admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:

TEMAT:

Przygotowanie materiałów na egzamin 2016/02/19 19:03 #2014

  • adzik7
  • adzik7 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 76
  • Otrzymane podziękowania: 33
Mam do Was kilka pytań odnośnie przygotowania materiałów (ustawy, rozporządzenia itp.) na egzamin.

1. Jak wiadomo akty prawne od stanu z dnia wydania często się zmieniają. Przy ustawach sprawa jest ułatwiona, bo zazwyczaj na stronach sejmu można pobrać wersję "ujednoliconą", jednak przy rozporządzeniach rzadko dostępna jest taka wersja. Jak sobie z tym radzicie? Macie jakieś źródła skąd można pobrać ujednolicone wersje, czy sami je sobie najpierw opracowujecie i drukujecie?

2. Czy pomijacie przy wydrukach rozdziały dotyczące schematów aplikacyjnych i i innych zbędnych tabelek, czy lepiej na wszelki wypadek mieć je w całości? To zawsze więcej kartek do dźwigania i przewracania na egzaminie.

3. Czy drukujecie całe akty czy tylko w tym zakresie paragrafów/artykułów, który potrzebny jest na dany zakres uprawnień? Ja wydrukowałam tylko wybrane artykuły i naszły mnie wątpliwości czy aby napewno dobrze robię...

4. Czy drukujecie na egzamin też załączniki, takie jak np. tabela z uszczegółowieniem kiedy jaki użytek się wydziela, czy też jakie budynki zalicza się do których grup wg KŚT?

5. Znalazłam jeden przypadek, gdzie w spisie GUGIKu (bodajże w Kodeksie postępowania karnego) powołane są uchylone artykuły. Czy można spokojnie ignorować takie przypadki i zbytnio się w nie nie zagłębiać?

6. Z forum wyczytałam już, że warto pozaznaczać kolorowymi karteczkami materiały, żeby nie pisać komentarzy na aktach, i żeby bardzo dobrze się orientować co jest gdzie i jakim kolorem zaznaczone. Czy macie jeszcze jakieś rady dotyczące przygotowania materiałów?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przygotowanie materiałów na egzamin 2016/02/22 15:03 #2029

  • zmooda
  • zmooda Avatar
  • Wylogowany
  • Moderator
  • Moderator
  • Posty: 1014
  • Otrzymane podziękowania: 201
Ad.1 Nieujednoliconych rozporządzeń z tego co pamiętam jest bardzo mało. Ja zazwyczaj pobieram akty prawne z strony isap.sejm.gov.pl/. Można tam również podejrzeć czy akt prawny był nowelizacyjny i w razie czego też go pobrać.

Ad. 2 Ja tego nie drukowałem chociaż na niektóre pytania to łatwiej tam jest znaleźć odpowiedź.

Ad. 3 Drukowałem zazwyczaj całe ustawy czy rozporządzenia. W przypadku ustaw typu: ustawa o samorządzie gminnym, powiatowym itp, zaznaczałem markerem potrzebne artykuły. KC kupiłem. KPA drukowałem wybrane artykuły.

Ad. 4 Tak. Podane przez Ciebie przykłady załączników miałem wydrukowane. Zazwyczaj w załącznikach znajduje się dużo potrzebnych informacji np: rozporządzenie w sprawie osnów.

Ad.5 Wykaz aktów prawnych, w ostatnich latach, publikowany jest przez GUGiK raz w roku. W ciągu roku wiele się może zmienić a wykaz nie jest aktualizowany. W przypadku nieścisłości ja raczej sugerowałbym się samym aktem prawnym który trzeba znać a nie poszczególnymi artykułami. Zawsze możesz napisać do GUGiK-u z prośbą o wyjaśnienie sprawy.

Ad. 6 Karteczkami czy markerem zaznaczałem artykuły przydatne tylko do rozwiązywania testów. Szczególnie w ustawach które w części opisowej występują rzadko.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tusia884, lidialidialidia, adzik7

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przygotowanie materiałów na egzamin 2016/02/28 15:45 #2079

  • smoku119
  • smoku119 Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 30
  • Otrzymane podziękowania: 1
Czy komisja sprawdza segregatory z wydrukowanymi aktami prawnymi? tzn. czy można mieć np. notatki w ołówku przy artykule lub odesłanie do innego przepisu?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przygotowanie materiałów na egzamin 2016/02/28 20:25 #2080

  • jkbsrwk
  • jkbsrwk Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 314
  • Otrzymane podziękowania: 68
Nie można mieć- już była o tym mowa. Nie sprawdza raczej, ale jak przechodząc zobaczy, to może Ci zabrać cały segregator.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przygotowanie materiałów na egzamin 2016/02/28 20:40 #2081

  • AniAni
  • AniAni Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 136
  • Otrzymane podziękowania: 24
Byłam na kursie przygotowującym przed uprawnieniami i pytałam osoby która jest też w komisji na egzaminach i mówiła że własne zaznaczania, dopiski pojedynczych słów, można mieć w artykule prawnym.
Za tę wiadomość podziękował(a): mateusz89

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przygotowanie materiałów na egzamin 2016/03/10 11:34 #2142

  • monika198954
  • monika198954 Avatar
  • Z dala
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 10
  • Otrzymane podziękowania: 3
Mam pytanie czy na egzamin drukujecie i zabieracie ze sobą ustawy w całości. W wykazie aktów prawnych opublikowanym przez GUGiK przy niektórych obszernych ustawach wymienione są tylko pojedyncze artykuły. I zastanawiam się czy drukować wszystkie ustawy w całości - powstanie tego niezła sterta :cheer: czy wystarczą mi na egzaminie tylko fragmenty..

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przygotowanie materiałów na egzamin 2016/03/10 14:22 #2143

  • jkbsrwk
  • jkbsrwk Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 314
  • Otrzymane podziękowania: 68
AniAni kolejna nie prawdziwa informacja. Na moim egzaminie ktoś stracił wykaz aktów prawnych bo miał ręcznie napisany. Co komisja, to inaczej, więc jest to ryzykowne. monika198954 pytania w 90% są z obowiązujących artykułów (reszta dostępnych pytań pewnie zanim wprowadzono wykaz). Moim zdaniem nie ma potrzeby drukować całości.
Za tę wiadomość podziękował(a): monika198954

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przygotowanie materiałów na egzamin 2016/03/16 20:49 #2179

  • AniAni
  • AniAni Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 136
  • Otrzymane podziękowania: 24
A czy na tych kolorowych karteczkach do zaznaczania można mieć coś napisane ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przygotowanie materiałów na egzamin 2016/03/17 20:56 #2184

  • Agata
  • Agata Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 58
  • Otrzymane podziękowania: 24
Ja miałam napisane krótko hasła typu EGIB, rozgraniczenie, PZGiK itp. i nikt się do tego nie czepiał a mi to bardzo ułatwiło szukanie info podczas testu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przygotowanie materiałów na egzamin 2016/03/25 21:16 #2250

  • geod1
  • geod1 Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 22
  • Otrzymane podziękowania: 7
Czy zrobił ktoś zestawienie aktów prawnych, które zostały zaktualizowane/zmienione względem Vademecum Geodety 2015? generalnie chodzi mi o paragrafy/artykuły, które mają znaczenie ze względu na zakres I .
Na pewno:
-PGiK,
-Prawo Budowlane.
-Ustawa o Planowaniu i Zagospodarowaniu przestrzennym, art.59.2a
Czy jakieś inne istotne zmiany ktoś zauważył i zechce się podzielić spostrzeżeniami?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przygotowanie materiałów na egzamin 2016/03/26 18:21 #2251

  • AniAni
  • AniAni Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 136
  • Otrzymane podziękowania: 24
Nie orientuję się co jest w Vademcum z 2015 ale zmieniło się również:
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 lutego 2016 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie teleinformatycznym
- Kodeks cywilny
- Rozporządzenie w sprawie EGiB

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez AniAni.

Przygotowanie materiałów na egzamin 2016/03/29 17:23 #2257

  • piecho23
  • piecho23 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 52
  • Otrzymane podziękowania: 9

geod1 napisał: Czy zrobił ktoś zestawienie aktów prawnych, które zostały zaktualizowane/zmienione względem Vademecum Geodety 2015? generalnie chodzi mi o paragrafy/artykuły, które mają znaczenie ze względu na zakres I .
Na pewno:
-PGiK,
-Prawo Budowlane.
-Ustawa o Planowaniu i Zagospodarowaniu przestrzennym, art.59.2a
Czy jakieś inne istotne zmiany ktoś zauważył i zechce się podzielić spostrzeżeniami?


Wydaje mi się że w Ustawie o Planowaniu i Zagospodarowaniu przestrzennym doszedł także Art.50.2a

Mam zamiar dopisać je ręcznie w Vademecum i mam nadzieję że komisja nie przyczepi się do tego.

A które artykuły doszły/zmieniły się jeśli chodzi o PGiK?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez piecho23.

Przygotowanie materiałów na egzamin 2016/03/29 20:55 #2258

  • geod1
  • geod1 Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 22
  • Otrzymane podziękowania: 7
Na pewno zmienił sie w 2015r art.12b.5
teraz w lutym były kosmetyczne zmiany. Nowe brzmienie uzyska np.art24b.1 pkt.6 .
W planowaniu można dopisać, ale nie ręcznie:) . PGiK polecam sobie przedrukować (krótkie jest:)
Za tę wiadomość podziękował(a): piecho23

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przygotowanie materiałów na egzamin 2016/03/29 22:38 #2259

  • piecho23
  • piecho23 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 52
  • Otrzymane podziękowania: 9

AniAni napisał: Nie orientuję się co jest w Vademcum z 2015 ale zmieniło się również:
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 lutego 2016 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie teleinformatycznym
- Kodeks cywilny
- Rozporządzenie w sprawie EGiB


Rozporządzenie w sprawie EGiB - nie znalazłem rozbieżności
Wiesz może konkretnie co się zmieniło jeśli chodzi o EGiB i KC?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Przygotowanie materiałów na egzamin 2016/04/12 22:12 #2365

  • piecho23
  • piecho23 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 52
  • Otrzymane podziękowania: 9
Czy ktoś orientuje się czy można na egzaminie posiadać i z nich korzystać (nie podając jako podstawy prawnej):

- Wyjaśnienia GUGiKU do aktów prawnych
- Stanowiska GUGiK
- Wytyczne techniczne i Zalecenia techniczne

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.061 s.