admin@uprawnienia-geodezyjne.pl

michal baner 2021


Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło:

TEMAT:

Zmaina rozporządzenia w sprawie standardów 2020/08/26 19:28 #12850

  • Anna Turczyn
  • Anna Turczyn Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 7
  • Otrzymane podziękowania: 1
1) Położenie obszaru opracowania = jednostka ewidencyjna, obręb, działka
2) dh < 0.09m wg mnie tyczy się kontroli przy wykonywaniu pomiarów met. niwelacji satelitarnej. Jeżeli chcemy wykonać pomiary wysokosciowe, wówczas bierzemy do kontroli punkty, które mają określoną wysokość i na nich się kontrolujemy, a następnie porównujemy otrzymaną wysokość z wysokością teoretyczną. Jeżeli wykonujemy pomiar sytuacyjny, możemy kontrolę wykonać na obiekt, który nie ma wysokości, wówczas jej z niczym nie porównujemy, bo interesuje nas położenie x,y punktu.
3) Raport z pomiarów i szkice należy przekazać przy zakładaniu osnowy pomiarowej. Przy wykonywaniu innych pomiarów można, ale nie trzeba,należy ocenić, czy taki raport czy szkic polowy będzie miał jakąś przydatność. Raportów nie będę złączać, a szkice tak, ale przy wybranych pracach np. przy pomiarze rzędnych wysokościowych uważam szkic polowy za zbędny, ale już np. wykonanie inwentaryzacji powykonawczej układu drogowego wg mnie powinno zawierać szkic, żeby odzwierciedlić te wszystkie pikiety, które będą zawarte w wykazie współrzędnych

Pamiętajmy, że na pewno będzie nas jeszcze obowiązywało prawo powiatowe ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Warmik

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zmaina rozporządzenia w sprawie standardów 2020/08/26 20:46 #12853

  • iDWiget
  • iDWiget Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 42
  • Otrzymane podziękowania: 19
Teraz jak tak się w to wczytałem to uważam, że masz rację. Wychodzi na to, że elementy podziemne sieci uzbrojenia terenu czyli też te mierzone w wykopie to II grupa dokładnościowa.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zmaina rozporządzenia w sprawie standardów 2020/08/27 08:26 #12869

  • Warmik
  • Warmik Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 124
  • Otrzymane podziękowania: 23

Anna Turczyn napisał: 1) Położenie obszaru opracowania = jednostka ewidencyjna, obręb, działka

Ok, może tak być, chociaż obręb jest już wymieniony w rozporządzeniu jako osobna pozycja. A jednostka ewidencyjna pośrednio też w nazwie gminy i identyfikatorze obrębu. Może województwo, powiat, adres?

2) dh < 0.09m wg mnie tyczy się kontroli przy wykonywaniu pomiarów met. niwelacji satelitarnej.

Czy wg Ciebie do kontroli pomiaru sytuacyjnego można użyć innego punktu niż do kontroli pomiaru wysokościowego?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Warmik.

Zmaina rozporządzenia w sprawie standardów 2020/08/27 08:59 #12871

  • Oleksy_aleksandra
  • Oleksy_aleksandra Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 62
  • Otrzymane podziękowania: 28
Położenie obszaru opracowania to adres: ulica. numer, miejscowość. Przynajmniej tak chcą w moim starostwie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zmaina rozporządzenia w sprawie standardów 2020/08/27 19:24 #12878

  • Anna Turczyn
  • Anna Turczyn Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 7
  • Otrzymane podziękowania: 1
1)To tak - województwo, powiat, adres, to też wpisuję na opisie mapy.
2)Wg mnie tak - jeżeli w pobliżu obszaru pracy mam punkt osnowy poziomej bez wyznaczonej wysokości to kontroluję się na nim sytuacyjnie, a wysokościowo sprawdzam się np. na najbliższym włazie studni kanalizacyjnej o znanej wysokości .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zmaina rozporządzenia w sprawie standardów 2020/08/27 19:25 #12879

  • panF
  • panF Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 140
  • Otrzymane podziękowania: 31
Czy poprawiał już ktoś z Was odpowiedz na to pytanie opisowe 2019 po nowelizacji PG i Standardów Technicznych i mógłby się podzielić odpowiedzą ?

13.Przestrzenne obiekty liniowe oraz przestrzenne obiekty obszarowe w trakcie ich geodezyjnego pomiaru sytuacyjnego podlegają generalizacji. Proszę opisać na czym polega generalizacja tych obiektów. W jakiej przypadku przy geodezyjnym pomiarze sytuacyjnym dotyczącym:
a) elementów naziemnych sieci uzbrojenia terenu - pomiarowi podlega środek ciężkości tego elementu,
b) przewodów sieci uzbrojenia terenu oraz kanałów zbiorczych tych sieci – pomiarowi podlega oś przewodu lub kanału.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zmaina rozporządzenia w sprawie standardów 2020/08/28 00:16 #12881

  • AnnaJUMAR
  • AnnaJUMAR Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 5
  • Otrzymane podziękowania: 0
tu wydaje mi się użyć nowych standardów par. 18 do pierwszej części pytania, a do Drugiej części pytania to generalizacja z Rozporządzenia GESUT na str 101 a reszty poszukam jutro bo chyba już śpię:) Dobranoc

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zmaina rozporządzenia w sprawie standardów 2020/08/28 06:08 #12882

  • marekszczepan
  • marekszczepan Avatar
  • Z dala
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 483
  • Otrzymane podziękowania: 200
Ciekawe, czy odnośnie standardów komisja nie zrobi sobie żarciku i nie doda do pytań np, "geodeta zgłosić pracę przed 31.07.2020r.". Albo pytanie o sklad operatu do 01.01.2021
Wtedy będzie można odpowiadać ze starych i nowych standardów ;p

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez marekszczepan.

Zmaina rozporządzenia w sprawie standardów 2020/08/28 07:31 #12883

  • Damian25
  • Damian25 Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 137
  • Otrzymane podziękowania: 34

marekszczepan napisał: Ciekawe, czy odnośnie standardów komisja nie zrobi sobie żarciku i nie doda do pytań np, "geodeta zgłosić pracę przed 31.07.2020r.". Albo pytanie o sklad operatu do 01.01.2021
Wtedy będzie można odpowiadać ze starych i nowych standardów ;p

Powiem Ci, że możesz mieć racje i mogą się pojawić takie pytania.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zmaina rozporządzenia w sprawie standardów 2020/08/28 08:37 #12885

  • VIIIX
  • VIIIX Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 50
  • Otrzymane podziękowania: 6
Nie podpowiadajcie(•‿•).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zmaina rozporządzenia w sprawie standardów 2020/08/28 21:57 #12891

  • panF
  • panF Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 140
  • Otrzymane podziękowania: 31

AnnaJUMAR napisał: tu wydaje mi się użyć nowych standardów par. 18 do pierwszej części pytania, a do Drugiej części pytania to generalizacja z Rozporządzenia GESUT na str 101 a reszty poszukam jutro bo chyba już śpię:) Dobranoc


a) elementów naziemnych sieci uzbrojenia terenu - pomiarowi podlega środek ciężkości tego elementu,
odpowiedzią nie będzie . str 106, załącznik nr: 3, § 33, Rozporządzenie GESUT ?

b) przewodów sieci uzbrojenia terenu oraz kanałów zbiorczych tych sieci – pomiarowi podlega oś przewodu lub kanału.
na tą cześć nie mogę znaleźć odp.....

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zmaina rozporządzenia w sprawie standardów 2020/08/30 17:24 #12918

  • Oleksy_aleksandra
  • Oleksy_aleksandra Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 62
  • Otrzymane podziękowania: 28
b) przewodów sieci uzbrojenia terenu oraz kanałów zbiorczych tych sieci – pomiarowi podlega oś przewodu lub kanału.
Czy odpowiedzią na tą część pytania nie będzie §3.1. Załącznik nr 7, Rozporządzenie w sprawie BDOT oraz MZ ??

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zmaina rozporządzenia w sprawie standardów 2020/08/30 19:04 #12923

  • panF
  • panF Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 140
  • Otrzymane podziękowania: 31

Oleksy_aleksandra napisał: b) przewodów sieci uzbrojenia terenu oraz kanałów zbiorczych tych sieci – pomiarowi podlega oś przewodu lub kanału.
Czy odpowiedzią na tą część pytania nie będzie §3.1. Załącznik nr 7, Rozporządzenie w sprawie BDOT oraz MZ ??


W tym paragrafie który przytaczasz mowa jest o " przewodach sąsiadujących" a w pytaniu nic na ten temat nie ma, wiec wg mnie to nie będzie odpowiedz na drugą cześć tego pytania.
Przypuszczam ze autorowi pytania chodziło o to kiedy mierzy się oś pojedynczego przewodu a kiedy trzeba pojedynczy przewód pomierzyć powierzchnią....

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zmaina rozporządzenia w sprawie standardów 2020/08/30 19:20 #12924

  • panF
  • panF Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 140
  • Otrzymane podziękowania: 31
Mam pytanie wg Nowych Standardów przy opracowywaniu mapy d/c projektowych wykonuje się
§ 36.4) mapę porównania z terenem oraz szkic polowy, jeśli został wykonany
rozumiem że jeśli w terenie nie wykonałem szkicu polowego to go też nie przekazuje ? Przynajmniej tak zrozumiałem na wideokonferencji GGK.

A co w przypadku sporządzenie mapy geodezyjnej inwentaryzacji podwykonawczej ?
zgodnie z § 8.2 mapy porównania z terenem nie trzeba wykonywać jeśli kierownik prac tak stwierdził
ale trzeba wykonać szkic polowy zgodnie z § 39.1 ???

§ 39. Dokumentacja służąca do aktualizacji ewidencji gruntów i budynków, o której mowa w § 36 pkt 9, w zakresie
obiektów objętych zgłoszonymi pracami geodezyjnymi zawiera informacje dotyczące(...) budynków(...) w postaci.:
1) szkiców przedstawiających aktualne usytuowanie:
c) budynków,

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zmaina rozporządzenia w sprawie standardów 2020/08/30 19:44 #12925

  • Przemek1
  • Przemek1 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 198
  • Otrzymane podziękowania: 67
W mojej opinii ten przepis w przypadku inwentaryzacji stosuje się do zamierzenia budowlanego tak więc szkic dotyczy wyłącznie obiektów podlegających inwentaryzacji, które zostaną zaktualizowane w bazie danych EGiB.

Szkic polowy interpretowałbym jako dokument z wykonanych pomiarów (w instrukcjach geodezyjnych była zasada że nie powinno się go przerysowywać i powinien odzwierciedlać pracę wykonaną w terenie), a szkice wymienione w §39 potraktowałbym jako szkice (opracowane kameralnie) dokumentujące np. usytuowanie budynku względem granic nieruchomości, czołówki + ew. współrzędne narożników bez pozostałych informacji pozyskanych w trakcie pomiarów np. zagospodarowania terenu (BDOT) bądź GESUT.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.102 s.