20. Standardy
Geodezyjny pomiar wysokościowy wykonuje się w sposób zapewniający określenie wysokości szczegółu terenowego względem punktów wysokościowej osnowy geodezyjnej lub pomiarowej, z dokładnością nie mniejszą niż:
1) 0,02 m – dla przewodów i urządzeń kanalizacyjnych, o których mowa w § 19 ust. 3 pkt 1 i 2;
2) 0,05 m – dla obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych oraz pikiet markowanych w terenie;
3) 0,1 m – dla budowli ziemnych, elastycznych lub mierzonych elektromagnetycznie podziemnych obiektów sieci uzbrojenia terenu oraz pikiet niemarkowanych w terenie
ad3. W załączniku 2 Pojęciowy model danych GESUT w tym diagramie GES _Rzedna  itd...  jest rzędna góry, dołu wiec chyba da się wpisać jak już ją znasz
Za tę wiadomość podziękował(a): wavesensor

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Sieć wodociągowa - jak mierzyć? 2021/12/06 23:35 #16857

  • jordekap
  • jordekap Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 75
  • Otrzymane podziękowania: 34

1)      Co zaliczycie do przewodów elastycznych podziemnego uzbrojenia terenu?

 
Zaliczam wszystkie przewody, które są.... uwaga, uwaga... elastyczne :)

elastyczny
1. «dający się odkształcać, szybko powracający po odkształceniu do pierwotnej postaci»

Woda - elastyczne
energetyka - elastyczne
telekomunikacja - elastyczne
ciepłownicze - nie elastyczne
kanalizacja grawitacyjna - nie elastyczne
kanalizacja tłoczna - elastyczne
Za tę wiadomość podziękował(a): wavesensor, navi01

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Sieć wodociągowa - jak mierzyć? 2021/12/29 20:23 #17044

  • navi01
  • navi01 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 79
  • Otrzymane podziękowania: 2
czyli mam rozumieć że dokładność pomiaru wysokościowego dla np sieci wodociągowej to 0.10m?!?! i sytuacyjny 0.30 m ? a takiej ciepłowniczej podziemnej to ile wysokościowo 0.05 m?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Sieć wodociągowa - jak mierzyć? 2022/07/05 12:48 #18790

  • Warmik
  • Warmik Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 124
  • Otrzymane podziękowania: 23

czyli mam rozumieć że dokładność pomiaru wysokościowego dla np sieci wodociągowej to 0.10m?!?! i sytuacyjny 0.30 m ? a takiej ciepłowniczej podziemnej to ile wysokościowo 0.05 m?
 
1. Wg mnie rury PE nie są elastyczne, a z takiego materiału się dzisiaj wykonuje sieci wodociągowe i gazowe. Dokładność 0.05m wysokościowo.
2. Urządzenia podziemne każdego rodzaju należą do 2 grupy dokładnościowej, nawet te mierzone przed zasypaniem i dokładność ich pomiaru to 0.30m sytuacyjnie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Sieć wodociągowa - jak mierzyć? 2022/07/07 09:52 #18795

  • Nicram_93
  • Nicram_93 Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 17
  • Otrzymane podziękowania: 8

czyli mam rozumieć że dokładność pomiaru wysokościowego dla np sieci wodociągowej to 0.10m?!?! i sytuacyjny 0.30 m ? a takiej ciepłowniczej podziemnej to ile wysokościowo 0.05 m?

 
1. Wg mnie rury PE nie są elastyczne, a z takiego materiału się dzisiaj wykonuje sieci wodociągowe i gazowe. Dokładność 0.05m wysokościowo.
2. Urządzenia podziemne każdego rodzaju należą do 2 grupy dokładnościowej, nawet te mierzone przed zasypaniem i dokładność ich pomiaru to 0.30m sytuacyjnie.
 
Jakby się tak dokładniej zagłębić to też nie jest do końca tak. Owszem, rur PE o większej średnicy zdecydowanie nie zaliczyłbym do elastycznych, ale już te o małej średnicy zdecydowanie tak. Weźmy np. standardowe przyłącza gazowe - średnica 25PE, taka rura jest zdecydowanie elastyczna a to tylko jeden z przykładów. Także tu wiele zależy od interpretacji, ciężko jednoznacznie to określić.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Czas generowania strony: 0.065 s.