admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Czy geodeta może żądać tytułów prawnych od uczestników ustalenia granic? 2021/04/12 16:32 #14455

  • OkruszekPL
  • OkruszekPL Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 28
  • Otrzymane podziękowania: 1
cześć wszystkim, 
może ktoś by mi pomógł, bo nie mogę nic znaleźć na ten temat:
Czy geodeta może żądać tytułów prawnych od osób, będących uczestnikami w ustaleniu przebiegu granic działek ewidencyjnych w trybie EGIB tj. przepisów art.26 ust. 2 ustawy PGIK? Czy wystarczy samo wylegitymowanie tych osób i sprawdzenie z danymi z EGIB(zbiory pobrane z Ośrodka).
Otóż mam taką sytuację:
było ustalenie granic, stawiły się wszystkie strony, wszystkie skutecznie zawiadomione, w tym osoba, której już tytuł prawny do nieruchomości nie przysługiwał (sprzedała nieruchomość). Ale zataiła ten fakt przed geodetom. Podpisała się na protokole. Kto odpowiada za takie coś? Organ, bo takie dał dane geodecie? wykonawca, ale skąd miał wiedzieć o zmiane? wiadomo, że strona zawiniła a właściwie nie strona, tylko ludzik.., który powinien ten fakt zgłosić.. Jak myślicie co w takiej sytuacji? Ustalenie należy jeszcze raz przeprowadzić, ale wykonawca czuje się nie winny więc umywa ręce, Organ jeszcze wtedy nie miał takiej informacji, żeby dokonać zmiany i właściwie wydał dobre dane..Człowieczek oczywiście pali głupa..........masakraaa

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czy geodeta może żądać tytułów prawnych od uczestników ustalenia granic? 2021/04/12 17:11 #14456

  • VIIIX
  • VIIIX Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 50
  • Otrzymane podziękowania: 6
W zasadzie jedynym wiarygodnym źródłem danych o właścicielu jest wg mnie księga wieczysta. Skoro geodeta ma dostęp do numeru KW to nie powinien mieć żądać dokumentów potwierdzających własność, chyba że takim dokumentem jest postanowienie spadkowe po osobie ujawnionej w KW. Info o wzmianka o zmianie właściciela pojawia się w księgach już w dniu sporządzenia aktu notarialnego. Takie jest moje zdanie, a jeżeli chodzi o protokół to masz 100% pewności że w dniu spisania właściciel był już inny?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czy geodeta może żądać tytułów prawnych od uczestników ustalenia granic? 2021/04/12 17:55 #14458

  • OkruszekPL
  • OkruszekPL Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 28
  • Otrzymane podziękowania: 1
no teoretycznie tak masz racje, tez o tym myslałam z ta KW. Tak mam pewność niestety..akt spisany 4 dni przed dokonaniem ustalenia, zmiana wprowadzona 3 dni po w ewidencji gruntów. Zawiadomiony był poprawnie jeszcze wczesniejszy własciciel, ale zataił fakt zmiany stanu. No i takie cudo wyszło:/

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez OkruszekPL.
  • Strona:
  • 1
Czas generowania strony: 0.040 s.