admin@uprawnienia-geodezyjne.pl
203
egzaminów w bazie
Zakres 2
369
wszystkich pytań opisowych
Zakres 2
286
opracowanych pytań opisowych
Zakres 2

Znam odpowiedź
Nie znam odpowiedzi
Do powtórzenia

Proszę opisać kto decyduje o sposobie podziału nieruchomości rolnych i z jakimi ograniczeniami dotyczącymi takiego podziału musi się liczyć? Proszę wymienić te ograniczenia i warunki jakie muszą być spełnione przy podziałach takich nieruchomości. Co powinno stanowić treść mapy z projektem podziału nieruchomości rolnej lub leśnej?

 

O podziale nieruchomości rolnych decyduje właściciel tej nieruchomości. Podział takich nieruchomości odbywa się w sposób dowolny, uzależniony tylko od woli właściciela po warunkiem, że wydzielone w ten sposób działki będą mieć dostęp do drogi publicznej i nie będą mniejsze od 0.3000 ha.

Ogranicza się podziały nieruchomości rolnych na działki mniejsze niż 0.3000 ha. Podział nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego wykorzystywanych na cele rolne i leśne, powodujący wydzielenie działki gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3000 ha, jest dopuszczalny, pod warunkiem że działka ta zostanie przeznaczona na powiększenie sąsiedniej nieruchomości lub dokonana zostanie regulacja granic między sąsiadującymi nieruchomościami.

Zaloguj się i wykup dostęp aby odblokować pozostałą części artykułu.

Log in to comment

Jolanta Avatar
Jolanta odpowiedział w temacie: #21976 2024/01/21 09:49
W przepisach nie ma ograniczenia co do podziału rolnego lub leśnego powyżej 0.3000 ha w postaci dostępu do drogi publicznej.
aldona1983 Avatar
aldona1983 odpowiedział w temacie: #22363 2024/03/03 13:23
Myślę, że konieczność dostępu nieruchomości do drogi publicznej określa Kodeks cywilny:
Art. 145. [Droga konieczna]
§ 1. Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).
§ 2. Przeprowadzenie drogi koniecznej nastąpi z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości niemającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Jeżeli potrzeba ustanowienia drogi jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej, a między interesowanymi nie dojdzie do porozumienia, sąd zarządzi, o ile to jest możliwe, przeprowadzenie drogi przez grunty, które były przedmiotem tej czynności prawnej.
§ 3. Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno uwzględniać interes społeczno-gospodarczy.
Podział rolny lub leśny jest podziałem nieruchomości, więc nieruchomości rolne i leśne tez muszą mieć taki dostęp zapewniony.